Bijeli čaj je već mnogo stoljeća poznat u Kini kao lijek i eliksir za mladost, vitkost i ljepotu. Vrlo je rijedak jer se bere samo po nekoliko dana i to jednom na godinu. Prilikom proizvodnje uzimaju se samo svježi i najmlađi listići koji su bogati polifenolima koji imaju jaka antioksidativna svojstva.
Kineska provincija iz koje potječe bijeli čaj se zove Fujian, a nazivaju ga Bai Hao. Tajna ljekovitosti leži u načinu tretiranja prilikom branja i ona se ne odaje.
Naziv je dobio od bijelih dlačica koji se nalaze na mladom lišću. Kasnije osušeni listići dobivaju srebrnkastu boju.
Bijeli čaj se smatra nefermentiranim čajem iz razloga što se ubiru mladi pupoljci i listići koji se ne stignu fermentirati. Samo 2% iznosi fermentacija u bijelom čaju te time donosi prvo mjesto kod zdravih čajeva za razliku od zelenog koji fermentacijom gubi hranjiva i ljekovita svojstva.
Također, brani organizam od različitih upala i infekcija te je odličan kod uklanjanja negativnih tvari iz organizma. Želite li smršaviti, doovljno je svakodnevno piti bijeli čaj. Time ćete poboljšati funkciju ubrzanog rada organizma, riješit ćete se suvišne vode koja se nakuplja u tijelu i time vam pogoršava zdravlje. I toksina u organizmu će biti znatno manje. Imat ćete više energije te ćete se bolje osjećati u vlastitom tijelu.
Dobro je znati da bijeli čaj ima 25% manje kofeina te nema toliko gorki okus za razliku od zelenoga čaja te ga to čini vodećim na ljestvici čajeva.
Zbog velikog jačanja imunološkog sustava, odličan je u kod osoba oboljelih od karcinoma. Ublažava tegobe te pospješuje ozdravljenje.
Pogodan je i za dijabetičare jer snižava razinu šećera u krvi te dovodi do stabilnosti metabolizma.
Kad skuhate bijeli čaj, primjetit ćete da je dobio blijedu, zlatnu boju. Okus će vam zasigurno odgovarati jer je vrlo osvježavajuć i ugodan.
Istraživanja su pokazala da jedna šalica bijelog čaja vrijedi kao 12 čaša svježe iscijeđenog narančinog soka.
Autor: A.B., Foto: NataliTerr/Shutterstock