Što jesti kod želučanih oboljenja – recepti za strogu dijetu

Kuhana riža, Foto: yellowrail/Shutterstock

Sol se u sva jela, ako nije zabranjena, stavlja po ukusu. No bolje je jela što manje soliti. Sva mesa za želučane bolesnike treba da su mekana, odležana, dobro prokuhana, odnosno dobro pečena ili pirjana. U toj dijeti dopuštene su i razne torte. Samo ne treba uzimati preslatke torte punjene kremom od maslaca ili orasima, grilažom, bademima i sl. Riža se crijevnim bolesnicima najviše preporučuje.

JUHA OD PILEĆEG MESA. Četvrt pileta i razno zelenje kuhajte u pola L vode. U posebnoj posudici na malo ulja pirjajte 1 ribanu žutu mrkvu dok ne porumeni. Nalijte žlicom juhe, malo prokuhajte, procijedite i sipajte u preostalu juhu. Kad je juha gotova, služi se prazna ili s ukuhanim j ajetom.

JUHA OD TELEĆEG MESA ILI KOSTIJU. Spravlja se kao i juha od pilećeg mesa, samo se kuha najmanje 2 sata na laganoj vatri i služi bistra ili s nekim dodatkom, po ukusu.

JUHA S KRUPICOM. 20 dkg raznog zelenja za juhu (celer, žute mrkve , korijen peršina, koleraba, itd.) očistite sve i kuhajte u 3/4 L vode dok ne omekša. Ocijedite i ukuhajte 2 žličice krupice . Juha ne smije biti gusta, ali krupica mora biti kuhana.

GUSTA JUHA OD ZELENI I RAJČICE. 35 dkg raznoga zelenja kuhajte u 3/4 L vode. Kad je mekano, isjeckajte ga na kockice i vratite u juhu kojoj dodajte žlicu bijelog brašna razmućenog u malo vode, pola šalice svježe pasirane rajčice, sitno isjeckanog peršina i celera, žlicu krupice i 2 dkg maslaca ili delikates margarina.

PUDING OD ŠPINATA. 20 dkg špinata kuhajte u vodi u koju ste stavili pola žličice sode bikarbone . Kad je špinat kuhan, ocijedi se i propere te sitno isjecka. Posebno se skuha gust bešamel sos : na 2 dkg toploga maslaca promiješaju se 3 žlice bijelog brašna i zaliju sa 1 del mlijeka, prokuha i miješa žlicom da se ne naprave grudice . Kad se masa sasvim zgusne (treba paziti da ne zagori) i ohladi, dodajte postepe no 5 dkg maslaca, 2 žumanjka, isjeckani špinat i čvrst snijeg od 2 bjelanjka. Sipa se u kalup namazan uljem i posipan mrvicama te (dobro zavezan ) stavi u pećnicu u tepsiju s vrućom vodom, gdje treba kuhati 35 minuta. Kad je puding gotov, pažljivo ga izručite na tanjur i prelijte holandskim sosom.

HOLANDSKI SOS. 2 dkg maslaca rastopite i dodajte 2 pune žlice bijelog brašna, nalijte jednu šalicu juhe (može i kocke), miješajte žlicom da se ne stvore grudice i kuhajte na pari neprestano miješajući . Kad je sos kuhan, dodajte mu jedan žumanjak i soka od limuna, i dobro promiješajte.

GRATINIRANI KRUMPIR. 25 dkg oljuštenog i na tanke kolutove izrezanog krumpira složite u tepsiju, prelijte sa 2 dkg ulja i pecite naglo u pećnici. Kad je krumpir skoro mekan, prelijte ga sa pola litre mlijeka u kome ste razmutili 2 cijela jaja i 2 žlice bijelog brašna. Ponovo stavite krumpir u pećnicu i pecite ga na jakoj vatri dok ne postane zlatnožut, odnosno dok ne upije svu tekućinu.

GRATINIRANI MAKARONI. 10 dkg makarona mekano skuhajte, stavite u vatrostainu posudu, prelijte ih rjeđim bešamel sosom u koj i ste zamij ešali 2 dkg rastopljenoga maslaca. Stavite u pećnicu da se zapeče, što obično traje oko 20 minuta.

ZAPEČENO MIJEŠANO POVRĆE. 1/4 kg raznoga očišćenoga povrća (mrkva, patliđani , tikvica, krumpir, celer) pirjajte na ulju i postepeno dolijevajte vode . Kad je povrće omekšalo, dodajte 5 dkg u vrućoj vodi oprane riže, malo vode, stavite u tepsiju dobro namazanu uljem i pecite u pećnici dok ne zažuti.

PRŽENI MEDALJONI OD KRUMPIRA. Od 20 dkg oljuštenoga kuhanoga krumpira (viljuškom izgnječenoga) sa 1 jajem, malo bijelog brašna i 1 dkg maslaca ili » Zvijezda« delikatesnog margarina napravite mekano tijesto. Zatim tijesto razvaljajte i malom čašom vadite okrugle medaljone, koje odmah pecite u vrućem ulju. Služe se vrući sa zelenim sosom.

ZELENI SOS. 1 dkg rastopljenoga maslaca, 1 žlica brašna prelije se mlijekom, doda 2 velike žlice kosanoga peršina i malo limunovoga soka.

NADJEVENE PALAČINKE. Dvije do tri palačinke nadjenite sitno isjeckanim mesom pomiješanim s 1 jajem i malo mlijeka. Tom masom palačinke premažite, zavijte i presijecite napol . Svaku polovinu namočite u jaje, pa u brašno, pa opet u jaje i pržite na vrućem ulju.

SMUĐ NA MASLACU. 20 dkg smuđa kuhajte 3-4 minute u vodi u kojoj se prethodno kuhalo zelenje sa 1 lovorovim listom. Zatim ga pažljivo ocijedite, prelij te rastopljenim maslacem i služite s kuhanim oljuštenim krumpirom.

TELEĆE PEČENJE. 15 dkg teletine pirjajte poklopljeno na 2 dkg masnoće, i postepeno dodavajte vode ili juhe. Kad je meso gotovo mekano, skinite poklopac da se sok ukuha a meso zarumeni . Služi se s dopuštenim povrćem .

JANJEĆE PEĆENJE. Sprema se kao i teleće.

MESO NA ŽARU. 10 dkg bifteka izlupajte, premažite uljem i pecite na roštilju.

NAPOMENA: Meso na žaru naročito se preporučuje bolesnicima s premalo želučane kiseline. No za bolesnike sa suviše želučane kiseline dobro je meso peći na žaru, ali ga treba prije toga samljeti i spremiti kao sasvim tanke odreske.

KUHANO MESO. 20 dkg mesa kuhanog u vodi sa zelenjem sameljite na stroju za mljevenje mesa s 1 kuhanim krumpirom, malo bijelog kruha i žlicom i sjeckanoga peršina. Sve dobro promiješajte, dodajte malo juhe, a ako je masa pregusta i malo masnoće . Napravite loptice, umočite ih u razmućeno jaje i brašno i pecite na vrućem ulju.

NJOKE OD KRUPICE. 10 dkg krupice kuhajte mekano u mlijeku pomiješanom s vodom, sa 2 dkg maslaca ili »Zvijezda« delikates margarina. Kad je krupica kuhana i gusta, izruči se na ravnu dasku i rasprostre u debljini prsta. Kad se krupica ohladila, izrežu se manje kocke koje se slažu u zamašćenu vatrostalnu posudu. 2 jaja razmutite s mlijekom, prelijte njoke, odozgo stavite 2 dkg maslaca i zapecite rumeno u pećnici .

PASIRANA ŽUTA MRKVA. 20 dkg očišćene žute mrkve kuhajte u malo vode . Ocijedite, pasirajte, dodajte u gusti bešamel sos. Pospite sa dosta isjeckanoga peršina i ostavite da u sasu mrkva provri .

NAPOMENA: Sva povrća moraju biti pripravljena bez luka, bez j akih začina, a zaprška se zamjenjuje »vezom« , tj . žlica brašna razmućena s malo vode ili mlijeka. Kupus i paprika se u toj dijeti ne upotrebljavaju.

PIRE OD GRAŠKA. 25 dkg graška pirjajte na 2 d k g masnoće, dolijevajući pomalo vode dok ne omekša. Zatim se grašak stavi u posudu, doda žlica brašna i malo maslaca, malo vode ili juhe i sitno i sjeckanoga peršina.

MLADE MAHUNE. 25 dkg mladih mahuna skuhajte u slanoj vodi. Kad omekšaju, ocijedite ih i prelijte vrućim maslacem.

VARENAC OD RIŽE. Pola litre mlijeka i 6 dkg riže kuhajte dok ne omekša. (Dobro je rižu najprije prokuhati s malo vode da omekša). Kad se ohladi, umutite 2 žumanjca sa 2 velike žlice šećera, 3 dkg maslaca i vanilije. Sve pomiješajte s rižom i dodajte snijeg od 2 bjelanjka. Odmah ga stavite u vatrostaInu posudu namazanu maslacem i pecite u pećnici 25-30 minuta. Kad je varenac gotov, servirajte uz njega (ako je liječnik dopustio) topao kompot od bresaka ili kojeg drugog voća.

VANILI KREMA. 1 dkg šećera izmiješajte sa 2 žumanjka, dvije žlice bijelog brašna ili “majdine”, dodajte 3 del mlijeka i vanilije . Masu kuhajte na pari. Kad je gusta, još u sasvim vruću kremu umiješajte postepeno snijeg od 2 bjelanjka. Kad se krema ohladi, servirajte je u čaši ili staklenoj zdjeli, ukrasite džemom od marelica i tučenim snijegom od 1 bjelanjka pomiješanim sa 1 žlicom šećera kristala.

JUHA OD MESA. Pola kg nemasnoga mesa kuhajte s raznim zelenjem u 1 l vode. Kad je meso kuhano, juhu ocijedite i ukuhajte krupicu ili rižu.

JUHA SA ŽUČNJACIMA OD KRUPICE. U juhu od mesa ukuhajte žličnjake od krupice: pola  žlice “Zvijezda” margarina ili maslaca i 1 jaje dobro izmiješajte, dodajte pola šalice krupice te ostavite da stoji 30 minuta. Zatim žlicom pravite žličnjake, ukuhajte ih u vrelu juhu koja, pokrivena, treba sasvim lagano vreti 10 minuta.

GUSTA JUHA OD MLADOGA GRAŠKA. pola kg mladoga graška kuhajte u malo vode . Kad je grašak kuhan, pasirajte ga i vratite u vodu u kojoj se kuhao (ako je previše vode treba je odliti) i dodajte »vezu « od žlice ,bijelog brašna s malo vode . Na kraju se juhi doda 1 dkg maslaca.

PALAĆINKE S MESOM. Ostatak pečenoga ili kuhanoga mesa sameljite, pomiješajte sa 2 žlice kosanoga peršina i sa malo mlijeka. Palačinke punite , zavijte i presijecite napola. Slažite u vatrostaInu posudu, prelijte s malo mlijeka i maslaca i u pećnici prepecite.

NAPOMENA: Sve vrste palačinki punjenih mozgom, raznom zeleni ili isjeckanim mesom dopuštene su većini crijevnih bolesnika. Samo je zabranjeno puniti ih sitom.

HOLANDSKI KRUMPIR. 20 dkg oljuštenog i na kolutove izrezanog krumpira isijecite i složite u vatrostalnu posudu . Prelijte ga holandskim sosom, dodajte 1 žumanjak, malo soka od limuna ili žlicu kiselog mlijeka.

KUHANA RIŽA. 10 dkg riže skuhajte u 4 del vode s listom celera. Ocijedite i prelijte s malo maslaca ili ulja.

PIRJANA RIŽA. Na 2 dkg masnoće stavite 10 dkg oprane i osušene riže . Malo je prepržite, dodajte sitno isjeckanog peršina i prelijte sa 2  1/2 del vruće vode ili juhe, poklopite i stavite 1/4 sata u vruću pećnicu .

NAPOMENA: Na isti se način priprema riža s mozgom ili graškom. Riža i krupica u jelovniku za crijevne bolesnike često zamjenjuju jela od povrća.

KRUPICA NA VODI. U 3 del vrele vode stavite žličicu maslaca ili ulja. Zatim sipajte polako 1 šalicu krupice miješajući što duže . Ako je krupica pregusta, dodajte malo vruće vode.

RAJČICA. Sok od rajčice bogat je vitaminima A, B , C i zato vrlo pogodan za crijevne bolesnike. Ocijeđen se dodaje već gotovim jelima. Ne treba ga kuhati da vitamini ne bi izgubili vrijednost. Iako je njegova kiselina vrlo mala, ipak se treba držati odredbe liječnika.

PILE KAO KREMA. Kuhano meso skinete s kostiju, uklonite kožicu i sameljite na stroju za mljevenje mesa ( pola malog ili 1/4 većeg pileta dovoljno je za jedan obrok). Samljevenom mesu dodajte brašna i 2-3 žlice juhe u kojoj se pile kuhalo. Dodajte sitno isjeckanog peršina i 1 dkg rastopljenoga maslaca. Uz meso servirajte kuhane krumpire .

NAPOMENA: To je najlakše probavljivo meso i za najteže bolesnike, osim onih kojima je dopušten samo čaj i dvopek.

MOZAK S MASLACEM. pola telećega mozga operite, skinite sve žilice i sukrvicu, skuhajte u slanoj vodi, ocijedite i prelijte rastopljenim maslacem i isjeckanim peršinom.

KEKSI. 20 dkg maslaca ili “Zvijezda” delikatesnog margarina umutite sa 2 jaja, malo sode bikarbone, 50 dkg brašna, nešto vanilije i riba ne korice od limuna. Mlijeka dodajte toliko da tijesto postane mekano. Tijesto brzo i dobro izradite i razvaljajte na 2-3 dijela, kao za rezance. Kalupom ili čašicom vadite kolute i pecite na jakoj vatri.

NAPOMENA: Kekse je najbolje držati u limenoj kutij i da ostanu suhi i prhki . Takve kekse podnose i najosjetljivija crijeva. Naročito su ukusni udrobljeni u vrućem čaju ili vrućem mlijeku (ako je dopušteno).

PUDING OD KEKSA. 8 komada keksa prelij te sa 1 del vrućega mlijeka i pokrijte. 1 žumanjak miješajte sa 5 dkg šećera, malo vanilije i pomiješajte s razmočenim keksima i dodajte čvrsti snijeg od 1 bjelanjka. Masa se sipa u mali kalup namazan maslacem i posipan mrvicama, te kuha dobro poklopljen u pari oko 30 minuta. Izvadi se polako, izruči na zdjelu i služi .

NAPOMENA: Ako nećete kuhati puding u pari, stavite ga u vatrostaInu posudu i pecite oko 15 minuta. Pazite da se ne uhvati jača kora.

ŠODO OD MLIJEKA I JAJA. 1 žumanjak, 1 del mlijeka i žličica bijeloga brašna ili “majdine”, 1 žlica šećera, malo vanilije, promiješajte dobro i kuhajte na pari stalno miješajući dok ne provri. Šodo se služi topao ili hladan.

NAPOMENA: Taj šodo daje se bolesnicima samo ako liječnik dopusti.

SOK OD VOĆA S KRUPICOM. 20 dkg voća (po ukusu) kuhajte, ocijedite, zasladi te sa 3 žlice šećera. Ukuhajte 2 žlice krupice te u tome soku krupicu kuhajte dok ne omekša.

NAPOMENA: Tijesta i slatka jela treba samo umjereno zasladiti . Nikad se ne služe tijesta pržena u masnoći, kao uštipci, pokladnice i slično. Također sva kisela tijesta s kvascem ne dolaze u obzir.

Foto: yellowrail/Shutterstock