Pirjane gljive

pirjane gljive

Pirjane gljive su odličan prilog bijelom i crvenom mesu, a mogu se jesti i kao samostalni obrok. Znate li zašto su gljive dobre? Gljive su prepune proteina, zasitne su i jako zdrave i hranjive. Često se nađu i kao glavni obroci u veganskoj ili vegetarijanskoj prehrani jer mogu zamijeniti meso. Vegani ih biraju kao glavni obrok za ručak ili večeru kombinirajući ih s rižom, tjesteninom, heljdom ili kvinojom. Ovako pirjane na luku zamirisat će i najvećim gurmanima.

Želite li ponekad odmoriti tijelo od mesnih obroka, preporučujemo vam pirjane gljive koje možete kombinirati najjednostavnije uz tjesteninu ili rižu. Ima li išta ukusnije od kremastog rižota s pirjanim gljivama?

Iako mnogi u pirjane gljive dodaju još i vrhnje, mi vam preporučujemo da ih probate bez vrhnja. Njihov okus je fantastičan, a vrhnje bi moglo na neki način pokvariti i otežati obrok. Osim toga, svi znamo da su vrhnja prepuna masnoće i kalorija pa ako pazite na liniju ovo je još jedan dodatni plus da ne dodajte vrhnje.

Najbolji izbor za pripremu pirjanih gljiva su vrganji i šampinjoni. I dok šampinjone možete kupiti u trgovinama tijekom cijele godine, vrganje ćete nešto lakše pronaći u jesenskim mjesecima kada počinje njihova sezona. Ako ste strastveni gljivoljubac i poznajte gljive zašto ne biste pošli u berbu gljiva? Nema ništa ljepšeg nego da ih sami uberete i pripremite ovaj ukusan obrok. Bitno je napomenuti da vrganje možete kupiti i suhe u raznim delikatesnim prodavaonicama, no njihova cijena je nešto viša.

Gljive možete i kombinirati pa tako na ovaj način pripremiti razne miješane pirjane gljive. U trgovinama ćete pronaći već pripremljenu i očišćenu raznu mješavinu gljiva koju je dovoljno samo ubaciti na tavicu i pripremiti. Ovo je jako korisno kada ste u žurbi, tijekom tjedna kada idete na posao ili slično.

Recept za pirjane gljive

Sastojci: 

  • 500 grama vrganja ili šampinjona
  • 3 luka
  • 3 češnja češnjaka
  • 1 decilitar bijelog vina
  • maslinovo ulje
  • malo maslaca
  • peršin
  • sol i papar

Priprema

Ako niste kupili očišćenu mješavinu gljiva, potrebno ih je dobro oprati. Posebno se pozabavite čišćenjem gljiva jer ono mora biti odrađeno savršeno. Nakon toga, narežite gljive na nešto deblje šnite. U tavici zagrijte maslinovo ulje s malo maslaca. Narežite luk na sitne komadiće i dinstajte ga na tavici dok ne omekša i dobije lijepu zlatnu boju.

Kada je luk dovoljno ispečen, dodajte mu gljive. Pripazite da vam luk ne ostane sirov jer u ovom slučaju on mora dobiti onaj fini slatkasti okus. Dinstajte gljive sve dok ne omekšaju, a onda im dodajte vino. Kada je vino ishlapilo, dodajte sol i papar po želji te sitno sjeckani češnjak i malo vode.

Dinstajte dok voda ne ishlapi i dok gljive ne postanu mekane i lijepo sjedinjene s lukom. Na kraju dodajte sitno sjeckani peršin i poslužite ih kao prilog uz meso ili uz tjesteninu. Možete ih i jednostavno pomiješati s rižom i dobit ćete ukusan kremasti rižoto. Ovako pripremljene pirjane gljive zadivit će sve vaše goste koji će sigurno tražiti još.

Na kraju, važno je znati da su gljive dosta osjetljive i lako se kvare. Iako su bogate proteinima, ako se dobro ne očiste i ne stave na vrijeme u hladnjak, oni se uništavaju. Stoga ih nije poželjno niti podgrijavati. Ipak, ako ste bili sigurni da su gljive koje ste pirjali svježe te da ste ih dobro očistili i nakon pirjanja spremili u hladnjak, možete ih pojesti u roku od 24 sata te podgrijati do 70 Celzijevih stupnjeva.

Autor: M.L., Foto: Joe Gough/Shutterstock