Time – Lapse tutorijal

Ok, time-lapse fotografija nije nikakva znanstvena fantastika. Stvar je u principu vrlo jednostavna. Svodi se na fotografiranje masu fotografija koje kasnije sastavljamo u filmić koji u sklopu sa nekom finom muzikom zaista ostavlja bez daha. Naravno, ako se radi o zaista lijepim fotografijama. U ovom tekstu pokazat ću vam kako se radi time lapse fotografija, a za one koji su lijeni čitati mogu pogledati i ovaj video ispod, pod uvjetom da znaju dobro engleski jezik.

Time-Lapse Tutorial from Zach Wise on Vimeo.

Time lapse vam omogucava vidjeti prirodan tok vremena, ali u nesto skracenom izdanju… tako da sada mozete gledati izalazak sunca, a da se ne ustajete rano ili putovanje mjeseca po noci…

Sam proces izrade time lapsa je vrlo jednostavan i moze se sazeti u tri koraka.

1. Odaberite objekt, namjestite kameru i slikajte.

2. Sastavite sve te slike u video

3. Dodajte glazbu i ostale efekte.

1. Sigurno vec i sami imate neke izvrsne ideje za svoj prvi time lapse, zato uzmite kameru u ruke namjestite je i pocnite sa slikanjem. Ovaj proces znati biti vrlo dugotrajan i dosadan te se zna desiti da na jednom mjestu provedete jako dugo vremena dok ne skupite dovoljan broj slika za vas video. Ukoliko i nemate bas inspiracije evo i nekoliko prijedloga koje bi mogli uzeti za vas prvi time lapse:

  • truljenje voca
  • otapanje leda
  • trudnoca
  • zalazak/izlazak sunca
  • prometna cesta
  • zvijezde i priroda
  • gradjevinski radovi…

Prije pocetka svakog projekta trebate razmisliti koliko ce vam on oduzeti vremena i koliko slika trebate snimiti. To lako mozete izracunati na sljedeci nacin. Prosjecan filmic sadrzi 20-30 slika po sekundi. Ako zelite napraviti filmic koji ce trajati 30 sekundi i uzmimo da cete imati 24 slike po sekundi, rezultat je lako dobiti. Za filimic od 30 sekundi trebat ce te 720 fotografija.Interval snimanja fotografija ovisi o onome sto snimate pa tako nece biti ako snimate otapanje leda ili zalazak sunca.

Postoji jedna stvar koje ce vam ovaj posao znatno olaksati, a zove se intervalometar. Ova stvar kosta otprilike oko $100 i mozete je pronaci na Amazonu ako koristite Canon ili Nikon. Sa njime mozete programirati svoju kameru da fotografira svaki odredenji vremenski period.

Nakon sto ste obavili slikanje trebate sve te slike sastaviti u nekakav filmic. To mozemo napraviti koristeci program Quicktime Pro. ($30 na Apple.com za Mac ili Windows).

Nakon sto smo zavrsili posao u Quicktime Pro, filmic prebacujemo u iMovie, Final Cut Pro ako ste Mac fan ili u Windows Movie Maker ili Adobe Premiere ako radite na Windowsima. Tu radite zavrsnu obradu, ubacujete muziku ili titlove. Evo i jedan primjer dobrog time lapse za kraj.

The Unseen Sea from Simon Christen on Vimeo.