Zdrava prehrana može stabilizirati dječju energiju, izoštriti njihove misli, pa čak i popraviti raspoloženje. Ponekad se zbog pritiska vršnjaka i TV reklama roditeljima čini nemogućim potaknuti svoje dijete da umjesto čokolade posegne za narančom, ali postoje koraci koje roditelji mogu poduzeti kako usaditi zdrave prehrambene navike.
Usađujući zdrave prehrambene navike od najranije dobi izgrađujete odnos vašeg djeteta prema hrani za ostatak života te mu dajete najbolju priliku za rast u zdravu odraslu osobu.
Djeca razvijaju prirodnu sklonost za hranom u kojoj uživaju, tako da je izazov roditelja napraviti privlačan zdrav obrok. Naravno, bez obzira na to koliko su vaše namjere dobre, uvijek će biti teško uvjeriti vašeg četverogodišnjaka da treba pojesti i povrće i meso, a ne samo krumpir ili kruh.
Dijete imitira u svemu, tako da je važno da budete uzor svojoj djeci. Nemojte siliti dijete da jede voće i povrće, a vi se s druge strane guštate u čipsu pored njega. Kada uvodite novu hranu na meni, ponudite ju samo ako je vaše dijete odmorno i nije pregladno. Nemojte naglo uvoditi više različitih noviteta. Učinite obrok zabavnim, predstavite hranu kao igru, napravite zanimljive likove ili uzorke na tanjuru. Najbolje bi bilo da nove namirnice servirate pomiješane s omiljenim, jer ćete time povećati prihvaćanje.
Savjeti za promicanje zdravih prehrambenih navika u djetinjstvu:
- Imajte redovite obiteljske obroke. Mnoge obitelji se nakon napornog radnog dana okupe tek za večerom. Osim što jača odnose između članova, drži obitelj na okupu, povećava i apetit. Doručak je još jedan veliki trenutak za obiteljski obrok, pogotovo jer djeca koja jedu doručak uče bolje u školi.
- Kuhajte više jela kod kuće. Kuhani obrok je najčešće zdraviji za cijelu obitelj i postavlja primjer djeci o važnosti hrane. Hrana koja se naručuje najčešće ima više masti, šećer i sol.
- Uključite djecu u pripremu. Djeca uživaju pomažući odraslima u kupovini namirnica i pripremi obroka. To je također prilika za vas da ih učite o prehrambenim vrijednostima različitih namirnica, a i one starije možete naučiti kako čitati oznake na ambalaži. Ako je dijete pomoglo u pripremi, veselit će se i u jedenju.
- Napravite razne zdrave grickalice. Držite puno voća, povrća, cjelovitih žitarica i zdravih grickalica oko sebe i lako dostupnima.
- Ograničite porciju. Nemojte inzistirati da vaše dijete čisti tanjur, a nikada ne koristite hranu kao nagradu ili mito.
- Ako vaše dijete ne voli povrće pokušajte s mrkvom ili graškom – zbog njihovog slatkastog okusa najlakše će ih prihvatiti, a potom uvodite i zeleno lisnato povrće te drugo pikantnijeg okusa.
- Već i maloj djeci mlijeko zna biti teže probavljivo (iako se intolerancija na laktozu najčešće javlja u pubertetu), no dnevnu dozu kalcija, proteina i ostalih vrijednih sastojaka lako “podvalite” u kakau. Dobit će ju i iz sira i vrhnja, voćnog jogurta ili drugih fermentiranih mliječnih proizvoda koji su lakše probavljivi nego čisto mlijeko.
- Ni svi slatkiši nisu isti. Primjerice kupovni gotovi puding je hranjiviji i manje štetan od čipsa ili gumenih bombona.
- Izbjegavajte kupovne sokove, osobito gazirane napitke. Osim što su to posve prazne kalorije, slatki sokovi izazivaju skakanje šećera u krvi. Također, često sadrže kofein pa izazivaju hiperaktivnost.
- Izbacite bijeli šećer iz kuhinje. Zamijenite ga smeđim ili medom
Autor: S.K., Foto: Ilike/Shutterstock