Posljednjih nekoliko mjeseci cijela javnost bruji o novom prijedlogu zakona o zabrani korištenja duhanskih i srodnih proizvoda na javnim mjestima. I dok je s jedne strane ovaj prijedlog zakona pozitivna vijest jer cigarete su štetne za zdravlje, nitko ne razmišlja o tome da će ovim zakonom biti zabranjeni osobni isparivači ili poznatije e-cigarete.
Čak 100 000 građana Republike Hrvatske bit će zakinuto za korištenje e-cigareta iako one nisu ni najmanje štetne za zdravlje i nemaju nikakvih dodirnih točaka s industrijskim cigaretama.
Što su osobni isparivači (e-cigarete)
Osobni isparivač je uređaj koji zamjenjuje uživanje u industrijskim cigaretama pazeći na zdravlje. Sastoji se obično od dva do tri djela.
Prvi dio čini sam pogon e-cigarete (MOD) koji se sastoji od baterije koja može biti već integrirana ili se može kupiti posebno. Često se u medijima postavlja pitanje koliko su e-cigarete sigurne za rukovanje. Naime, navode se moguće eksplozije baterije i velike ozljede ljudi prilikom njezina korištenja. Ipak, valja napomenuti da se takvi slučajevi ne događaju ako se baterijom i e-cigaretom pravilno rukuje. Baterija e-cigarete je poput svake druge baterija i ako se radi o provjerenom tipu e-cigarete i pravilnom korištenju, opasnosti od eksplozija i ozljeda nema.
Drugi dio e-cigarete je atomizer, odnosno tank ili atty koji se sastoji od grijača i tekućine koja isparava. U tome se nalazi i najveća prednost e-cigarete. Naime, ona radi na principu zagrijavanja uslijed kojeg e-tekućina isparava. Dakle, ne dolazi do sagorijevanja i opasnih kancerogenih kemijskih spojeva kao što je to slučaj kod industrijskih cigareta. Maglica koju vidimo da isparava iz e-cigarete je para. E-cigareta se ne dimi i ne predstavlja nikakvu opasnost za zdravlje nepušača koji se nalaze u istoj prostoriji.
Da bismo saznali samo bit e-cigarete moramo znati i što je to e-tekućina. E-tekućina koja se nalazi u e-cigareti sastoji se od četiri poznate kemikalije, za razliku od industrijske cigarete koja se sastoji od čak 4000 opasnih kancerogenih kemijskih spojeva.
Prva kemikalija je biljni glicerin koju unosimo svakodnevno u tijelo hranom (u keksima, kolačima…), nalazi se u dodacima prehrani (sastojak je sirupa za kašalj i glavni nositelj vitaminskih kapsula) i nekim kozmetičkim proizvodima kao što su sapuni. Njezin znak je E422. E-cigareti daje slatkoću i nema nikakvih kancerogenih svojstava.
Druga kemikalija nosi naziv propylen glikol. On se nalazi u medicinskim proizvodima kao što su inhalatori, koriste se u sladoledima ili sokovima kao umjetno sladilo i njegova konzumacija je sigurna za ljudsko zdravlje.
Treća kemikalija koja izaziva najviše polemika u javnosti je nikotin. Nikotin je stimulans poput bilo kojeg drugog, a kofein i šećer također mogu izazvati ovisnost. Ne postoji niti jedno provedeno znanstveno istraživanje u kojem je dokazano da nikotin uzrokuje rak i brojne druge bolesti. Njegova jedina mana je ta što se nalazi u industrijskim cigaretama uz još 4000 kemikalija koje su ustvari jedini problem i uzrokuju rak. Ne postoji niti jedan zabilježeni slučaj u kojem je osoba koja je konzumirala nikotin kroz žvakaće gume ili flastere oboljela od raka.
I zadnja kemikalija je sama aroma koja se nalazi u e-tekućini. Radi se o prehrambenoj aromi i ne postoji rizik za zdravlje prilikom njezine konzumacije.
Iva Šunjerga Pavlović jedna je od članica Vaper udruge koja svojim svjedočanstvima pomaže ljudima da se riješe ovisnosti o cigaretama i zamijene ih zdravim osobnim isparivačima.
Jedna od njih je i Iva, majka četvero djece. Ima 32 godine i nakon 30-e godine joj je dijagnosticiran najteži oblik astme. Pušila je do nekoliko kutija cigareta na dan od svoje 17-e godine i industrijske cigarete bile su glavni krivac njezinog lošeg zdravstvenog stanja. Njezino zdravstveno stanje bilo je toliko loše da se bez pumpice nije mogla popeti ni na stepenice.
Otkada je počela koristiti osobni isparivač napadaji astme su prestali i ona se osjeća bolje nego ikada!
“Pumpica? Hmmm… Često se pitam gdje je uopće! Oni koji navrate na kavu već s vrata pitaju koje kolače ja to pečem! Jasno je da e-cigarete nisu lijek, ali isto tako znam da su mi pomogle! Zdravija sam, sretnija, aktivnija! A i svi oko mene!”
Osobni isparivači na tržištu postoje već više od 15 godina i do sada nije zabilježen niti jedan slučaj obolijevanja kako pušača takve cigarete tako i pasivnih pušača. Dakle, stupi li na snagu novi zakon o Duhanskim proizvodima bit će zabranjene i e-cigarete iako po svemu sudeći nemaju nikakve sličnosti s industrijskim cigaretama.
Autor: M.L., Foto: anaken2012/Shutterstock