Med od maslačka

med od maslačka

Uz standardne, dobro poznate vrste meda, postoji još jedna, ne toliko popularna, ali iznimno učinkovita vrsta – med od maslačka. U narodnoj medicini taj je med oduvijek poznat kao dobar lijek protiv kašlja. Pored toga ima pozitivan učinak na smanjenje masnoća u krvi, kod uklanjanja bradavica. Pomaže i kod smirenja želučanih tegoba i žgaravice.

Maslačak se od davnina koristi za prirodno liječenje mnogih tegoba i bolesti, iako mnogi i danas misle da je on još samo jedan od korova koji raste na zelenom travnjaku. No, ako nismo mi, pčele su prepoznale njegovu ljekovitost te ga redovito oprašuju i rade iznimno cijenjen i ljekovit med od maslačka.

Boja meda od maslačka varira od žarko žute pa sve do one tamnije, zavisno o kristalizaciji meda. Smatra se da je intenzivnija zlatno žuta boja pokazatelj veće kvalitete, odnosno čistoće meda.

Med od maslačka krasi jak i oštar okus te bogata aroma, a po jačini je sličan eteričnom ulju maslačka. Srednje je sladak, a okus mu je osvježavajući. Miris podsjeća na mješavinu kamilice, amonijaka, ljepila životinjskog podrijetla i octa. U početku vam se njegov okus možda neće svidjeti, ali s vremenom ćete ga sigurno zavoljeti.

Kako napraviti med od maslačka

Domaći med od maslačka možete napraviti i sami kod kuće, a za njegovu pripremu trebat će vam žuti cvjetovi maslačka.

Sastojci za tri staklenke

  • 1 litra vode
  • 180 žutih cvjetova maslačka
  • 2 limuna
  • 1200 grama šećera

Uberite 180 žutih cvjetova maslačka pa ih prelijte hladnom vodom. Ostavite da tako odstoje 24 sata pa ih drugi dan iscijedite. Nakon toga, ponovo iz zalijte vodom pa ih kuhajte uz povremeno miješanje dva sata na laganoj vatri.

Potom je vodu potrebno ponovo iscijediti, dodati šećer i kuhati još sat vremena. U početku kuhanja, smjesa će biti rijetka, a kasnije će se početi pjeniti. Što duže kuhate, ona će postajati sve gušća. Kada ste dovoljno prokuhali, dodajte jednu žlicu vode te dva organska limuna koja ste prethodno isjekli na kriškice.

Bitno je spomenuti da će se sada med ponovo razrijediti pa kuhajte još pola sata dok se ponovo ne zgusne. Pravu gustoću i teksturu med od maslačka dobit će tek kada se ohladi. Ulijte ga u staklenke te dobro zatvorite.

Ljekovita svojstva

Med od maslačka nastaje iz jednog cvijeta te se zato zove monoflorni med. Monoflorni medovi se razlikuju po količini matične mliječi. Uspoređujući med od maslačka s drugim medovima po izvoru matične mliječi, bitno je naglasiti da se on nalazi odmah iza meda od kestena. Matična mliječ je poznati dodatak prehrani koji se koristi kod podizanja imuniteta u liječenju i sprječavanju pojave bolesti.

Matična mliječ u medu od maslačka pomaže kod:

  • oporavka od bolesti
  • sprječava pojavu kroničnih bolesti
  • stimulira žlijezde s unutarnjim izlučivanjem
  • njeguje kožu
  • pomlađuje kožu
  • poboljšava pamćenje
  • regulira hormone
  • regulira krvni tlak
  • snižava kolesterol
  • djeluje na povećanje apetita
  • djeluje antivirusno, antibakterijski i protuupalno

Preporučuje se da ga koristite kod većih epidemija, kao što je gripa u zimskim mjesecima, ali i ako ste dugotrajno izloženi stresnim situacijama jer se odlično bori sa psihofizičkim naporima. Sastojci matične mliječi posebno su korisni kod kroničnog umora i iscrpljenosti.

Ako se borite sa sezonskim alergijama ili bronhitisom, redovitim korištenjem matične mliječi možete ublažiti ili u potpunosti suzbiti simptome.

Med od maslačka pomaže u održavanju zdravlja probavnog sustava. Izvrstan je kod crijevnih, želučanih, žučnih i ostalih bolesti probavnog sustava. Sastojci ovog visoko vrijednog meda pomažu pravilnom radu bubrega i jetre. Čak ga nazivaju i prirodnim eliksirom za jetru. Preporučuje se svima onima koji imaju lošu ili osjetljivu probavu.

Dosadašnja znanstvena istraživanja pokazala su da redovitim korištenjem meda od maslačka možemo smanjiti kiselost želučanih sokova za više od 50 posto. Imate li problema s aknama i prištićima, možete ga koristiti direktno na kožu. Odlično je i prirodno sredstvo protiv opeklina. Konzumiranje ovog meda najviše se preporučuje onima koji imaju problema s dišnim putevima i pušačima.

Poznat i kao radič, maslačak je višegodišnja biljka sa žutim cvjetovima. Na svijetu je poznato oko 25 vrsta maslačaka, od kojih većina raste u područjima umjerene i hladnije klime. Maslačak cvjeta u periodu od ožujka do listopada. Svi dijelovi maslačka se mogu upotrebljavati.

Cvjetovi se beru između ožujka i svibnja, korijen se vadi u rano proljeće, ili kasno ljeto, dok se listovi beru prije cvatnje u proljeće. Cvjetovi koji se uberu u rano proljeće koriste se za pripremu meda ili sirupa od maslačka

Čaj od korijena maslačka se koristi kao sredstvo koje pospješuje znojenje, čisti dišne puteve i uklanja toksine iz tijela. Listovi se često jedu na salatu ili se od njih pravi čaj. Čaj lista maslačka pomaže u tegobama mokraćnog mjehura.

Med od maslačka preporučuje se konzumirati ujutro, odmah nakon buđenja i to na prazan želudac sa zelenim čajem. Koristite li ovaj napitak svakoga dana, vaša jetra će se obnoviti i bit će zdrava. Med od maslačka možete koristiti i u sklopu doručka tako da ga namažete na kruh, dvopek ili tost.

Izvor: Vrtlarica, Foto: JirkaBursik / Shutterstock

Zovem se Martina i urednica sam portala Savjetnica. Diplomirala sam novinarstvo na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu i oduvijek sam voljela pisati. Kreativnost i sloboda izražavanja puno mi znače u životu, a sve to pokušavam predočiti i u svojim člancima. Moj život nezamisliv je bez putovanja, ljubavi prema životinjama, planinarenju i uživanju u uređenju interijera i pripremanju zdravih slastica. U životu me vesele male stvari koje za mene imaju veliki značaj. Volim pomagati drugima savjetima o temama koje su mi poznate, a kroz posao sam do sada istražila mnoge pa imam iskustva u gotovo svim područjima.