Neumorno rastu. Koliko god ih brijale, čupkale, posvijetljavale, one su tu. Podsjećaju nas na povezanost sa dugom evolucijom. No iako ih danas na zapadu gledamo kao nešto nepoželjno, one imaju stvarnu funkciju. Tijelo se dlačicama na raznim dijelovima štiti od utjecaja okoline. Takav je slučaj sa trepavicama i obrvama, kao i dlačicama u nosu koje onemogućuju česticama prašine da prodru u pluća.
Dlačice na tijelu imaju ulogu zadržavanja topline blizu kože, kao i pojačavanje osjeta dodira. Prelazak prsta po nadlaktici koja ima dlake osoba će osjetiti više jer će se pokrenuti i sama folikula, impuls će prodrijeti dublje. Zanimljiva činjenica je da dlake zadržavaju naš miris i namjenjene su privlačenju partnera. “Zarobe” zrak u blizini kože i napune ga našim osobnim mirisom.
Svibanj 1915. donio je promjenu koja je poharala svijet. Harper’s Bazaar postavio je sliku manekeneke obrijanih pazuha. Progon dlačica je započeo i još ne jenjava, baš naprotiv dobiva zamah. Kako biste ih se riješili možete odabrati nekoliko načina različite dugotrajnosti i stupnja boli.
Najčešće birani način je brijanje, u kojem britvica reže dlačicu iznad površine kože. Ženska koža 16% je tanja od muške i time osjetljivija, pa je potrebno nanijeti kremu za brijanje kako žilet nebi oštetio kožu. Rezultati su kratkotrajni ali kao pozitivna stvar metoda je bezbolna i brza.
Prva krema za depilaciju bila je načinjena od vapna i arsena i rješavala se dlačica tako da je palila kožu. Niste li sada sretne da živite u 21.stoljeću? Današnje kreme, iako mogu izazvati iritaciju kod izuzetno osjetljive kože, nisu štetne i hrane i vlaže kožu. Eventualno bi vam mogao smetati intenzivan miris aktivnih supstanci.
Vosak je odličan način dugotrajnog rješavanja ovog čupavog problema. Nećete morati razmišljati o njima oko 4 tjedna. Tjedan plus, minus, ovisno o brzini kojom vam rastu dlačice i koliko su tamne.
Vosak se nanosi u smjeru rasta dlake i zatim prekriva trakicom. Čupa se odlučnim brzim pokretom u smjeru suprotnom od rasta dlake. Postoji opasnost od opekotina ili podljeva, tako da za prvi puta pokušajte navratiti kod profesionalaca.
Sitne molekule glukoze, saharoze i fruktoze ono su što šećernu pastu razlikuje od voske. Ove sitnije molekule prodiru dublje do korijena i čupaju oko 90% svih dlačica dok je učinkovitost čupanja voskom oko 60%.
Šećernu pastu možete napraviti i sami doma, nije komplicirano, ali ipak će trebati ponešto prakse dok ne uspijete pogoditi pravu konzistenciju. Želite li se okušati, nabavite šećer med i limunov sok.
Elektroliza je skup i relativno dugotrajan proces koji se treba ponavljati. Iglica električnom strujom uništava korijen svake pojedine dlake. Ne brinite, nije bolno,osim po novčanik i vrijeme.
No moramo napomenuti da izvede li se stručno predstavlja doista trajno rješenje jer struja u potpunosti uništi folikulu tako da ako novca i vremena imate ne ustručavajte se.
Još dvije metode koje pružajnu trajne rezultate su laser i IPL (Intensive Pulse Light). Oboje se temelje na korištenju posebnih frenkvencija svijetlosti koje uništavaju dlaku.
Ove metode biti će učinkovitije kod žena koje imaju tamnije i deblje dlačice jer će ih uređaji lakše identificirati. Uzmite u obzir da ove metode zahtjevaju jednomjesečno puštanje dlačica koje se obriju neposredno prije tretmana.
Možete pokušati s nekim alternativnim davno poznatim tretmanima poput čupkanja dlačica vrtnjom konca ili više mainstream tehnike poput električnih epilatora.
No ipak vjerujemo da dok u toplijim mjesecima volite neku trajniju metodu, zima obično prijateljuje sa žiletom. Nadamo se da ćete sve imati nekoga zbog koga ćete poželjeti povući trakicu sa voskom i kada nas zatrpa snježna neman.
Autor: L.K., Foto: Andrey_Popov/Shutterstock