Kako napraviti kompot od trešanja

trešnje

Kompot od trešanja samo je jedan od brojnih načina na koje možemo iskoristiti ovo voće. Atraktivne bobice trešanja sadrže brojne sastojke koji višestruko pridonose zdravlju i ljepoti. Bogate su antocijanima i proantocijanima koji su odlični za suzbijanje simptoma astme i alergija te su poznati kao snažna prirodna protuupalna sredstva. Osim toga, potiču proizvodnju kolagena koji je ključan za zdravlje kože, vezivnog tkiva i kostiju.

Trešnje također sadrže vitamine A, C, K i vitamine B skupine te minerale poput bakra, cinka, fosfora, kalija, kalcija, magnezija i željeza. Konzumacija trešanja može nam donijeti brojne zdravstvene dobrobiti, a mi smo za vas pripremili recept za kompot od trešanja, tako da ovo ukusno voće možete iskoristiti kod pripremanja zimnice i uživati u njemu i nakon sezone.

Recept za kompot od trešanja

Sastojci

  • 3 kg očišćenih trešanja
  • 1,5 l vode
  • 400 g šećera
  • 1 žlica limunske kiseline

Priprema

Trešnje operite i uklonite im koštice. Nakon toga operite i sterilizirajte staklenke u koje ćete ih spremiti. Oprane staklenke posložite naopako na lim za pečenje, zagrijte pećnicu na 150 stupnjeva i ostavite staklenke unutra desetak minuta.

Vodu i šećer pomiješajte i zagrijte do vrenja, a kad se šećer otopi, maknite posudu sa štednjaka i dodajte limunsku kiselinu. Vrelu tekućinu prelijte preko trešanja, staklenke dobro zatvorite limenim poklopcem pa ih posložite u dublji lonac.

Dno i rubove lonca potrebno je pokriti starim kuhinjskim krpama kako staklenke ne bi dodirivale jedna drugu tijekom pasterizacije. Kako biste bili sigurni da staklenke neće popucati, možete provući krpu i između njih.

Posudu ispunite vodom tako da seže gotovo do ruba staklenki, a kad voda prokuha, kompot od višanja kuhajte još pet minuta pa nakon toga maknite posudu sa štednjaka. Vodu možete odliti pa uz pomoć kuhinjske rukavice odmah izvaditi staklenke ili možete pričekati dok se voda malo ohladi.

Kompot od višanja ostavite da se potpuno ohladi pa ga nakon toga spremite na neko hladno i tamno mjesto. Kompot koji je pripremljen na ovakav način može se čuvati najmanje godinu dana.

Recept za kompot od trešanja bez konzervansa

Sastojci

  • 3 kg trešanja
  • 1,5 l vode
  • 500 g šećera

Priprema

Trešnje operite pa im uklonite peteljke i koštice. Nakon toga prokuhajte vodu sa šećerom i pripremite staklenke na isti način kao što je opisano u prethodnom receptu. Sterilizirane staklenke napunite trešnjama, a zatim ih prelijte pripremljenom tekućinom i dobro zatvorite.

Pripremljeni kompot od trešanja bez šećera također treba pasterizirati, kao i onaj iz prethodnog recepta. Pasterizirani i ohlađeni kompot spremite na tamno i hladno mjesto.

Ovako pripremljene trešnje možete samostalno poslužiti kao desert tako što ćete ih dobro rashlađene servirati u zdjelicama s malo tučenog slatkog vrhnja. Osim toga, možete ih kombinirati i s pudingom, sladoledom, koristiti ih kao nadjev za palačinke ili u pripremi kolača, savijača i torti.

Osim samih plodova trešnje, u narodnoj su se medicini godinama koristile i peteljke, tako da ih nakon čišćenja možete zadržati i iskoristiti za pripremu čaja. Čaj od peteljki trešnje je jak diuretik i pomaže u izbacivanju viška vode iz organizma.

Čaj se priprema tako da 50 grama opranih i nasjeckanih peteljki prelijete s litrom vode i ostavite preko noći. Vodu s peteljkama dan kasnije kuhajte dvije minute pa nakon toga sklonite sa štednjaka i ostavite da stoji 15 minuta. Čaj od peteljki trešnje pije se tako da se tijekom cijelog dana uzima po nekoliko gutljaja.

Potiče na pojačano izlučivanje mokraće pa se koristi za čišćenje mokraćnih kanala, otapanje bubrežnih kamenaca, kao i za ublažavanje simptoma upale mokraćnih kanala i bubrega.

Autor: A.V., Foto: beValorous/Pixabay