Kompot od krušaka – recept

kompot od krušaka

Kompot od krušaka samo je jedan od načina na koji ovo voće možemo iskoristiti u pripremanju zimnice. Od krušaka možemo napraviti i liker, rakiju ili pekmez. U kulinarstvu se koriste za pripremu kolača od prhkog i lisnatog tijesta ili ukusnog nadjeva za palačinke. Kruške se u nekim kuhinjama upotrebljavaju i kod pripreme slanih jela poput raznih mesnih umaka, rižota i pečenja.

Kruške su odličan izvor vlakana koja imaju blagotvoran učinak na zdravlje probavnog sustava te srca i krvnih žila. Smatra ih se hipoalergenskim voćem pa ih bez straha od negativnih posljedica mogu jesti i osobe koje su osjetljive na hranu.

Bogat su izvor vitamina C, K i vitamina B skupine, kao i minerala poput bakra, kalija, kalcija, magnezija i mangana. U kori kruške nalazi se antioksidans kvercetin koji pomaže u sprječavanju oštećenja arterija i nastanka raka.

Legendarni grčki pjesnik Homer je u jednom od svojih slavnih epova nazvao kruške ‘darom bogova’, a u doba francuskog kralja Luja XIV one su simbolizirale luksuz. Međutim, kruške danas više ne predstavljaju luksuz, lako su dostupne i nisu skupe, a mi vam u nastavku donosimo recepte za kompot od krušaka.

Recept za kompot od krušaka

Sastojci

  • 2,5 kg krušaka
  • 1,5 l vode
  • 500 g šećera
  • 1 mahuna vanilije (ili vanilin šećer)

Priprema

U lonac stavite vodu, šećer i vaniliju pa prokuhajte sve zajedno i onda ostavite da se hladi. Za to vrijeme operite i sterilizirajte staklenke u koje ćete spremiti kompot od krušaka. Oprane staklenke posložite na lim za pečenje naopako okrenute i stavite ih 10 minuta u pećnicu koju ste prethodno zagrijali na 150 stupnjeva.

Za pripremu kompota od krušaka koristite zrele, ali tvrđe kruške. Njih je potrebno oprati i očistiti od sjemenki, a kako ne bi poprimile tamnu boju dok to radite, stavljajte ih u posudu s vodom u koju ste iscijedili jedan limun. Očišćene kruške možete narezati na manje komade ili ostaviti polovice pa ih tako dodati u staklenke.

Nakon što ste ih složili u staklenke, kruške prelijte ohlađenim sirupom. Staklenke dobro zatvorite pa ih poredajte u veću posudu. Kako ne bi došlo do pucanja, dno i rubove posude prekrijte starim kuhinjskim krpama. Nakon toga ulijte vodu tako da dolazi gotovo do vrha staklenki pa stavite posudu na štednjak.

Kompot od krušaka na srednje jakoj temperaturi treba kuhati od 10 do 15 minuta. Voda tijekom ovog postupka ne bi smjela previše ključati, ako se to dogodi, smanjite temperaturu. Staklenke nakon hlađenja prebrišite i spremite na hladno i tamno mjesto. Ovako pripremljen kompot od krušaka se u odgovarajućim uvjetima može čuvati i do nekoliko godina.

Kompot od krušaka s vinom

Sastojci

  • 3 kg krušaka
  • 1 l vode
  • 2,5 dl vina
  • 700 g šećera
  • limunov sok
  • cimet
  • klinčić

Priprema

Kruške dobro operite, ogulite i očistite od sjemenki pa ih narežite na kriške.

U lonac stavite vodu, šećer, vino, klinčić i cimet pa pustite da prokuha. Nakon toga dodajte kruške i na srednje jakoj temperaturi kuhajte još deset minuta, a pred kraj kuhanja dodajte i limunov sok. Kad se sve ohladi, procijedite kruške pa ih rasporedite u sterilizirane staklenke i na kraju prelijte tekućinom u kojoj su se kuhale.

Kako bi ga mogli što duže sačuvati, ovako pripremljen kompot od krušaka u vinu treba pasterizirati u posudi s vodom kako je opisano i u prethodnom receptu.

Sočne, slatke, mekane kruške s pomalo zrnatom strukturom možete jesti kao samostalan desert, koristiti ih u pripremi kolača ili jesti u kombinaciji s jogurtom, žitnim pahuljicama, orašastim voćem i sladoledom.

Autor: A.V., Foto: ponce_photography/Pixabay