S lijepim vremenom i toplijim danima, dolaze i ne tako dragi gosti prirode-krpelji. Krpelji se nalaze na svim zelenim površinama, gdje čekaju i vrebaju prvo živo biće kojem će se napiti krvi. Osim što nisu lijepi i što je sama pomisao na to da nam piju krv, grozna, oni osim ugriza i pijenja krvi u naše tijelo mogu ubrizgati razne viruse i bakterije, od kojih je i najopasnija lajmska bolest.
Kako bi se zaštitili od krpelja i izbjegli razne bolesti i zaraze, trebate što češće uređivati svoj travnjak i redovito kositi travu, jer vole biti u travi većoj od 80 cm, prilikom boravka u šumi, na livadama ili u parkovima, trebate se zaštititi od ovih napasnika.
Prilikom boravka u prirodi budite odjeveni u bijelu ili svijetlu odjeću, kako bi ih lakše uočili, i neka odjeća bude dugih rukava. Isto tako trebate nositi zatvorenu obuću, a hlače stavljati u čarape, kako ne bi bilo otvorenog prostora.
Kada se vratite kući skinite svu odjeću i stavite ju u pranje, te se temeljito pregledajte. Ukoliko na koži otkrijete krpelja koji je već zagrizao, ne paničarite jer je najbitnije da ga uklonite u roku od 24h od uboda, kako se ne bi proširile bolesti.
Prilikom uklanjanja krpelja sa kože, nemojte ga mazati nikakvim sredstvima kako ne bi potaknuli povraćanje krpelja u tijelo, koji će automatski na taj način u tijelo izbaciti sve otrove. Krpelja maknite automatski, tako da pincetom zahvatite krpelja uz sam rub kože, te naglo samo povučete van.
Prilikom vađenja krpelja, pazite da ga ne zgnječite i da glava ne ostane u tijelu. Nakon što ste izvadili krpelja, pregledajte mjesto ugriza da nije ostala glava, a ukoliko je ostala odmah se obratite liječniku.
Nakon što izvadite krpelja iz kože, obavezno mjesto dezinficirajte alkoholom. Obavezno pratite mjesto ugriza sljedećih minimalno mjesec dana. Ukoliko primjetite crvenilo na mjestu uboda, odmah se javite liječniku.
Autor: A.Z., Foto: Henrik Larsson/Shutterstock