Jela bez soli

zacini

Konzumiranje jela s manje soli smanjuje rizik srčanih bolesti, a previše soli koja se unosi putem raznih jela u organizam povezana je s bolestima poput krvožilnih oboljenja, pretilosti i dijabetesa. Oni koji se boje okusa jela bez soli mogu zamjenu naći u mnogim drugim načinima koji će sol itekako nadomjestiti, a organizam će se puno zdravije hraniti. Smatra se da ako smanjite unos soli, možete u isto vrijeme smanjiti i pojavu srčanih bolesti za jednu petinu.

Ako se bojite kakvog će okusa biti vaše jelo, ako u njega ne dodate nimalo soli, nemojte. Okus jela možete poboljšati na brojne načine, bez da u njega dodajete puno soli. Mi vam u nastavku donosimo kako sve možete začiniti razne namirnice koje zahtijevaju da im se poboljša okus, a da jelo ipak ne bude slano.

Začini bez soli

Kako bi začinili sve vrste mesa, dodajte mu celer, curry, papar, muškatni oraščić, papriku, majčinu dušicu, lovorov list, kajensku papriku, češnjak, mažuran, origano, kadulju i ocat.

Janjetinu začinite tako da u nju utrljate listove celera, metvicu, cimet, sjemenke celera, curry, ružmarin i kadulju. Teletinu začinite uz pomoć đumbira, majčine dušice, origana, lovorovog lista, curryja i mažurana. Perad začinite s celerom, koprom, origanom, sjemenkama sezama, brusnicom, listovima celera, đumbirom, peršinom i kurkumom. Govedinu možete začiniti tako da joj umjesto soli dodate češnjaka, pimenta, usitnjenog čilija i kopra. Svinjetinu je najbolje začiniti s korijandrom, lukom, majčinom dušicom, cimetom, češnjakom, kaduljom i đumbirom, a ribu s paprikom, kajenskom paprikom, đumbirom, uljem limuna, koprom, lovorovim listom, komoračem, suhim senfom i kurkumom.

Jaja začinite uz pomoć bosiljka, mažurana, luka, peršina, kurkume, kopra, muškatnog oraščića, suhog senfa, paprike i majčine dušice. Zelje uz pomoć kardamona, kima i octa, a grašak uz pomoć majčine dušice, bosiljka, peršina, mažurana, luka i zelene paprike.

Šparoge se mogu začiniti s limunovim sokom, kimom i octom, a kukuruz s korijandarom, zelenom paprikom i rajčicom, dok je krumpir najbolje začiniti s kimom, lukom, majčinom dušicom, bosiljkom, cimetom, origanom, kaduljom i octom.

Kruh se može začiniti uz pomoć celera, kopra, komorača, majčine dušice, peršina, kima, bosiljka, češnjaka, metvice, octa i sjemenki sezama, a voće uz pomoć ekstrakta badema, sjemenki maka, mažurana, cimeta, đumbira, muškatnog oraščića i klinčića.

Hrana s puno soli

Svakako je potrebno izbjegavati hranu koja sadrži sol u visokim količinama, poput konzerviranog povrća i voća, procesuirane smrznute hrane, grickalica poput štapića, pistacija, čipsa, kikirikija i kokica, tvrde sireve, lisnato tijesto, sirne namaze, suhomesnate proizvode poput kobasica, pašteta, salama, hrenovka, brzu hranu, senfove, juhe iz vrećice, gotove umake, majonezu i mineralnu vodu koja sadrži natrij.

Ponekad nismo niti svjesni koliko dnevno unesemo soli u organizam. Preporučeni dnevni unos soli je jedna čajna žličica dok neki znaju unijeti čak i dvostruko više. Da biste smanjili unos soli pripazite na to što jedete. U prvom redu, izbjegavajte gotovu i konzerviranu hranu jer upravo se u njoj nalaze velike količine “skrivene” soli. Isto tako kruh i razni drugi pekarski proizvodi kriju u sebi i do pet grama soli, što znači da smo jednim proizvodom zadovoljili cijeli dnevni unos.

Preporučuje se da u svoju dnevnu rutinu uvrstite zdravi doručak. Zaobiđite pekaru koja vam je uvijek usput do posla i umjesto raznih peciva i sendviča, pojedite kod kuće zdrave žitarice. Pojedite ih s voćem i biljnim mlijekom i bit ćete sigurni da ste u tijelo unijeli zdrav doručak koji će vam osigurati svu potrebnu energiju do ručka.

Pripazite na unos grickalica. Možda vam se ne čini da ih ne jedete puno, ali razmislite dva puta o onome što jedete. Možda toga niste niti svjesni, ali pokušajte se sjetiti što jedete kada navečer gledate film ili omiljenu seriju. Izbjegavajte gotove kokice, a posebice one koje se pripremaju u mikrovalnoj pećnici. Kupite kukuruz i pripremite kokice kod kuće. Birajte ulje na kojem ćete ih peći, a isto tako, umjesto kuhinjske soli, začinite ih himalajskom soli. Himalajska sol odlična je zamjena za štetnu kuhinjsku sol.

Kada kupujete gotove proizvode, čitajte dobro deklaracije. U velikom broju gotovih proizvoda koji se deklariraju kao zdravi ili “light” proizvodi, nalaze se velike količine soli. Preuzmite stvar u svoje ruke i poradite na svom zdravlju. Pronađite vremena u svom rasporedu i više jela pripremajte sami kod kuće. Izbjegavanjem gotovih proizvoda, možete kontrolirati ono što jedete. Nađite vremena za svoje tijelo i posvetite se zdravlju. Tako ćete na vrijeme spriječiti pojavu bolesti.

Autor: A.Z., Foto: Andrii Gorulko/Shutterstock