Ponekad je zaista teško reći “Oprosti”, a zašto je tome tako postoji više teorija. Prema provedenim istraživanjima pokazalo se kako ljudi ponekad nisu spremni pokazati malo više tolerancije, jer misle kako na taj način ne pokazuju čvrst stav i dozvoljavaju da drugi njima upravljaju. To naravno nije istina, a pokušajte samo zamisliti kako bi to izgledalo kada tolerancija i riječ oprosti ne bi postojale.
1. Ne odugovlačite
Potrudite se ne čekati previše s isprikom, jer se na taj način povećava mogućnost da prema nekome produžite negativni osjećaj i zapravo nepovratno narušite odnose.
2. Ispričajte se gledajući osobu u oči
Prilikom svake isprike bilo bi dobro određenu osobu gledati u oči, pa čak i i onada kada vas od te osobe dijele kilometri. Skype i svi ostali programi vam u tome mogu pomoći. Naime bitno je tijekom razgovora voditi računa da sve prođe u mirnom tonu, bez vikanja.
3. Pažljivo birajte riječi
Prilikom razgovora pazite koje riječi birate, a ako niste sigurni pokušajte prije samog razgovora malo razmisliti o tome što ćete reći. Napravite probu gdje vas nitko ne vodi i dobro razmislite.
4. Suzdržite se od šaljivih dosjetki
Ako želite ostaviti dojam da se iskreno kajete nemojte se šaliti. Sam humor u tom trenutku može ostaviti negativan dojam, a osoba kojoj se ispričavate može još više biti povrijeđena.
5. Ne žurite
Tijekom same isprike idite polako i ne žurite. Odnosno nemojte očekivati kako odmah možete nastaviti tamo gdje ste stali. Dajte drugoj strani malo vremena, neka malo razmisli i nema osjećaj kao da ju prisiljavate na nešto.
6. Sve još jednom ponovite pismeno
U slučaju da vaša isprika nije odmah prihvaćena razmislite o tome da sve još jednom napismeno uručite osobi kojoj se pokušavate ispričati. Ako ništa drugo pokazat ćete kako vam je zaista stalo da vam druga strana oprosti.
Foto: Rob Byron/Shutterstock