Koloidno srebro se primjenjuje na rane i infekcije ili se uzima oralno. Koloidni sprejevi se koriste za liječenje akni, infekcija kože, rana i opeklina, a često se upotrebljavaju i za liječenje upale grla, bolesti desni, zadaha iz usta ili oko usta.
Srebro kao prirodni antibiotik i antiseptik koristi se već stoljećima za liječenje rana, kontrolu infekcija i produživanje roka trajanja pića i hrane. Nekada su se krave muzle u srebrne kante kako bi mlijeko imalo dulji rok trajanja.
Koloidno srebro je prirodni antibiotik koji sprečava infekcije, a to uspijeva na način da djeluje kao katalizator. Virusi, bakterije i gljivice sadrže enzime koji su potrebni zbog metaboliziranja kisika. Slabljenjem enzima sprečava utjecaj mikroorganizma u ljudskom tijelu i uništava ih.
Ne uzrokuje štetu na dobrim bakterijama kao što to čine farmaceutski antibiotici, a koristi se u kontroli virusa i bakterija. No kako su antibiotici jeftiniji za distribuciju i proizvodnju nema velikog interesa za liječenje koloidnim srebrom.
Koloidno srebro nije toksično za biljke, ljude i životinje, ali se ne smije konzumirati dulji vremenski period. Osobe koje uzimaju previše koloidnog srebra mogu imati nokte i kožu plavičaste nijanse, zbog viška srebra koji je pohranjen u tkivima.
Takvo se stanje naziva argirija, a ublažava se smanjenjem ili prestankom unosa koloidnog srebra. Argirija se najviše primjećuje kod rudara koji rade u rudnicima srebra.
Argirija u ljudskom tijelu ne uzrokuje dugoročne zdravstvene probleme, a prije bilo kakvih komplementarnih lijekova ili dijetetskih dodataka treba konzultacija s liječnikom.
Moguće nuspojave koje se mogu javiti konzumacijom koloidnog srebra su oštećenja bubrega, glavobolja, opća iritacija kože, neurološki problemi poput napadaja, želučani problemi i umor.
Osobe koje žele isprobati zdravstvenu učinkovitost koloidnog srebra, mogu ga kupiti u bolje opremljenim trgovinama zdrave hrane.
Ovaj prirodni antibiotik pomaže u liječenju bolesti srca, problema sa sinusima, visokog tlaka, afti i upala zubnog mesa, slabe probave, hemoroida, migrene, respiratornih infekcija, kožnih oboljenja, ječmenca i upale oka, crijevnih i želučanih oboljenja te astme i alergije.
Autor: A.Z., Foto: Nina-no/Wikimedia Commons