Bazga i njeni proizvodi: 5 raznolikih recepata

Dobrodošli u svijet bazge, biljke koja je već stoljećima dio mnogih kultura diljem svijeta. Njezine mirisne cvjetove i sočne bobice koristili su različiti narodi i kulture, kako za prehranu, tako i za ljekovite svrhe. 

U ovom članku istražit ćemo čudesnu bazgu, njezine karakteristike i raznolike proizvode koje nam nudi. Upoznat ćemo se s njezinom bogatom poviješću, ljekovitim svojstvima te načinima na koje je prisutna u modernom svijetu.

Što je bazga i koje su njene karakteristike?

Bazga (Sambucus nigra) je biljka koja pripada porodici kozokrvnica. Ova biljka je široko rasprostranjena i raste u različitim klimatskim zonama diljem svijeta. Karakterizira je niz svojstava koja je čine dragocjenom u tradicionalnoj medicini, kulinarstvu, kozmetici i još mnogo toga.

Bazga obično raste kao srednje veliko drvo ili grm, a njeni listovi su suprotno raspoređeni i perasti, sa sitnim listićima.

Cvjetovi bazge su izuzetno karakteristični i prepoznatljivi. Skupljeni su u velike, mirisne cvatove bijele ili kremaste boje. Cvjetovi bazge imaju blag i sladak miris koji se intenzivira tijekom njihovog cvjetanja.

Nakon cvjetanja, bazga razvija male bobice koje su na početku zelene, a s vremenom postaju tamnije boje. Bobice su otrovne ako se konzumiraju u sirovom stanju, ali se mogu koristiti za pripremu različitih proizvoda nakon termičke obrade.

cvijet bazge
FOTO: SHUTTERSTOCK

Cvjetovi i plodovi bazge sadrže različite fitokemikalije, uključujući flavonoide i antocijanine, koji su povezani s njihovim potencijalnim zdravstvenim koristima.

Bazga je zbog svojih karakteristika postala cijenjena u mnogim kulturama širom svijeta. Njeni cvjetovi se tradicionalno koriste za pripremu čajeva, sirupa, sokova, likera i drugih napitaka koji se povezuju s imunološkom potporom, smanjenjem prehlade i olakšavanjem simptoma gripe. Bobice bazge često se koriste za pripremu džemova, želea, vina i drugih proizvoda koji se termički obrađuju kako bi se neutralizirala toksičnost.

Također, bazga je važan sastojak u kozmetičkim proizvodima. Ekstrakti i ulja bazge često se koriste u proizvodima za njegu kože i kose zbog svojih potencijalnih antioksidativnih i hidratantnih svojstava.

Uz sve to, bazga ima i značaj u etnobotanici i folklornoj tradiciji mnogih kultura. Od davnina se smatrala za biljku s posebnim duhovnim i ljekovitim moćima.

Kao i kod svake biljke, važno je pravilno prikupljati i koristiti bazgu, te se savjetuje da se za dublje razumijevanje njenih svojstava i upotreba konzultirate s botaničarima, liječnicima ili stručnjacima za biljnu medicinu.

Povijest korištenja bazge

Povijest korištenja bazge proteže se kroz stoljeća i obuhvaća različite kulture i tradicije diljem svijeta. 

Bazga je bila vrlo cijenjena u antičkim civilizacijama kao važan izvor hrane i ljekovitih pripravaka. Stari Grci i Rimljani koristili su bazgu za pripremu sirupa i čajeva kao prirodne lijekove za prehladu, kašalj i razne respiratorne tegobe.

Tijekom srednjeg vijeka, bazga je zauzimala posebno mjesto u europskoj kuhinji i medicini. Cvjetove su koristili za pripremu jela, dok su bobice bile popularne za izradu vina i džemova. Vjerovalo se da cvjetovi imaju zaštitnu ulogu od zlih sila te su zbog toga vrlo često sadili bazgu pokraj kuća.

U Kini, bazga se koristi u tradicionalnoj medicini već tisućama godina. Cvjetovi i bobice bazge smatraju se tonizirajućim sredstvom za imunološki sustav i odlična su pomoć u ublažavanju groznice, upala i reumatskih tegoba.

Indijanci i drugi domoroci u Sjevernoj Americi koristili su različite dijelove bazge u tradicionalnim pripravcima. Na primjer, koristili su koru za izradu košara, a cvjetove za pripremu tonika i ljekovitih napitaka.

Danas je bazga prisutna u mnogim suvremenim kuhinjama i medicinskim praksama. Cvjetovi bazge koriste se za pripremu čajeva, sirupa, likera i kozmetičkih proizvoda, dok se bobice koriste za pripremu džemova, vina i proizvoda za njegu kože.

Ova raznovrsna povijest korištenja bazge jasno pokazuje njezinu važnost kroz različite kulture i vremenske periode. Ova biljka ostaje neiscrpna inspiracija za raznovrsne primjene u kulinarstvu, medicini i svakodnevnom životu.

Koje su zdravstvene prednosti bazge?

Bazga (Sambucus nigra) je biljka koja se tradicionalno koristi zbog svojih potencijalnih zdravstvenih prednosti. Međutim, važno je napomenuti da se većina istraživanja temelji na tradicionalnom znanju.

Bazga se često koristi za potporu imunološkom sustavu. Istraživanja su sugerirala da određeni spojevi u cvjetovima bazge, poput flavonoida i antocijana, mogu imati imunomodulatorno djelovanje, pomažući tijelu u borbi protiv infekcija.

Cvjetovi i plodovi bazge sadrže antioksidanse koji pomažu neutralizirati slobodne radikale u tijelu. Antioksidansi su važni jer mogu pomoći u smanjenju oksidativnog stresa i smanjenju rizika od različitih bolesti.

Bazga se tradicionalno koristi za olakšavanje simptoma prehlade, kašlja i gripe. Neki istraživači sugeriraju da određeni spojevi u bazgi mogu smanjiti upalne procese u dišnim putevima, olakšavajući disanje.

Flavonoidi i drugi spojevi u bazgi imaju potencijalna protuupalna svojstva. To ih čini korisnima u ublažavanju upalnih stanja poput artritisa i drugih kroničnih upalnih bolesti.

bazgin plod
FOTO: SHUTTERSTOCK

Neka istraživanja sugeriraju da ekstrakti bazge mogu imati antivirusna svojstva protiv određenih virusa, uključujući influencu i herpes.

Bazga se ponekad koristi za potporu probavnom sustavu. Sirupi i čajevi od bazge mogu imati blago laksativno djelovanje i pomoći kod probavnih problema poput zatvora.

Važno je napomenuti da se uvijek trebate konzultirati sa stručnjakom prije nego što počnete koristiti biljke ili dodatke prehrani u svrhu poboljšanja zdravlja. Bazga može imati interakcije s određenim lijekovima ili uzrokovati alergijske reakcije kod osoba koje su osjetljive na biljke iz porodice kozokrvnica.

Da li se bazga koristi u kulinarstvu?

Bazga se koristi i u kulinarstvu i može se pripremati na različite načine. Cvjetovi i bobice bazge imaju svoje posebne upotrebe u kulinarstvu.

Cvjetovi bazge često se koriste za pripremu raznih jela i pića. Cvjetovi bazge se mogu umiješati u tijesto za palačinke, fritule ili druge slastice kako bi dodali delikatan okus i aromu.

Često se koriste za pripremu osvježavajućih sirupa i sokova koji se mogu dodati vodi ili koktelima. Cvjetovi bazge često se koriste i za pripremu aromatičnih likera i napitaka, poput likera od bazge ili domaćih tinktura.

Bobice bazge su otrovne u sirovom stanju pa je potreban oprez. One se moraju pravilno termički obraditi prije konzumacije. 

Termički obrađene bobice koriste se za pripremu ukusnih džemova, želea i marmelada.

Često se koriste za pripremu vina koje ima posebnu aromu i okus, a kad su termički obrađene mogu se koristiti kao dodatak kolačima, poput tartova i pita.

Važno je napomenuti da prilikom pripreme bazge za konzumaciju treba paziti da se koristi samo cvijeće i termički obrađene bobice. Bobice se obično kuhaju kako bi se neutralizirala njihova toksičnost.

Primjena bazge u kozmetici

Bazga se sve više koristi u kozmetičkoj industriji zbog svojih potencijalnih blagodati za kožu i kosu. 

Ekstrakti bazge često se dodaju kremama za lice i tijelo zbog svojih hidratantnih i umirujućih svojstava. Bazga može pomoći u održavanju kože hidratiziranom i umanjiti suhoću.

Ekstrakti bazge često se koriste u proizvodima za čišćenje i toniziranje kože. Blagi adstringentni učinak bazge može pomoći u sužavanju pora i čišćenju kože.

Antioksidansi prisutni u bazgi mogu pomoći u zaštiti kože od slobodnih radikala, što može pomoći u prevenciji starenja kože i smanjenju pojava bora.

Bazga se može koristiti kao sastojak u maskama za lice koje pomažu u osvježavanju kože, čišćenju pora i dodavanju sjaja.

Ekstrakti bazge mogu se koristiti u šamponima, balzamima i drugim proizvodima za kosu. Mogu pomoći u jačanju vlasi te smanjenju peruti, a mogu se dodati i proizvodima za njegu usana, poput balzama za usne, kako bi se omekšale i zaštitile usne od isušivanja.

Losioni i ulja za tijelo s bazgom mogu pomoći u hidrataciji i omekšavanju kože tijela.

Mnogi ljubitelji prirodne kozmetike koriste ekstrakte bazge za izradu vlastitih proizvoda, poput balzama, losiona i maski.

bazga
FOTO: SHUTTERSTOCK

Pri upotrebi bazge u kozmetici, važno je odabrati proizvode od pouzdanih marki i proizvođača te pažljivo proučiti popis sastojaka kako biste bili sigurni da proizvod ne sadrži alergene ili sastojke na koje možete reagirati.

Praktični savjeti za korištenje bazge

Evo nekoliko praktičnih savjeta za korištenje bazge u svakodnevnom životu:

  • Priprema čajeva

Cvjetove bazge možete koristiti za pripremu čajeva. Stavite suhe cvjetove u vruću vodu i pustite da odstoje nekoliko minuta. Ovaj čaj može pomoći u olakšavanju simptoma prehlade i upale grla.

  • Sirup od cvjetova

Pripremite sirup od cvjetova bazge miješajući ih s vodom i šećerom te kuhanjem dok se ne stvori gusti sirup. Ovaj sirup možete dodavati vodi, napicima ili koristiti kao sladilo.

  • Likeri i napitci

Cvjetovi bazge često se koriste za pripremu raznih likera i napitaka. Napravite domaći liker od bazge tako da cvjetove potopite u alkohol i pustite da odstoje nekoliko tjedana.

  • Džemovi i marmelade

Termički obrađene bobice bazge koriste se za pripremu ukusnih džemova, marmelada i želea. Dodajte šećer i limun kako biste stvorili bogat okus.

  • Proizvodi za njegu kože

Proučite etikete na proizvodima za njegu kože kako biste pronašli one koji sadrže ekstrakte bazge. Upotrijebite ih prema uputama na proizvodu.

  • Prirodna kozmetika

Napravite vlastite prirodne kozmetičke proizvode kod kuće koristeći ekstrakte bazge. Dodajte ih maskama za lice, uljima za masažu ili losionima za tijelo.

  • Vino i likeri od bobica

Termički obrađene bobice bazge koriste se za pripremu vina i likera. Ulijte ih u staklenke, dodajte šećer i alkohol te pustite da odstoje.

  • Tonik za čišćenje lica

Cvjetovi bazge mogu se koristiti za pripremu tonika za čišćenje kože. Umočite ih u vodu i nježno prebrišite lice.

Uvijek je važno koristiti bazgu odgovorno i pridržavati se tradicionalnih metoda ili uputa stručnjaka kako biste maksimalno iskoristili njene prednosti.

5 recepata od bazge

1. Sirup od bazge

Sastojci:

  • 30 cvjetova bazge
  • 3 l vode
  • 4 dag limunske kiseline
  • 3 limuna
  • 3 kg šećera

Priprema:

Potopite čiste cvjetove bazge u vodu s limunskom kiselinom i limunima s korom narezanima na šnite. Dobro promiješajte i ostavite da odstoji na hladnom i tamnom mjestu ne manje od 24 sata.

Drugi dan tekućinu procijedite kako bi se odvojili cvjetovi, limun i drugi ostaci pa dodajte šećer i dobro promiješajte. Ostavite da stoji još 24 sata uz povremeno miješanje kojim ćete osigurati da se rastopi šećer.

Nakon 48 sati sirup je spreman za pretakanje i skladištenje u staklene boce. Na taj ga način možete čuvati do godinu dana na hladnom i tamnom mjestu.

2. Kolač s bazgom

Jednostavan recept kojeg čine biskvit i glazura s bazgom oduševit će sve ljubitelje ove mirisne biljke. 

Sastojci:

  • 4 velika jaja
  • 150 g šećera u prahu
  • 225 g oštrog brašna
  • 225 g maslaca (sobne temperature)
  • prašak za pecivo

Glazura:

  • 4 velike žlice sirupa od bazge
  • 2 velike žlice soka od limuna
  • 50 – 100 g šećera u prahu, ovisno o željama

Biskvit napraviti tako da dodate šećer u prahu maslacu sobne temperature pa ih zajedno miksajte dok smjesa ne postane glatka. U nju ubacite jaja (jedno po jedno), a na kraju brašno koje ste prethodno pomiješali s praškom za pecivo

Smjesu uliti u kalup i peći oko 45 minuta u pećnici zagrijanoj na 180 Celzijevih stupnjeva. Pečenog pustiti da se ohladi.

biljka bazga
FOTO: SHUTTERSTOCK

Ohlađeni kolač prelijte glazurom od bazge koju ste napravili tako da ste pomiješali sirup od bazge i ostale sastojke dok nije nastala glatka smjesa. 

3. Džin od bazge

Pomalo neobična, ali vrlo ukusna verzija džina od bazge.

Sastojci:

  • 6 do 8 svježe ubranih cvjetova bazge
  • Naribana korica jednog limuna
  • 1 žlica šećera u prahu
  • 500 ml gina

Cvjetove bazge stavite u posudu. Dodajte koru od limuna i šećer u prahu te sve prelijte džinom. Tako ostavite na 24 sata, nakon čega dobro procijedite kako bi dobili što čišći džin s bazgom te servirajte s tonikom i ledom. 

4. Sladoled od bazge

Sastojci:

  • 2 žumanjka
  • 40 g šećera u prahu
  • 2 dl mlijeka
  • 1,5 dl slatkog vrhnja
  • 1 dl sirupa od bazge
  • 2 velike žlice limunovog soka

Priprema:

Miksajte žumanjke i šećer dok smjesa ne postane potpuno glatka i blijeda. Zavrijte mlijeko i maknite s vatre te u njega pomalo dodajte žumanjke stalno miješajući. Vratite na vatru i kuhajte 10 minuta da dobijete ukusnu kremu.

Pustite kremu da se ohladi, ali na sobnoj temperaturi. Preporuka je da se krema premjesti u drugu posudu jer će se na taj način brže ohladiti. 

Istucite slatko vrhnje u što čvršći šlag te u njega dodajte sirup od bazge u kojeg ste već dodali sok od limuna. Lagano promiješajte i ulijte u kremu koja se ohladila. 

Kremu možete dodati u aparat za sladoled, a ako nemate samo prebacite u posudu za zamrzavanje i stavite ju u škrinju na 2 sata. Nakon toga ju izvadite, ponovno promiješajte mikserom te vratite u zamrzivač. Sve to ponovite barem još 3 puta kako bi dobili što kremastiji sladoled.

5. Cheesecake od bazge i limuna

Sastojci:

  • 220 g keksa
  • 100 g maslaca
  • 50 g šećera
  • 400 g kremastog svježeg sira
  • 150 ml slatkog vrhnja
  • Šećer u prahu
  • 1 limun
  • 2 žlice sirupa od bazge

Priprema:

Usitnite kekse valjkom za tijesto ili kupite već gotove (Oreo je dobar izbor). Rastopite maslac i njime prelijte kekse i šećer te tom smjesom obložite dno kalupa za tortu. Stavite u frižider na barem 1 h.

U posudu stavite sir, svježe naribanu limunovu koricu, sok od tog limuna te sirup od bazge. Tome dodajte šećer u prahu, a nakon toga i istučeno vrhnje za šlag. Smjesu stavite u kalup s keksima, izravnajte i vratite u frižider.