U kasnijoj fazi 19. stoljeća čuveni švedski doktor razvio je tehniku masiranja koja uključuje dlanove, laktove i podlakticu. Švedska masaža ima jedinstven i drugačiji način djelovanja, gdje se pokreće više kretnji i dodira te istovremeno kombinira blagost i čvrstoća. Svaki maser koristi više načina rada s rukama, a to je gnječenje, masiranje, trljanje, štipanje te vibracije.
Može se izvoditi na određenom mjestu ili po cijelom tijelu ovisno gdje se ukaže potreba, a pored upotrebe ruku svaki maser nastoji uključiti i prirodna ulja zajedno s eteričnim uljima. Kombinacija je i više nego dobitna.
Švedska masaža najpoznatija je po svojoj mogućnosti oporavka istegnutih i ozljeđenih mišića. Osim toga pomaže i kod bolje cirkulacije, a učestalim odlascima na masažu taj se problem rješava na duže vrijeme.
Pomaže stimulirati rad limfe te ukloniti nepoželjne toksine iz tijela svakog čovjeka zbog čega dolazi do jačanja imunološkog sustava. Živčani sustav je ovdje isto tako došao na svoje. Švedska masaža je još jedan način koji pomaže tijelu da se opusti.
Osoba koja dođe na masažu treba se postaviti u horizontalan položaj, ispružiti na stolu za masiranje. Tretman masiranja prvo započinje gnječenjem, a taj se laganiji pokret rukama odvija u smjeru srca. Tada je ipak čvršći nego kada ide u smjeru od srca.
Spomenuta metoda pomaže tijelu da se opusti i postigne bolji osjećaj. Nakon toga slijedi energično trljanje mišićne mase gdje se prstima gnječe zone na kojima su izbočene kosti kao lopatice.
Druga metoda je štipanje. Ona omogućuje terapeutu da jednom rukom lagano podiže kožu i preda ju drugoj ruci i tako redom. S kralježnicom je priča malo drugačija.
Prolazi se rukama sa svake strane ponekad samo prstima, a nekad i savijenim laktovima. Masaža se nastavlja i polako spušta prema stražnjci i bedrima gdje maser udara prstima.
Autor: S.Š. Foto: Poznyakov/Shutterstock