Sok od kadulje

kadulja

Kadulja je samonikla zimzelena biljka Mediterana. U Hrvatskoj je zastupljeno petnaestak vrsta, među kojima su najvažnije Salvia officinalis, Salvia triloba i S. sclarea. Polugrmovita je biljka drvenaste stabljike s tamnoljubičastim cvijećem i sivkastim lišćem koje na dodir ispušta eterična ulja tako da nam njen miris ostaje još neko vrijeme na prstima. Ljubiteljica je sunca i topline, tako da je u hladnijim krajevima treba sijati i štititi od snijega i mraza. U kontinentalnoj je dijelu Hrvatske poznata i pod nazivom žalfija. Listovi se beru u travnju prije cvatnje i tako kroz skoro cijelu godinu jer joj listovi ponovno narastu, a berba cvijeta je u svibnju i lipnju. Kao i većina bilja, suši se na prozračnom mjestu van dosega sunčevih zraka.

Sok od kadulje sa šećerom

Jedan od ukusnih pripravaka i djeci i odraslima svakako je sok, tj. sirup. Ovaj sok od kadulje odlična je alternativa sirupima protiv kašlja i grlobolje.

Za izradu su nam potrebni svježi listovi kadulje, oprani, zatim dobro posušeni za upotrebu, jer bi se u protivnom mogla razviti plijesan.
Uobičajeni omjer je 10 cvjetova na 1 l vode sa 0,5 – 1 kg šećera.

U loncu je potrebno ulivenu vodu kuhati do točke vrenja, dodati šećer i miješati dok se ne otopi. Dodati listove biljke i uz lagano miješanje, pustiti da sirup ključa do 2 minute. Ukloniti lonac s vatre i poklopljenog ga tako ostaviti 30 do 60 minuta, ovisno o tome koliko želimo da okus biljke bude izražen. Procijedimo u bočicu i sirup je spreman za upotrebu. Iako je šećer izvrstan konzervans, sirup se preporučuje iskoristiti u naredna 2 do 3 tjedna.

Sok od kadulje s medom

Kao alternativu šećeru, možemo upotrijebiti i med što će dodatno pojačati ljekovita svojstva sirupa. Razlika je u tome što med gubi ljekovita svojstva na temperaturama iznad 80°C, tako da vodu nipošto ne zagrijavamo do točke ključanja, nego samo onoliko koliko je dovoljno da se med lakše otopi. Listove kadulje potopimo u sirup i pustimo da odstoji minimalno 4 sata.

Sirup od kadulje bez vode

Kad smo već kod varijacija na temu, svakako treba spomenuti sirup od kadulje bez prisutnosti vode. Postupak je sličan kao u prethodnim receptima – listove biljke osušiti što je moguće bolje, posložiti ih u staklenku i prelijevati medom, dok ih med u potpunosti ne prekrije. Nakon otprilike tjedan dana sirup je spreman za upotrebu.

Cvjetiće kadulje, kao i drugih biljaka, naročito tijekom ljeta, možemo zamrzavati u kockicama leda i dodavati raznim osvježavajućim pićima bilo samostalno ili u kombinaciji s drugim okusima. Đumbir, menta, bosiljak nadopunjuju njezin osvježavajući okus.

Rakija od kadulje

U zimskim mjesecima, godit će rakija od kadulje. Rakija od ljekovite kadulje izrazito je zdrava te djeluje na zagrijavanje organizma.

Za izradu nam je potrebno u 1,5 l lozovače (neutralnog je okusa) namočiti oko 5 šaka listova kadulje i pustiti da odstoji minimalno 3 tjedna. Nakon što je ocijedimo i rasporedimo u boce, umiješamo 1,5 kg meda po izboru i ostavimo da se okusi stapaju naredna 2 tjedna. Prije upotrebe protresti.

Kadulja kao lijek

Najčešće korištenje kadulje je u obliku čaja, pa zatim tinkture, ulja, kupke, rakije, vina, obloga, eteričnog ulja, sirupa i meda od kadulje.

Čaj se priprema tako da se u 2 dcl vruće vode stavi 1 do 2 žličice suhe kadulje i nakon 10 minuta se procijedi. Po želji dodati meda. Borac je protiv gljivica, bakterija, virusa, raznih upala. Jedno od najpoznatijih djelovanja je svakako ono prije liječenju bolesti desni i usne šupljine.

Najizraženije djelovanje postižemo eteričnim uljem, gdje je primjena kroz aromalampu najjednostavnija i najraširenija. Za nanošenje na kožu potrebno ga je pomiješati s emulgatorom za što najčešće upotrebljavamo hladno prešana ulja suncokreta, badema, maslina i koristimo isključivo izvana. Oralna upotreba dozvoljena je isključivo uz vodstvo profesionalnog aromaterapeuta.

Glavni sastojak, po kojem biljka i ima specifičan miris, je tujon čiji udio varira o vremenu berbe i vrsti staništa same biljke. Izrazitog je antiseptičkog djelovanja, no preporučuje se izbjegavanje visokotlakašima i trudnicama, kao i općenito uporaba kadulje duže vrijeme.

Kadulja u kuhinji

Kao začin, za nju vrijedi “više je manje”, jer s njom ne treba konkurirati drugim začinima. Izvrsno se slaže sa sirom, tjesteninom, povrćem… Ljubiteljima sira i kadulje svakako će prijati svježi sir s kaduljom. Kadulja i češnjak samelju se u blenderu, te im se doda iscijeđeni sok limuna i svježi sir. Najboljeg je okusa nakon što odstoji jedan dan u hladnjaku.

Kombinacije su svakojake, no treba imati na umu da nakon određenog perioda kadulje treba napraviti pauzu da ne napravimo kontraefekt ili nešto možda gore. Primjerice, čaj se preporučuje piti do 3 puta dnevno kroz period od mjesec dana sa stankom od 10 do 20 dana.

Autor: V.K., Foto: congerdesign/Pixabay