Uzgoj žitarica vrlo je važna poljoprivredna grana u našoj zemlji, ali i regiji. Osim što se uzgajaju već poznate, široko primjenjive žitarice kao što su pšenica i kukuruz, siju se i starije vrste žitarica koje se konzumiraju nešto rjeđe, ali su svejedno vrlo važan dio prehrane, ne samo zbog svojih nutricionističkih, nego i ljekovitih svojstava. Među njima su poznati raž, ječam, pir i heljda. Osim toga, često se uzgajaju i one koje služe za ishranu životinja, pogotovo stoke, kao što je stočni sirak. Uz poznate žitarice, sve se češće siju i one malo više egzotične, koje su se uvukle u našu prehranu bilo da su došle iz drugih podneblja ili su stare, gotovo zaboravljene žitarice koje se malo po malo ponovo kultiviraju, poput amarantha i prosa.
Unatoč svemu, uzgoj žitarica i dalje je jedan od jednostavnijih vrsta za uzgoj, jer im često ne treba puno brige nakon sjetve, a prije berbe. Također, mnoge imaju vrlo velik prinos. Žitarice ne morate nužno uzgajati na velikim površinama i to isključivo za kasniju trgovinu, zdrave žitarice se isplati posijati i za vlastite potrebe te tijekom cijele godine uživati u njihovim hranjivim svojstvima.
Ovdje možete saznati kako uzgojiti i biljke čiji plodovi nisu žitarice, već sjemenke, kao što su sezam i lan, a ako se želite odvažiti, možete pokušati posijati i rižu, biljku koja je postala vrlo česta namirnica i u našoj tradicionalnoj kuhinji. Iako riža spada u porodicu trava, zbog njenog sjemena je smatramo žitaricom. Iako ju nije lako uzgojiti u našem podneblju, možda će vam baš to biti izazov!
Kalendar sadnje (sjetve) žitarica
U kalendaru uzgoja žitarica pročitajte i sve o obradi zemlje prije sjetve, samoj sjetvi i vremenu kada se ona treba izvršiti.
Siječanj
Siječanj je vrijeme kada je u većini dijelova Hrvatske, pogotovo na sjeveru i sjeveroistoku, još uvijek zemlja pod snijegom. Čak i ako nema snijega, zbog niskih temperatura, a pogotovo noću, na zemlji se stvara ledena pokorica koja se mora razbijati prohodom traktora. Ako nema niskih temperatura, siječanj je vrijeme kada se obavljaju radovi poput stvaranja zimske brazde te unošenje mineralnih gnojiva i stajnjaka u zemlju. Ovo je vrijeme i kada se rade planovi za sjetvu te nabavlja materijal poput sjemena, gnojiva, zaštite protiv bolesti i nametnika, popravak strojeva i slično.
Veljača
U veljači se obavlja prihrana ozimih usjeva (usjevi koji se siju na jesen, pa prezime u zemlji), kao što su pšenica, raž, ječam i ozima zob. Nasadi se prihranjuju mineralnim gnojivima, najčešće s onima s pojačanim dušikom. Krajem mjeseca siju se jari (proljetni) usjevi:
Ožujak
U ožujku se i dalje vrši prihrana ozimih usjeva i to dušičnim ili kompleksnim mineralnim gnojivima. Priprema se i sije:
U ožujku se preporučuje ozimim usjevima pšenice i ječma posijati i crvenu djetelinu.
Travanj
Početak proljeća vrijeme je kada se sije:
Od sorti kukuruza najprije se sade raniji hibridi, a zatim oni kasniji. Istovremeno se svi ozimi usjevi moraju zaštititi od korova, ali herbicide treba prilagoditi sortama i zemlji. Sada je pravo vrijeme da ljetnim kulturama postavite “kap po kap” sustav za navodnjavanje. Tako ćete žitaricama osigurati navodnjavanje za vrijeme ljetnih mjeseci i moguće suše, a one će time bolje rasti i imati bolju iskoristivost i prinose.
Svibanj
U petom mjesecu biljke već postaju jako izložene nametnicima, bolestima i raznim vrstama korovi. Zato se nasadi jarih žitarica moraju početi tretirati herbicidima protiv uskolisnih korova. Također treba započeti s primjenom zaštite protiv bolesti i nametnika.
U svibnju se siju:
Lipanj
Lipanj je i dalje vrijeme kada morate štititi žitarice od nametnika te redovito plijeviti korov. Potrebno je obavljati međurednu obradu zemlje u nasadima kukuruza. Sredinom lipnja sije se:
Srpanj
U srpnju započinje žetva ranijih kultura žitarica, pogotovo pšenice. Treba je obaviti što prije kako bi imali vremena obraditi zemlju i za kasnije kulture. Ovo je vrijeme sijanja postrnih kultura s kraćom vegetacijom, kao što su:
Također, u srpnju mogu početi pripreme za jesensku sjetvu. Zemlja se mora drenirati, ravnati i po potrebi pognojiti.
Kolovoz
Ovo vrijeme uglavnom se vrši samo uređenje nasada. Po potrebi se obavlja plitko oranje zemlje.
Rujan
U rujnu se priprema tlo prije jesenske sjetve. Ako je jesen topla i suha, tlo treba dobro zaliti, zaštititi od nametnika i ponovo prekopati. Prije toga treba očistiti i ostatak biljne mase preostale od ljetne berbe.
Nakon oranja i gnojenja, možete zasijati:
U rujnu se bere:
Priprema se zemlja za:
Listopad
U listopadu još uvijek možemo zasaditi neke kulture, ali na jesen primarno pripremamo zemlju za zimu. Vršimo sjetvu preostalih ljetnih kultura, a onda se zemlja treba preorati i ponovo obogatiti gnojivom.
U ovom mjesecu sije se:
Berba žitarica u listopadu
U listopadu se vrši i berba kukuruza te se preoravaju oranice. Dobro je izvršiti i gnojivom stajskim i mineralnim gnojivima kako bi se do kraja mjeseca obavila i sjetva.
Studeni
U studenom se, prije niskih temperatura i zaleđivanja, tlo treba prekopati ili preorati. U zemlji se ostavlja otvorena brazda, kako bi se smrzla u slučaju niskih temperatura. Zemlju treba i pognojiti mineralnim i stajskim gnojem.
U 11. mjesecu se sije:
Prosinac
Ako je prosinac bez snijega, ovo je vrijeme kada se dovršava zimsko oranje. Usput se vrši i gnojidba stajskim gnojem. Prihranjuju se
Ako nasadi imaju previše vode, ovo je vrijeme kada je treba ispustiti. Već sada možete početi zbrajati godišnje rezultate uzgoja te planirati proizvodnju za sljedeću godinu.
Autor: V.B., Foto: Pexels/Pixabay