Jeste li ikada čuli nekoga kako priča da je promijenio način prehrane i da se začudo kazaljka na vagi ne miče. Toj osobi nije jasno što radi krivo. Ponekad se dogodi da promijenimo ono što jedemo, donesemo neke dobre odluke, izbacimo zasićene masnoće, sol i šećere, no ignoriramo navike pijenja.
Zaboravimo činjencu da i ono što popijemo doprinosi konačnom dnevnom unosu kalorija, makar se radilo samo o jednoj kavi s mlijekom ili čaši nekog energetskog napitka.
Koja su to pića na koja bi trebali obratiti pažnju ako ste odlučili poboljšati kvalitetu života? Svakako alkohol. Ponekad je čašica alkohola, bilo da se radi o nekom kratkom piću s kojim ćete nazdraviti ili čaši crnog vina nakon ručka dobrodošla, no pretjerivanje s alkoholom ima velike posljedice.
Ne mislimo na kaznu mamurluka sljedeći dan, koji je zapravo posljedica dehidracije, već na to da alkohol poremeti rad cjelokupnog organizma. Sprječava apsorpciju hranjivih tvari, vitamina B kao i magnezija, kalcija i cinka. Sve to dovodi do smanjene gustoće kostiju u starijoj dobi i vodi većem riziku od osteoporoze.
U nastvaku pogledajte video koji će vam pomoći da pobijedite mamurluk.
A sada možda još i veći neprijatelj zdravom životu. Rafinirani šećer koji se u golemim količinama nalazi u gaziranim pićima, osvježavajućim pićima ili energetskim napitcima. Jeste li se ikada pitale zašto vas energetsko piće podigne? Odjednom vam u krv pošalje bujicu šećera i kofeina koji naglo podižu razinu energije, da bi vas poslije spustili.
Konzumiranje velikih količina šećera remeti ravnotežu inzulina u tijelu i stoga imate potrebu za čestim prejedanjem i slatkim bombama. Poput ovisnika stalno pokušavate uloviti taj osjećaj visoke razine energije koji vam daju velike količine šećera.
Posljednji veliki protivnik i možda onaj kojeg se najteže odreći je kofein. Naš životni ritam zahtjeva prilagođavanje ciklusa budnosti i spavanja poslovnim, školskim ili fakultetskim obvezama. Zato je ponekad potrebno na silu protresti i probuditi mozak pa pretjerujemo s konzumcijom kofeina.
Iako imamo osjećaj da nam pomaže, kofein zapravo umara organizam, čini živčani sustav slabijim i čak remeti apsorpciju nekih hranjivih tvari i lučenje hormona. Stoga, pažljivo razmislite kada naručujete tu treću kavu toga dana. Je li vam doista potrebna?
Autor: L.K., Foto: anaken2012/Shutterstock