Današnji ritam nam diktira tempo i počesto nam ne daje dovoljno sna koliko naše tijelo treba. Znamo da manjak sna ostavlja posljedice na naše tijelo, ali ponekad jednostavno ne možemo protiv toga. No, promjene koje će se dogoditi zbog pomanjkanja sna, ne smiju se zanemariti.
Previše spavanja nije zdravo, no štetno je i uskraćivanje prijeko potrebnog odmora. Ako se noć probdije, a san niste nadoknadili idući dan, 24-satna deprivacija ima za posljedicu funkcioniranje tijela kao da ste pripiti.
Većina odraslih treba sedam do osam sati sna, a najbolje je spavati od 22 do 08 sati ujutro. No nije svim ljudima potrebno toliko sna, neki mogu spavati i manje, dok nekima treba više.
Ako se ne spava u periodu od 22 i 8 sati ujutro, to nije pogodno za naš organizam jer se ne postiže optimalna struktura spavanja, a omjeri pojedinih faza kao što su REM, površno spavanje i duboki san, nisu povoljni. Ako se po noći kraće spava, taj san se kvalitetno može nadoknaditi u periodu preko dana od 14 h do 16 h.
Ako si uskratimo san, imat ćemo slabije mentalne i motoričke sposobnosti i nakon neprospavane noći imat ćemo slabiju sposobnost analitičkog mišljenja, no zavarat će nas lažan osjećaj kompetentnosti. U takvim trenucima se precjenjuju sposobnosti, a kritičnost se smanjuje.
Mogu nastati i praznine u sjećanju i neuravnoteženost kao da ste u alkoholiziranom stanju. Ako ne spavamo dovoljno tjelesne regularne funkcije nam mogu biti nesinkronizirane. Može nam izostati pravilno lučenje tekućine pa može doći do povećane potrebe za mokrenjem.
Mišićni tonus može oslabiti i koordinacija pokreta može biti manja. Može vas uhvatiti i pretjerani osjećaj gladi. Temperatura vam može porasti pa možete imati osjećaj groznice, slabosti i umora.
Mnogima je teško zaspati u vrijeme punog mjeseca, no nema znanstvenih dokaza da mjesec utječe na naš san. Neki će reći da mjesec djeluje pogubno na ljudsku psihu i da od riječi Luna ili Mjesec, dolazi engleska riječ lunatic što znači luđak.
Autor: S. G., Foto: Doreen Salcher/Shutterstock