Obično u 6. mjesecu dijete počinje jače sliniti, gura u usta ručice i trlja o desni svaki predmet koji dohvati, a jednog se dana bez poteškoća pojavi prvi zubić. Do kraja druge godine, odnosno do 26. mjeseca najkasnije, obično izrastu svi mliječni zubi, tj. cijelo mliječno zubalo, koje broj i 20 zubi.
Ako nicanje prvih zubi zakasni za 2-3 mjeseca, to može biti normalna pojava, u vezi s nasljeđem i građom djeteta. Ako se zubi ne pojavljaju u 8. mjesecu ni u 10, pa ni kasnije, većinom je uzrok iahitis – tzv. “engleska” bolest, i treba se posavjetovati s liječnikom.
Kad dijete uđe u drugu godinu, što znači da ne jede više samo pasiranu hranu nego i mješovitu, uključujući i meso, potrebno je posvetiti pažnju i njezi dječjih usta. Djetetu treba ukloniti ostatke jela između zuba pažljivo, čačkalicom.
Ne treba početi pranje zuba četkicom dok dijete ne napuni barem tri godine. Isto tako treba u početku izbjegavati upotrebu zubne paste, jer svaka ima nešto mentola koji pecka jezik i izaziva strah u djece, pa odbijaju prati zube. Zato je u početku potrebno da dijete pere zube samo četkicom i čistom mlakom vodom.
VODITE DIJETE ZUBARU
U mnogo djece vrlo rano dolazi do kvarenja zubi. Rašireno je pogrešno mišljenje da maloj djeci ne treba popravljati zube, tj. mliječni će i sami ispasti. Pravilno je, međutim, prvi put odvesti dijete zubaru već u trećoj godini, jer u to vrijeme dijete ima svih 20 prvih zuba koji se mogu početi kvariti jednako kao i stalni zubi.
Liječenje, dok je kvar neznatan, uštedjet će djetetu mnoge neugodnosti i boli i pridonijeti da njegovi stalni zubi budu čvrsti i zdravi. Za vrijeme prvih posjeta zubara najvjerojatnije je da zubar neće morati ništa popravljati, barem to neće boljeti dijete.
Dijete će svoje dolaske zubaru lakše podnijeti, pa i malo bolnije liječenje ako ga roditelj ili zubar unaprijed na to upozore. Ono mora steći povjerenje u zubara, i bit će dobar pacijent ako mu se uvijek unaprijed otvoreno kaže što će mu se raditi.
Foto: Melissa King/Shutterstock