Došli su ljetni mjeseci, mjeseci kada ljudi jedva čekaju godišnji odmor ili bilo koju drugu priliku da se izlože suncu i poprime malo boje. UV zračenja koja su na vrhuncu u ovo doba godine nisu opasne samo za ljude koji se sunčaju, već i za one koji imaju nove, ali i stare tetovaže.
Tetovaže su formirana obojenja na vašoj koži koja se stvaraju nakon izlaganja kože fizičkim radnjama bojenja. Kao i kod ostalih obojenih stvari, sunce i UV zrake jako loše utječu na tetovaže i izbljeđuju ih. Nakon što ste napravili tetovažu, vaša kože ne počinje proizvoditi zaštitni sloj još dva tjedna. Nakon što se zaštitni sloj počinje pojavljivati, potrebno je još tri mjeseca da se on formira do kraja.
Kada ste na suncu, potrebno je koristiti kreme sa zaštitnim faktorima kako bi vaša koža bila sigurna. Ukoliko ovakve kreme stavljate na kožu koja je svježe tetovirana može doći do raznih komplikacija. Tetovaža djeluje kao otvorena rana koju nije dobro tretirati nikakvi kemijskim sredstvima, pa ni zaštitnim kremama. Vrlo lako se može pojaviti infekcija područja oko tetovaže, pojavljuje se osjećaj neugodnog peckanja i iritacije kože.
Osobama koje su napravile tetovažu prije ljetnih mjeseci savjetujemo da se drže podalje od sunca ili da ne izlažu tetovirano područje bilo kojem negativnom faktoru. Tretirajte tetovirano područje adekvatno i strpite se sa izlaskom na sunce. Nemojte doputiti da se oko vaše tetovaže pojavi infekcija jer će ona biti estetski ružna, može uzrokovati modifikacije na tetovaži, ali može doći i do većih infekcija koje bi mogle biti izuzetno opasne.
Ako ste se već odlučili na izlaganje suncu, onda u svakom slučaju koristite zaštitni faktor 30 kako biste na najbolji mogući način zaštitili svoju novu tetovažu. Imajte na umu kako osim sunca veliku opsanost važim novim tetovažama predstavlja i voda jer bi moglo doći do oštećenja ili infekcije same tetovaže.
Autor: M.T., Foto: gosphotodesign/Shutterstock