Titranje mišića nekada je posve bezazlena pojava, iako ponekad može biti i neugodna. Ako se pojavljuje često, bez logičnog uzroka, može biti znak i nekih ozbiljnijih tegoba. Ne morate se zabrinuti baš kod svakog titranja mišića, ali ako postane kronično, bolno ili vas sprječava u obavljanju svakodnevnih poslova, možda biste trebali potražiti njegov uzrok.
Titranje u mišićima osjeća se kao blago pulsiranje u nogama, rukama, trbuhu, nekada i jednog živca kapcima i drugim dijelovima tijela. Vrlo često ova pojava prolazi sama od sebe i u potpunosti je bezopasna, a doživjeli smo je i više puta u životu. Najčešće se tremor događa prilikom mirovanja, ali i u pokretu. Može trajati od nekoliko sekundi do nekoliko minuta, a javiti se može jednom ili periodično. Sve ovo najčešće ovisi o stanju organizma i uzrocima titranja.
Ponekad se titranje mišića javlja kao simptom neke bolesti ili lošijeg zdravstvenog stanja, a kako bi se postavila valjana klinička slika, nije dovoljno imati samo taj jedan simptom. Najčešći uzroci titranja mišića su hipokalemija, hipoglikemija, miokimija očnog kapka, napadaj panike i anksioznost, nuspojave određenih lijekova, fizička aktivnost, pogotovo naporni treninzi, sindrom benigne falkulacije, esencijalni tremor, hipertireoza i Parkinsonova bolest.
Titranje se može svrstati i u više kategorija i to prema njihovom uzroku i položaju. Tako tremori mogu biti položajni, oni u mirovanju, intencijski i složeni.
Hipokalemija
Hipokalemija je tegoba koja znači nedostatak važnih minerala u tijelu, što rezultira grčevima u mišićima, boli u mišićima, mišićnom slabosti i zatvorom. Do ovih simptoma dolazi jer manjak minerala u organizmu oslabljuje mišiće. Time dolazi do njihovog jačeg naprezanja pri običnim fizičkim aktivnostima, što onda uzrokuje titranje.
Do ove tegobe može doći uslijed velikog i naglog gubitka tekućine iz tijela, kao što se to događa kod proljeva, povraćanja ili velikog znojenja. Neki od uzročnika disbalansa minerala u organizmu mogu biti bolesti bubrega, dijabetes, bolesti gušterače, nadbubrežne žlijezde i nuspojave zbog korištenja određenih lijekova.
Kako bi se hipokalemija izliječila, potrebno je kroz određeni period konzumirati što više namirnica bogatih najviše kalijem i magnezijem, ali i drugim važnim mineralima. Idealne namirnice za to su citrusi i zeleno povrće.
Manjak glukoze
Osim hipokalemije, na tremor može utjecati i hipoglikemija. Ova tegoba znači stanje niske razine šećera u krvi. S obzirom na to da je glukoza važan izvor energije, ne samo za mišiće, nego i za mozak, njen nedostatak može spriječiti normalan rad mozga, a time i cijelog živčanog sustava. Što dovodi i do tremora, odnosno titranja mišića.
Manjak glukoze u krvi uzrokuje vrtoglavicu, teškoće u koncentraciji, zbunjenost, glavobolju, zamućen vid, teškoće u koordinaciji, a dugoročno i određene neurološke probleme. Višak norepinefrina i epinefrina uzrokuje tremor, ubrzan rad srca, glad, znojenje, drhtavicu koja se očituje u titranju mišića i anksioznost.
Ponekad se ovi simptomi javljaju uslijed gladi, pogotovo kod ljudi koji imaju dijabetes ili anemiju. Ipak, ako primjećujete simptome i u normalnim okolnostima, svakako biste trebali posjetiti liječnika i pronaći njihov uzrok.
Miokimija očnog kapka
Miokimija očnog kapka je spontano podrhtavanje mišićnih vlakana unutar mišića, a javlja se zbog nedovoljne snage za kontroliranje čitavog mišića. Najčešće titraju donji kapci što zna biti neugodno, ali je u potpunosti bezopasno. Ovakvo titranje zasigurno ste osjetili i više puta u životu, dobro je što gotovo uvijek nestane jednako spontano kao što se i pojavi.
Esencijalni tremor
Esencijalni tremor je titranje mišića ruku ili samo jedne ruke u određenom položaju ili u pokretu. Bolest je vrlo slična Parkinsonovoj bolesti, osim što kod nje tremor nastupa i u pokretu i u mirovanju, a kod esencijalnog tremora samo u pokretu. Za razliku od Parkinsonove bolesti, ovaj tremor mnogo je blaži i ne stvara nikakve probleme kod obavljanja svakodnevnih poslova.
Osim mišića ruku, ovaj tremor može izazvati i titranje glave, a ponekad i jezika i glasnica. Esencijalni tremor je nasljedna bolest koja se s roditelja na potomke prenese u 50% slučajeva.
Hipertireoza
Hipertireoza je problem sa štitnjačom. Ona je stanje u kojoj je štitnjača povećano aktivna, što utječe i na bazalni metabolizam, odnosno na njegovu aktivnost i sintezu proteina. Ako je štitna žlijezda tako pojačano aktivna, može izazvati razne tegobe, a titranje u mišićima i drhtanje ruku samo je jedna od nuspojava.
Ostali simptomi ove bolesti su nervoza, pojačan umor, nagli gubitak tjelesne težine, opadanje kose, česti proljev i poremećen menstrualni ciklus kod žena. Ova bolest zahtjeva medicinsko liječenje, stoga ako osjećate ove simptome, svakako se obratite liječniku koji će bolesti dijagnosticirati ultrazvukom i analizom krvne slike.
Neželjeno drhtanje i titranje u mišićima mogu izazvati i određeni lijekovi. Ako je ono nuspojava lijekova, najčešće se javlja u nogama, rukama i glavi, pogotovo u nekom određenom položaju. Lijekovi koji izazivaju titranje najčešće su oni koji se koriste protiv epileptičkih napadaja, antidepresivi, antibiotici, lijekovi za liječenje karcinoma, antihistaminici i poneki lijekovi za srce. Ako se jave bilo kakvi neuobičajeni simptomi prilikom uzimanja nekih od navedenih lijekova potrebno je o tome obavijestiti liječnika, kako bi promijenio ili prilagodio terapiju.
Autor: V.B., Foto: Monkey Business Images/Shutterstock