Nositi u sebi novi ljudski život, nevjerojatno je i radosno iskustvo. Više ćete nego ikada dotad željeti znati što treba jesti i kakav životni stil odabrati. Morate znati koju hranu treba izbjegavati, što treba jesti i koje biste dodatke prehrani trebali uzimati.
Važni su i drugi elementi koji vas čine zdravima, primjerice, kako tijekom trudnoće ostati u formi, a ne ugroziti dijete naprezanjem.
Možemo reći da ćete u devet mjeseci trudnoće doslovce izraditi svoje dijete, takoreći od nule. Stoga, bitno je još jednom istaknuti važnost zdrave prehrane bogate hranjivim sastojcima.
Donekle je dijete u maternici zaštićeno. Primjerice, poznato je da će, ne jedete li dovoljno hranjivih sastojaka, dijete posegnuti za vašim zalihama, a vi ćete ostati bez njih. No ipak nemojte podcijeniti utjecaj svojeg izbora hrane na zdravlje svojega nerođenog djeteta.
Dijete je u razvoju vrlo osjetljivo na vašu prehranu. Nedovoljan unos potrebnih hranjivih tvari može poremetiti razvoj njegovih unutarnjih organa te dugoročno utjecati na njihovu građu i funkciju. Sve u svemu, lošom ćete prehranom povećati mogućnost pojave zdravstvenih problema nakon djetetova rođenja, pa čak i u odrasloj dobi.
Dijete je potpuno ovisno o vama tijekom devet mjeseci trudnoće i dok ga dojite. Od vas dobiva sve potrebne hranjive tvari. Važno je od trenutka kad saznate da ste trudni početi zdravo jesti. Vaša je odgovornost velika, osluškujte svoje tijelo i slijedite upute koje vam daje.
Količina hrane koju jedete u trudnoći ne mora se znatno povećati. No kako biste omogućili nesmetan razvoj svom djetetu, trebat će vam mnogo veća količina određenih hranjivih sastojaka.
Tijelo u trudnoći treba više proteina kako bi se moglo nositi s djetetovim rastom. Stoga tijekom svakog obroka jedite proteine, biljne ili životinjske.
Potrudite se jesti dovoljno esencijalnih masnih kiselina koje nalazimo u masnoj ribi, orašastim plodovima i sjemenkama jer su one ključne za razvoj djetetova mozga, očiju i središnjeg živčanog sustava, osobito u posljednjem tromjesečju.
Tijekom trudnoće prilično se poveća volumen krvi, što znači da morate povećati unos željeza kako bi i dodatna crvena krvna zrnca dobila hemoglobin. Jaja, tamnozeleno lisnato povrće, morsko povrće, marelica, leća, proso i cjelovite žitarice dobar su izvor željeza.
Ako se već hranite zdravo i raznoliko, jedete li mnogo voća, povrća, cjelovitih žitarica, orašastih plodova, sjemenki, graha, mahunarki, jaja i masne ribe, vjerojatno ste na pravom putu da u tijelo hranom unesete sve potrebne hranjive tvari, osobito kupujete li organske proizvode.
Autor: S.G., Foto: Valua Vitaly/Shutterstock