Imate li povijest srčanih bolesti u obitelji ili strahujete da bi vas nezdrava i nekvalitetna prehrana i sjedilački način života mogli dovesti do nekih komplikacija krvožilnih sustava ili srčanog udara u najgorem slučaju? Tada je ovaj način prehrane idealan odabir za vas, koji vam potencijalno može spasiti život.
T.L.C. je skraćenica za Therapeutic Lifestyle Change i 2001. prihvatila ju je Američka udruga srčanih oboljenja. Ovaj plan prehrane posebno je zamišljen kao program za ljude s visokim kolesterolom i povećanim rizikom srčanih oboljenja.
Temelj dijete namirnice su bogate vlaknima i siromašne složenim nezdravim zasićenim masnim kiselinama, transmasnim kiselinama i složenim ugljikohidratima. Smanjenje unosa složenih masnih kiselina rezultirat će smanjenjem razine kolesterola. Upravo visoke razine kolesterola one su koje povećavaju rizik srčanih oboljenja.
Postoje dvije vrste lipoproteina. Oni velike gustoće, HDL, čine dobro našem tijelu i pospješuju eliminaciju lošeg kolesterola, a možemo ih pronaći npr. u ribi. Oni male gustoće, LDL, loš su kolesterol koji zakrčuje krvne žile i rezultira oboljenjima. Ovaj tip masnih kiselina nalazimo u uljima poput kokosovog i palminog, u masnim dijelovima mesa, punomasnim mliječnim proizvodima i koži peradi.
Prehrana je koncipirana tako da se oko 30% dnevnog unosa kalorija dobiva iz masti a manje od 7 posto iz nezdravih zasićenih masnih kiselina. Dijeta također sugerira kako je potrebno smanjiti unos natrija. Stoga oprezno sa soljenkom. korisni ugljikohidrati dobivaju se iz voća, povrća i integralnih žitarica.
Ovo je jedna od onih dijeta koja ima potpunu znanstvenu podršku. Unatoč promjenama koje su značajne za zapadnjački način prehrane nije reduktivna što se tiče hranjivih tvari poput zdravih masti i ugljikohidrata, proteina, vlakana, vitamina i minerala.
Iako je primarno namijenjena onima koji imaju povećan rizik srčanih i krvožilnih bolesti kao i povećani rizik od moždanog udara, jednako tako adekvatna je i za dijabetičare i one koji pate od metaboličkog sindroma. No ako imate problema s bubrezim posavjetujte se s liječnikom kako biste bili sigurni da je ovo pravi odabir.
Vježbanje je jedna od osovina svake dijete i promjena životnog stila koju spominjemo, pa tako i ovdje treba uvesti neki režim redovite tjelovježbe. Nije potrebno svakodnevno provoditi sate u teretani. Možete započeti i s laganim tjelesnim aktivnostima koje će sagorijevati oko 200 kalorija dnevno i postupno povećavati intenzitet tempom koji vam odgovara.
Dijeta omogućuje različite kombinacije namirnica i obroci su ukusni i raznovrsni. Imate li veliku obitelj vrlo lako možete ove pozitivne promjene proširiti i na njihovo prehranu. Nećete se osjećati zakinuto jer je cilj zapravo poboljšanje zdravstvenog stanja, a gubitak težine, do kojeg će zasigurno doći, sekundarni je bonus. Samo ustrajno i hrabro. Učinite nešto dobro za sebe!
Autor: L.K., Foto: marco mayer/Shutterstock