Kompot od breskve – recepti

breskve

Kompot od breskve odličan je način da sačuvamo ovo voće i uživamo u njegovom okusu i nakon sezone. Ali prije nego se bacimo na recepte i pripremu kompota, evo nekoliko riječi o osvježavajućim breskvama i zdravstvenim blagodatima koje one donose.

Breskve su porijeklom iz sjeverozapadne Kine, ali su postale popularne u gotovo svakom kutku svijeta. Vrijeme dozrijevanja ovisi o sorti i kreće se od proljeća do kraja ljeta. Sočne breskve su odličan izvor mnogih važnih nutrijenata. Sadrže karotenoide, kvercetin, klorogensku kiselinu, katehine, rutin, folate, ugljikohidrate, vlakna te manje količine masti i bjelančevina. Bogate su vitaminima A, B3, C, E i K, a od minerala su zastupljeni bakar, fosfor, kalcij, kalij, magnezij, mangan, željezo i selen.

Vlakna prisutna u breskvama pomažu u detoksikaciji organizma i regulaciji razine šećera u krvi te pridonose zdravoj probavi i čuvaju zdravlje srca i krvnih žila. Bioflavonoid rutin snižava štetan LDL kolesterol, smanjuje rizik od srčanih bolesti i pridonosi jačanju kapilara.

Breskve sadrže i antioksidans beta-karoten koji štiti mrežnicu oka od slobodnih radikala i odgovoran je za zdravlje očiju. Osim toga, znanstveno je dokazano da klorogenska kiselina koju sadrži breskva pospješuje sagorijevanje nagomilanih masnoća pa je ovo voće odličan saveznik zdravog mršavljenja.

Kad kupujete breskve, birajte plodove koji su glatki i neoštećeni. Zrele breskve su nježne na dodir, mekane i imaju miris meda.

Ako želite uživati u breskvama i izvan sezone te u hladne zimske dane unijeti dašak ljeta, isprobajte jedan od ova dva jednostavna recepta za kompot od breskve.

Recept za kompot od breskve

Sastojci

  • 2,5 kg bresaka
  • 1 l vode
  • 50 dag šećera
  • 1 limun

Priprema

Breskve operite i ogulite. Kako biste ih mogli lakše oguliti, ubacite ih 30-tak sekundi u kipuću vodu i odmah nakon toga prebacite u hladnu vodu. Oguljene breskve prerežite na pola i stavljajte u hladnu vodu u koju ste iscijedili limun.

Nakon toga operite i sterilizirajte staklenke u kojima ćete držati kompot od breskve. Pećnicu zagrijte na 150 stupnjeva, a oprane staklenke posložite na lim za pečenje i ostavite ih u zagrijanoj pećnici 10 minuta.

Breskve ocijedite pa ih složite u staklenke. Prokuhajte vodu sa šećerom pa prelijte breskve i dobro zatvorite staklenke.

Kako biste bili sigurni da će kompot dugo trajati, napunjene i zatvorene staklenke složite u veću posudu čije ste dno i rubove pokrili starom kuhinjskom krpom. Posudu napunite vodom tako da ona dolazi gotovo do vrha staklenki. Pazite da između njih postoji dovoljan razmak kako se tijekom pasterizacije ne bi dodirivale i popucale.

Vodu zagrijte do ključanja, a nakon toga smanjite temperaturu i ostavite kompot da se lagano kuha još 10-15 minuta. Kada izvadite kompot od breskve, umotajte ga u deku ili deblji ručnik kako bi se lagano hladio. Nakon što se potpuno ohladi, spremite ga na tamno i hladno mjesto.

Kompot od breskve bez šećera

Sastojci

  • 1 kg bresaka
  • 7 dl vode
  • 70 dag meda

Priprema

Oprane i oguljene breskve prepolovite i izvadite im koštice. Poslažite ih u čiste staklenke, a zatim pripremite sirup. Prokuhajte vodu s medom pa dobivenim sirupom prelijte breskve i dobro zatvorite staklenke.

Ovako pripremljen kompot od breskve treba pasterizirati na isti način kako je opisano u prethodnom receptu.

Puno je različitih kombinacija u kojima možete koristiti breskve iz kompota. Odlične su i ako ih dobro rashladite pa poslužite same ili s tučenim slatkim vrhnjem, a izvrsno se slažu i sa sladoledom, jogurtom ili kao dodatak u kolačima, nabujcima i tortama.

Autor: A.V., Foto: /Pixabay