Svima nam je poznato kako ukrašavanje tijela tetovažama nije mala odluka. Prije svega, treba voditi računa o sterilnoj opremi kako ne bi došlo do infekcije virusom hepatitisa B i C, infekcije HIV virusom koji uzrokuje AIDS, zlatnim stafilokokom (MRSA) ili pak nekom drugom zaraznom bolesti.
Tetovaža je vaš osobni ukras te bi trebala simbolizirati nešto što vam je jako važno jer ostaje na vašem tijelu cijeli život. Prije tetoviranja trebate razmisliti o dijelu tijela na kojem želite tetovažu.
Tetovaže su danas u većini slučajeva prihvaćene te nisu više samo oznake ljudi odbačenih od društva ili nekih određenih skupina i subkultura. Odlučite li se na tetovažu na vidljivom mjestu, sjetite se posla kojim se bavite te razmislite kako bi tetovaža mogla utjecati na vas i druge u vašem radnom okruženju.
Ako smo ponovili sve što ste već znali i čega ste bili svjesni, krenimo dalje.
Jeste li znali?
Da je prva mašina za tetoviranje izrađena još u Viktorijansko doba i od onda nije doživjela značajnije promjene?
Da se riječ „tatoo“, moderna riječ za tetovažu veže uz kapetana Jamesa Cooka te se vjeruje da ju je on preuzeo od domoradaca s Tahitija?
Da se val tetoviranja proširio 60-ih godina prošlog stoljeća?
Da su prema nekim mišljenjima najbolnija mjesta za tetoviranje na muškom tijelu kralježnica, trbuh i grudi dok su kod žena gležnjevi, kralježnica i prsni koš?
Da kod muškaraca najmanje boli tetoviranje stražnjice, ruku i leđa, a kod žena bedra, ramena, leđa i donjeg dijela trbuha?
Da se koža sastoji od tri sloja: epidermisa ili vanjskog sloja (koji je tanak i neprestano se obnavlja jer tako štiti kožu od vanjskih utjecaja), dermisa (koji sadrži receptore za bol i dodir, unutar kojeg se nalaze krvne žile i živci) te sloja masti?
Da se iglom za tetoviranje boja unosi u dermis i to s oko tri tisuće uboda u minuti?
Da ne smijete piti alkohol prije tetoviranja jer ćete tako vjerojatno više krvariti što će stvoriti probleme tatoo majstoru, a možda i vama?
Da je tetovaže najbolje raditi u jesen ili zimu jer je tetovaža u neku ruku ožiljak s bojom koji treba dosta vremena da zacijeli prije izlaganja suncu ili kloriranoj vodi?
Da na promjene tetovaže sa vašim starenjem utječe vaša genetika, način života, okoliš te promjenje težine?
Da uklanjanje tetovaža nije jeftino, bezbolno i brzo?
Da biste se ako želite ukloniti tetovažu trebali odlučiti na lasersko ili kirurško uklanjanje, a nikako ne iskušavati alternativne metode poput upotrebe izbjeljivača, salibrazije (uklanjanja pomoću soli), kemijskog pilinga ili sličnih?
Da tetovaže nisu rezervirane samo za muškarce te da je američko istaživanje pokazalo kako je vjerojatnost da muškarac ima tetovažu 15%, a vjerojatnost da ju ima žena tek neznatno manja i iznosi 13%?
U svakom slučaju, tetoviranje ne treba shvatiti olako i odlučite li se na taj korak informirajte se, nađite tatoo majstora kojem vjerujete, a onda duboko udahnite i nova tetovaža uskoro će biti tu.
Autor: Anja Jakopčević, Foto: www.BillionPhotos.com/Shutterstock