Na čuvenom i najpoznatijem poluotoku Istri nalazi se vapnenački vijenac koji se od ostatka Istre izdvaja većom nadmorskom visinom i hladnijom klimom. Radi se o slabo naseljenom dijelu Istre koji se dijeli na manji slovenski i veći hrvatski dio sa najvišim vrhom Veliki Planik. Među naseljima izdvajamo Vodice i Lanišće, zatim Mali i Veli Brgud, Male i Vele Mune, Jelovice, Dane, Rašpor i Brgudac.
Ćićarija je građena od karbonatnih stijena koje se tope u vodi, pa iz tog razloga na ovom dijelu možemo vidjeti puno krških reljefnih oblika koje su posljedica otapanja. Radi se prostranom visinskom području koje omeđuje istarski poluotok s istoka, a pruža se od slovenske granice do prijevoja Poklon.
Do najvišeg vrha, Velikog Planika može se doći iz nekoliko pravaca. Vrh Veliki Planik nalazi se s istočne strane, a radi se o travnatom i kamenitom tlu. Put preko Veprinca je duži i uglavnom vodi preko šume. Na istočnu se granicu nadovezuje liburnijski prostor koji se pruža uz opatijsku rivijeru.
Sjeverozapadna granica smatra se prostorom tršćanskog Krasa i Brkina, a sjeverna je granica usporedna s cestom Rijeka – Trst. Morfološko je obilježje područja planinski niz uzvisina i udolina položenih u dinarskom smjeru, kojem su u podlozi naslage fliša preko kojih su tektonskim pokretima klizno navučene starije vapnenačke naslage zbog čega je Ćićarija dobila specifičnu ljuskavu strukturu.
Ćićarija je prije svega brdovita visoravan koja se pruža u dinarskom smjeru od sjeverozapada na jugoistok. Njezina dužina iznosi 45 km, a širina između 10 i 15 km, s prosječnom visinom između 700 i 800 metara. Prekrivena je zelenim pokrovom na isprekidanim bijelim liticama zbog čega se taj dio Istre naziva Bijela Istra.
Radi se prije svega o zanimljivom području ponajviše za sve one koji su skloni planinarenju i prije svega istraživanju prirodnih ljepota koje se ovdje mogu naći. Naravno da pritom mislimo na prekrasnu i bujnu vegetaciju te bogati životinjski svijet. U jednom ćete trenutku imati dojam kao da ste zalutali u neki od filmova čija se radnja uglavnom vrtila oko povijesnih zbivanja na prekrasnim mjestima diljem svijeta u kojima je priroda preuzela glavnu riječ.
Autor: S.Š. Foto: Martin Brož/Wikimedia