Sladić kao lijek

sladić kao lijek

Sladić je univerzalni lijek kojeg obilježavaju grozdasti duguljasti cvjetovi blijedoljubičaste boje. Listići sladića su jajoliki i dugi do četiri centimetara. Ova je biljka poznata diljem svijeta po iznimno slatkom korijenu koji se koristi u liječenju mnogih bolesti.

U sladiću se nalazi stotine ljekovitih supstanci uključujući fitoestrogene i flavonoide, a glicirizin je aktivna tvar u ovoj biljci zbog čega je i do 50 puta slađi od šećera. Jasno je kako ne treba zanemariti korijen sladića koji pomaže izliječiti brojne bolesti i tegobe:

  • sprječava stvaranje akni
  • jača imunitet
  • podiže raspoloženje
  • smanjuje opadanje kose
  • šiti od bolesti srca
  • rješava bolove u zglobovima i mišićima

Upravo glicirizin ima brojne ljekovite učinke na tijelo zbog čega je sladić vrijedna biljka za liječenje mnogih bolesti. Sladić je najbolja zamjena za gospinu travu s obzirom da ima brojne antidepresivne sastojke, a s obzirom da djeluje na hormon kortizol, pojačava otpornost na stres pa se preporučuje koristiti za vrijeme teških psihičkih i fizičkih napora.

Prirodna pomoć kod menopauze

Menopauza je razdoblje koje za sobom donosi brojne tegobe bilo da se radi o depresiji, valovima vrućine, smanjenom libidu ili nesanici. Dobro je što se pomoću zdravih životnih navika kao što su redovne vježbe te uravnotežena prehrana mogu smanjiti neugodni simptomi menopauze.

Pripravci od sladića i sami sladić su vrlo djelotvorni ženama koje prolaze kroz menopauzu jer smanjuju valunge i noćno znojenje te omogućuju kvalitetniji i lakši san. Sladić je najbolji u kombinaciji s boražinom jer upravo ona smanjuje djelovanje testosterona.

Pomoći može nekoliko biljaka kao što su:

  • Maca – podrijetlom iz Perua, koja poboljšava rad endokrinog sustava odgovornog za rad hormona. Povećava energiju te pozitivno utječe na seksualnu funkciju.
  • Kopriva – biljka bogata magnezijem, kalcijem i klorofilom. Pomaže sačuvati zdravlje srca, bubrega te održati normalnu razinu šećera u krvi. Možete ju konzumirati kao sok ili napraviti čaj.
  • Poljska preslica – bogata je glikozidima te čuva zdravlje kostiju, srca i hormonalnog sustava. Pomaže kod bržeg zarastanja prijeloma, sprječava osteoporozu te pomaže kod bubrežnih kamenaca i problema s mokraćnim sustavom.
  • Ginseng – rješava brojne zdravstvene probleme među kojima je i menopauza. Pomaže riješiti probleme s pamćenjem te nadoknaditi manjak energije.

Upotreba sladića

Zahvaljujući korijenu sladića moguće je izliječiti brojne tegobe te uništiti gljivice i zaštititi se od virusa i bakterija. Osobe koje pate od želučanih tegoba trebaju konzumirati prah od sladića, a kod upale grla je potrebno cuclati i žvakati komade sirovog sladića. Kod suhog kašlja se može pomiješati med s iscrpinom sladića.

Bolove u zglobovima i mišićima se može ublažiti uz pomoć korijena sladića kojeg se preko noći namoči i ujutro popije, a kratkovidnost se može liječiti uz pomoć pomiješane žličice mljevenog korijena sa žličicom ghee maslaca i žličicom meda. Ovaj pripravak se pije dva puta na dan s mlijekom na prazan želudac.

Protiv ispadanja kose se može napraviti i pasta od prstohvata začina šafrana, dvije žlice mljevenog korijena sladića i četiri žlice mlijeka.

Kritična mjesta je potrebno mazati navečer prije spavanja i već nakon nekoliko tjedana bi kosa trebala početi rasti. Pasta je isto tako djelotvorna i kod pojave peruti, početnih stadija ćelavosti i ubrzanog gubitka kose.

Policistični jajnici se mogu liječiti uz pomoć pola žličice boražine i pola žličice sladića koji se preliju s 1,5 dcl vode i procijede nakon 5 minuta. Piju se tri šalice na dan nakon obroka do 6 tjedana.

Prije nego se odlučite na konzumiranje prirodnog lijeka potrebno je savjetovati se s liječnikom, jer ga ne bi smjele koristiti trudnice i dojilje te oni koji imaju problema s visokim krvnim tlakom.

Autor: A.Z., Foto: Pharaoh han/Wikimedia