Trava iva

trava iva

Trava iva raste u  planinskim krajevima, a radi se o vrlo ljekovitoj biljci koja je poznata i pod nazivima gorski cmilj i dupčac. Može se prepoznati po malim grmićima koje na vrhovima grančica krase blijedo žućkasti cvjetići.

Stabljike su djelomično drvenaste i pretežno uzdignute, a listovi su dlakavi samo s naličja, bez peteljke i sivo-zeleno bjeličaste boje. Ova biljka raste po krševitim, suhim i toplim mjestima, uglavnom na južnim obroncima.

Oporog je i gorkog okusa te se u narodnoj medicini koristi za liječenje mnogobrojnih bolesti. U sastavu sadrži tanin, petrolejski eter, etilni acetat, gorke tvari, metanol, kloroform i butanol.

Trava kao lijek

Ljekarnici je često preporučuju za jačanje imuniteta, a posebno je dobra za ljude koji su svakodnevno izloženi stresu. S obzirom da sadrži gorke tvari pomaže kod mnogobrojnih bolesti želuca zbog čega je dobra za olakšavanje nadutosti.

Svojim antiseptičkim djelovanjem odstranjuje štetne tvari u želucu i crijevima i uništava patogene mikroorganizme. Djelotvorna je i kod afti i gljivica, bolesti grla i usta te raznih infekcija.

Čaj od trave ive čisti krv i liječi grčeve, a može se upotrijebiti i kod svih vrsta groznica kao i pomoć kod šećernih bolesti. Tinktura trave ive pomaže kod bolesti žući i jetre, hemeroida i potiče protok i stvaranje žučne kiseline.

Čaj se dobiva tako da se žličica trave prelije s dva decilitara vruće vode i poklopi, pa se nakon 15 minuta procijedi. Čaj se pije dva puta na dan prije jela.

Prah od trave se dobiva na način da se osušena trava samelje u mlinčiću za kavu i konzumira do 3 grama prije jela.

Tinktura od trave se dobiva na način da se 20 grama trave namoči u jednom decilitru alkohola i ostavi da odstoji oko dva tjedna. Gotova tinktura se pije tri puta na dan po 20 kapi.

U obliku kupke povoljno djeluje na kožu posebice kada je riječ o promjenama i ranama na koži, a popularna je u obliku balzama koji je odličan za ublažavanje reumatizma.

Poznatu i ljekovitu travu možete iskoristiti i za mršavljenje. Kako pretile osobe često osjećaju slabost i umor, bilo bi dobro kada bi konzumirale napitak od koprive i trave ive. Upravo će ovaj napitak pomoći da se riješite viška kilograma.

Potrebno je uzeti jednu malu žlicu koprive i trave te preliti vrućom vodom i ostaviti da odstoji 15 minuta. Napitak pijte dok je još topao i prije obroka.

Odlučite li isprobati ljekovita svojstva trave treba znati kako kod istovremenog uzimanja s lijekovima protiv depresije, može imati snažno djelovanje i izazvati niz negativnih nuspojava.

Pokazalo se da je većina koja je za vrijeme liječenja depresije uzimala gospinu travu, doživjela alergijske reakcije ili probavne smetnje. Svi koji se liječe od depresije trebali bi se savjetovati sa svojim liječnikom.

Ljekovita svojstva trave ive su:

  • Pomoć kod bolesti želuca – kod želučanih tegoba korisnim se pokazao kim koji je odličan i za jačanje crijeva te protiv nadutosti te listići mente koji zahvaljujući anestetiku smiruju želučane bolove.
  • Jak antioksidans – na popisu prirodnih antioksidanasa našlo se svježe voće, žitarice poput ječma, orašasti plodovi, mahunarke, suho voće i povrće.
  • Reguliranje probave – za bolji rad probave pomoći će sjemenke komorača, kombinacija limuna i jabučnog octa te fermentirana hrana.
  • Liječenje bolesti dišnih organa – na popisu se našlo nekoliko prirodnih lijekova poput trputca koji uništava bakterije, zatim mentola koji olakšava disanje, hibiskus kao snažan antioksidans te anis za lakše iskašljavanje.
  • Pomoć kod šećernih bolesti i hemeroida – šećernu bolest možete liječiti i na prirodan način pomoću borovnica, ginkgo bilobe, srebrne svilenice, cimeta, lišća smokve i crnog kumina. Ako imate problema s hemeroidima možete pokušati s nevenom, čempresom i gospinom travom.
  • Djelovanje protiv gljivica i bakterija – za gljivične infekcije efikasnim se pokazao bijeli luk, ulje divljeg origana, jabučni ocat i jogurt.
  • Smanjenje upale – ponekad će kod upalnog stanja pomoći protuupalne namirnice poput plave ribe, brazilskog oraha, ribljeg ulja, morskih rakova, lješnjaka i slatkog krumpira.
  • Pomoć kod depresije – psihički poremećaj koji zahvaća sve više ljudi može se liječiti pomoću kamilice, gospine trave i zelenog čaja.
  • Jačanje imuniteta – da bi ojačali organizam potrebno je piti puno vode i sokove od limuna, konzumirati dovoljno proteina te smanjiti unos slatkiša.
  • Čišćenje organizma – najboljim proizvodima za čišćenje organizma smatraju se zelena glina i klorofil.

Trava se sakuplja od lipnja do rujna, a kako bi se pravilno brala oštrim se škarama moraju sjeći lisnati vrhovi grančica te ih brzo sušiti na prozračnom mjestu kako bi sačuvali specifičan miris i boju. Prilikom branja potrebno je trećinu vidljivih cvjetova ostaviti netaknute.

Autor: A.Z., Foto: Bernd Haynold/Wikimedia