Čišćenje tepiha – 5 savjeta za jednostavnije čišćenje

čišćenje-tepiha
Foto: Unsplash/No Revisions

Čišćenje tepiha i tapisona potrebno je obaviti barem jednom tjedno, a ono temeljno čišćenje ostaviti za proljeće kada se općenito obavlja generalno čišćenje cijelog doma. Iako se čini vrlo jednostavnim, postoje neke bitne smjernice koje morate znati, a reći ćemo nešto više o njima.

Tepisi, tapisoni i prostirači obično se ne kupuju toliko često, a i kada se kupuju, u njih ulažemo više novca pa očekujemo da će nam vječno potrajati. No, ipak brzo se opustimo i postupamo s njima vrlo loše – mrvice, komadići hrane, proliveno piće, opušci cigareta, dlake kućnih ljubimaca, i naravno, prljavština koja se izvana unosi na cipelama – sve to završi na tepihu. Upravo iz tih razloga, vrlo je važno znati kako očistiti tepih na pravilan način.

Kako izgleda pravilno čišćenje tepiha

čišćenje tepiha
Foto: Shutterstock

Soba će izgledati mnogo urednije budu li rese tepiha i prostirača počešljane češljem sa široko razmaknutim zupcima (to je jedan od trikova kako da se na brzinu dotjera soba kada vam iznenada banu gosti).

Usisavanje tepiha

Stručnjaci za čišćenje tepiha kažu da, ako hoćete imati potpuno čist tepih, svaki dio morate prijeći usisavačem 8 puta. Ako na tepihu ne leži namještaj, okrenite ga i usišite i drugu stranu.

Kad čistite tapison upotrijebite sve dodatke za usisavač kako biste mogli očistiti svaki kutak.

Novi se tepisi ne smiju usisavati četiri do šest tjedana nakon što su postavljeni na pod da bi se vlakna u tom vremenu polegla. Ako se tepih nalazi u sobi u kojoj se malo boravi, primjerice u gostinjskoj sobi, ostavite ga da stoji čak i duže prije nego ga prvi put usišete.

Kad se vlakna polegnu, usisavajte tepih redovito kako biste uklonili svu prašinu i prljavštinu koja se u njega uvukla i održali u dobrom stanju.

Ako stavite komadić vate natopljene kolonjskom vodom ili nekim aromatičnim uljem u vrećicu za prašinu kad budete usisavali, soba će poprimiti ugodan miris.

Zalijepite li vrećicu sa strane na usisivač, moći ćete u nju staviti neke predmete, kao što su kamenčići ili spajalice za papir, kako ih stroj ne bi pokupio.

Nakon čišćenja uvijek oprašite četku usisavača i skinite s nje pahuljaste nakupine smeća. Provjerite jeste li isključili usisavač iz struje prije nego što počnete čistiti četku – žičani češalj za pse odličan je za to!

Ručno čišćenje tepiha

Ako vam se pokvari usisavač pa morate tepih ručno očistiti, prvo ga posipajte vlažnom solju da se ne bi dizala prašina.

Kako ukloniti pahuljasto smeće s tepiha

Tepisi koji su satkani od prirodnih vlakana, obično imaju jaki statički elektricitet te se za njih lijepi pahuljasto smeće. Najlakše ćete pokupiti dlačice, niti i drugo smeće tako da navlažite neku staru najlon čarapu toplom vodom i njom lagano prebrišete tepih.

Bilo bi dobro prije toga poprskati tepih prskalicom za cvijeće u koju ste stavili mješavinu jedne žlice omekšivača sa šest žlica vode.

Prirodna sredstva za čišćenje tepiha

čišćenje tepiha
Foto: Shutterstock

Do generalnog čišćenja na tepihu se nastanjuju razne bakterije i prljavštine, a njih možete ukloniti uz pomoć prirodnih sredstava koje možete sami napraviti, a za koje vam u nastavku donosimo recepte.

Prije nego upotrijebite bilo kakvo sredstvo za čišćenje tepiha, provjerite postojanost boje na nekom njegovom skrivenom dijelu.

Prije temeljitog čišćenja tepiha, bitno je da cijelu površinu tepiha dobro usišete.

Uklanjanje mrlja na tepihu

Ako su se na tepihu pojavile mrlje, možete ih ukloniti mješavinom limunovog soka, sode bikarbone, jabučnog octa, vode i eteričnim uljem lavande.

Pomiješajte litru vode, 6 dl jabučnog octa, par kapi eteričnog ulja lavande, 14 dl soka od limuna i 2 žlice sode bikarbone. Mješavinu dobro promiješajte, položite u nju četku za pranje tepiha i izribajte dijelove tepiha na kojima su mrlje. Ova mješavina neće stvoriti pjenu jer u sebi ne sadrži takve sastojke pa tepih nakon pranja nećete trebati ispirati. Potrebno ga je samo nakon sušenja dobro usisati.

Uklanjanje neugodnih mirisa na tepihu

Ako su tepisi u vašem domu poprimili neugodne mirise, možete ih ukloniti prirodnom smjesom, koju možete dobiti tako da pomiješate 80 ml alkoholnog octa, 2 žličice boraksa, 4 žlice tekućeg sapuna, litru tople vode, 6 kapi eteričnog ulja čajevca i 12 kapi eteričnog ulja limuna.

Ovu mješavinu stavite u staklenu posudu pa još jednom sve dobro promiješajte. Nakon toga mješavinu premjestite u bocu s raspršivačem i dodajte vodu, dobro protresite pa poprskajte po cijelom tepihu i ostavite da odstoji 30 minuta. Nakon toga, usišite tepih.

Dubinsko pranje tepiha

A za dubinsko pranje tepiha trebat će vam eterično ulje cerda i limete i soda bikarbona. Mješavinu napravite tako da u plastičnu vrećicu stavite šalicu sode bikarbone pomiješane s 20 kapi eteričnog ulja limete i 20 kapi eteričnog ulja cedre. Neka mješavina odstoji u vrećici 24 sata.

Prije pranja tepiha, tepih dobro usišite pa odstajalu smjesu posipajte po cijeloj površini tepiha. Pošpricajte čistom vodom pa nakon toga dobro izribajte četkom za pranje tepiha. Neka smjesa odstoji na tepihu barem 40 minuta, a nakon toga tepih ponovo usišite

Kako odstraniti dlake s tepiha

Ako ste mislili da ne postoji bolji način za čišćenje tepiha od dlaka nego što je usisavanje, varate se. Da biste dubinski uklonili sve dlake s tepiha, potreban vam je gumeni brisač kojim se peru prozori. Jednostavno prođite njime po tepihu i uvjerit ćete se koliko dlaka može pokupiti.

Usisavanjem ne možete ukloniti i one najsitnije dlake, dok vam ovaj brisač može u tome uvelike pomoći. Isprobajte trik za čišćenje tepiha još danas i uvjerite se u odlične rezultate!

Foto: Pixabay

Savjeti kako oprati tepih

  1. Ako želite sačuvati ljepotu tepiha, potrebno ga je jednom godišnje prati pomoću posebnog deterdženta, a izložene dijelove i češće ako imate djecu ili kućnog ljubimca. Kako biste pranje obavili na najbolji način dobro se upoznati sa savjetima za pranje tepiha. Tepih je potrebno čistiti po potrebi, ali deterdžentom prije nego što se jako zaprlja jer će inače biti teško ukloniti prljavštinu. Ako na tepihu postoje prljaviji dijelovi, to znači da je prošlo previše vremena od posljednjeg čišćenja.
  2. Vunene tepihe je najlakše čistiti jer upijaju više vlage, dok tepihe napravljene od sintetike ne treba jako četkati kako se ne bi oštetila vlakna.
  3. Način pranja ovisit će o tome o kakvom se tepihu radi i je li u pitanju staza ili ipak veći tepih. Male staze se mogu prati u perilici rublja, dok se tepih sastavljen od pločica može oprati tako što će se pločice prvo podignuti i nakon toga ponovno spustiti na pod.
  4. Najjednostavniji, ali ne i najlakši način pranja tepiha je uz pomoć vode i sredstva za pranje. Ova metoda je vrlo zahtjevna jer iziskuje teži fizički rad transporta i ribanja tepiha. Ako se odlučite na njega predlažemo da tepihe čistite tijekom ljetnih mjeseci kada se oni mogu osušiti izvan kuće. Sredstvo za čišćenje koje koristite može biti univerzalno ili specijalno namijenjeno za tepihe.
  5. Čišćenje tepiha bit će lakše ako se koristi mehanički čistač. S obzirom na cijenu novog uređaja, bilo bi dobro ako biste ga mogli posuditi.

Prije nego krenete čistiti, potrebno je namještaj iznijeti iz prostorije kako bi čišćenje bilo brže obavljeno. Kako ne bi smetale, zavjese se omotaju oko vješalice i objese na nosač. Prvo se uz pomoć usisivača temeljito očisti cijeli tepih kao i pod ispod tepiha. Bilo bi dobro napraviti provjeru i testirati tepih na postojanost boja, kako se ne bi oštetio.

To se može učiniti na dijelu tepiha koji se ne vidi uz pomoć odabranog deterdženta. Ako je test bio uspješan, deterdžent treba otopiti prema uputama proizvođača te ga nanijeti na tepih. Koristite li tekući deterdžent potrebno je paziti kako se donja strana ne bi smočila, a ako se koristi suha pjena, treba pričekati dok se ne kristalizira nakon čega se sag očisti pomoću usisivača. Suha pjena je dobra jer postoji manja vjerojatnost da će boja na tepihu izblijediti.

Dok je tepih mokar nije dobro hodati po njemu kako se ne bi oštetio, a treba biti oprezan prilikom dodavanja tekućeg deterdženta kako se tepih ne bi previše navlažio. Ne samo što će sušenje trajati duže od očekivanog nego će postojati i veća mogućnost da boje izblijede.

Čišćenje tepiha na snijegu

Kada zimi padne suhi snijeg, tepih se najbolje čisti tako da se prava strana tepiha stavi na čisti snijeg, a stražnja strana se dobro izlupa. Mjesto na kojem se tepih lupa, treba promijeniti nekoliko puta. Nakon toga se s prave strane iščetka mekanom i čistom četkom.

Suho pranje tepiha

Najbolje sredstvo za suho pranje tepiha je ono u kojem se koristi ocat. Tepih ili tapison dobro počistite usisivačem, a nakon toga u posudi napravite smjesu vode i octa. Uzmite vlažnu krpu i površinski očistite tepih, ne natapajući ga previše otopinom.

Ocat daje izvrsne rezultate jer posjeduje veliku mogućnost uništavanja neželjenih bakterija i grinja. Nakon što se tepih osuši, prođite po njemu još jednom usisivačem.

Uz ocat, postoje još neke prirodne metode čišćenja tepiha. Tako možete koristiti i krumpir. Naribajte krumpir i prelijte ga kipućom vodom, a nakon što odstoji, smjesu iskoristite za ribanje tepiha. Nakon što ste gotovi, prođite usisivačem preko tepiha.

Postoje još mnogi trikovi pomoću kojih možete održavati svoje tepihe. Ako ima puno statičnog elektriciteta na tepihu, poprskajte ga otopinom vode i omekšivača za rublje. Ako ne želite da vam se vide tragovi namještaja na tepihu, na to mjesto položite kocku leda i čekajte da se otopi. Nakon što se osuši, usišite i tragova više ne bi trebalo biti.

Tepihe nikada ne smijete prelamati jer tako mogu izgubiti na čvrstoći. Smijete ih uviti u rolu. Ako ste prali podove, pričekajte da se osuše i tek onda postavite tepih.

Zapamtite kako je održavanje tepiha čistim jedno od najvažnijih zadataka u kućanstvu budući da se po tepihu redovito hoda i da predstavlja jedan od većih izvora grinja i alergena u vašem domu.

Foto: Unsplash/No Revisions

Zovem se Martina i urednica sam portala Savjetnica. Diplomirala sam novinarstvo na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu i oduvijek sam voljela pisati. Kreativnost i sloboda izražavanja puno mi znače u životu, a sve to pokušavam predočiti i u svojim člancima. Moj život nezamisliv je bez putovanja, ljubavi prema životinjama, planinarenju i uživanju u uređenju interijera i pripremanju zdravih slastica. U životu me vesele male stvari koje za mene imaju veliki značaj. Volim pomagati drugima savjetima o temama koje su mi poznate, a kroz posao sam do sada istražila mnoge pa imam iskustva u gotovo svim područjima.