Međunarodni festival komornoga teatra Zlatni lav predstavlja sjedište multikulturalnoga teatarskoga događanja koji iz godine u godinu zanimljivim odabirom izvedbi postaje prepoznatljivm okupljalištem najznačajnijih pisaca, redatelja, koreografa, scenografa, skladatelja i glumaca.
Manifestacija Zlatni lav koja se održava svake godine u Umagu utemeljena je na vrlo jednostavnoj ideji, a to je suživot triju naroda: hrvatskog, talijanskog i slovenskog. Riječ je o regionalnoj suradnji, susretima ovih triju naroda, promicanju tradicije, ali i otvorenosti prema suvremenom,
Ovaj je festival značajan po tome što se održava na ulicama grada Umagu i glavnom trgu gdje stanovnici, turisti, slučajni prolaznici i ostali posjetitelji mogu doživjeti kazalištarce na jedan sasvim drugačiji i poseban način. Naime, cjelodnevni program koji se održava promiče sve što Istra po svojoj prirodi, kulturi i povijesti jest: tradiciju, multikulturalnost, višejezičnost, posebice bilingualizam u obalnom području, te uz sve to veliku kazališnu zabavu raznolikim programima koji od jutra do kasno u noć animiraju sve generacije i različitu publiku. Nagrade su dakako neizostavni dio festivala, pa tako žiri odlučuje koje su predstave i njihovi glumci zaslužili titulu najboljih.
Grad Umag se u to vrijeme pretvara u veliku pozornicu, a ljubitelji kazališne umjetnosti svake godine imaju priliku uživati u kvalitetnim, atraktivnim i interesantnim predstavama. Sama manifestacija započinje sa prijemom umjetnika u gradskoj palači i tradicionalnim paljenjem vatre u parku umaškog Gradskog kazališta. Zaista možemo reći kako u to vrijeme Umag živi punim plućima jer su ulice prepune ljudi koji naprosto uživaju u različitim predstavama.
Svojim zaraznim entuzijazmom Festival tako svake godine povećava broj svojih poklonika, razvija generacije novih kazališnih zaljubljenika; kroz publiku i prijatelje te sve one koji na bilo koji način podržavaju njegov mladi (ali već snažni) život.
Danas je festival zaštitni znak grada Umaga i kulturno odredište u tom dijelu Istre.
Foto: Flickr, Alessandra47