Tvari koje se otapanjem tekućine pretvaraju u pozitivne i negativne ione se zovu elektroliti, a dijele se na kalij, magnezij, hidrogen fosfat, natrij, kalcij i klorid. Električki nabijene čestice su potrebne kako bi se održavao život, a funkcija im je pravilna izmjena i provođenje električnih signala unutar i izvan života.
U organizam se te važne tvari unose putem hrane i pića. Osim što je bitan unos elektrolita u organizam, važna je i njihova ravnoteža u organizmu, a ravnoteža se održava zdravim načinom života i pravilnom prehranom.
Nedostatak elektrolita može se prepoznati po sljedećim simptomima:
- gubitak svijesti
- grčevi u mišićima
- dekoncentracija
- probavne smetnje
- razdražljivost
- vrtoglavica
- problemi s disanjem
- poremećaji živčanog sustava
Elektroliti za zdravlje
Elektroliti brinu o pH krvi, reguliraju ravnotežu tekućine i održavaju funkcije živaca i mišića. Važni su za enzimske reakcije, koštanu masu, krvni tlak, hormonalnu ravnotežu, iskoristivost glukoze, funkcije probavnog trakta te regeneraciju i izgradnju tkiva.
Svaki elektrolit ima određenu funkciju u organizmu, a količina se provjerava pretragama urina i krvi te mjerenjem bubrežnih funkcija. Nivo elektrolita reguliraju nadbubrežne žlijezde i hormoni bubrega.
Kalij
Kalij je mineral koji uz klorid, magnezij i natrij čini jedan od najvažnijih kemijskih spojeva s malim električnim nabojem. Količina minerala u krvi je stalna, a regulira se pomoću kore nadbubrežne žlijezde.
Očuvanju minerala u organizmu pomaže magnezij, dok gubitku pridonosi uzimanje diuretika te konzumacija hrane s previše soli.
Važan je za metabolizam i stanične biokemijske procese, a sudjeluje i u procesu pretvaranja glukoze u glikogen. Najviše je zastupljen u prirodnim namirnicama poput voća i povrća, dok je zeleno povrće najbolji izvor. Dnevna potreba iznosi 4.700 mg.
Kalij je glavni unutarstanični kation koji je neophodan za bubrežne, srčane i mišićne funkcije. Slijede dobrobiti kalija za organizam:
- pomaže u regulaciji pH urina i krvi
- pospješuje detoksikaciju
- ublažava ukočenost zglobova
- regulira krvni tlak
- sudjeluje u iskorištavanju i razgradnji ugljikohidrata
- ublažava glavobolju
Može se pronaći u namirnicama: banana, marelica, rajčice, avokado, naranča, bijeli grah i špinat.
Magnezij
Magnezij je osmi najzastupljeniji metal u Zemljinoj kori, spada u alkalijske metale te ima veliku ulogu kako za čovjeka, tako i za biljke i životinje. U tijelu čovjeka najviše ga ima u kostima i zubima, dok se ostatak nalazi u krvi, stanicama i mišićima.
Sastavni je dio brojnih enzimskih reakcija kao što su:
- snaga kostiju i zubu
- usklađivanje endokrinog, živčanog i kardiovaskularnog sustava
- stvaranje i prijenos energije
- stvaranje bjelančevina
Ima važnu ulogu u čišćenju organizma. Da bi se tijelo zaštitilo od otrova, proizvodi antioksidant glutation koji je odgovoran za uklanjanje teških metala poput arsena, olova i žive. Ali sve to ne bi bilo moguće bez sinteze antioksidanta za što je odgovoran magnezij. Ukoliko nema dovoljno magnezija može doći do propadanja glutationa.
Magnezij brine o funkcionalnosti živaca i mišića, ravnoteži tjelesnih tekućina, čuva srce, održava zdravlje zubi i kostiju, jača imunitet i regulira šećer u krvi. Izvori magnezija su: orašasti plodovi, mahunarke, čaj, grožđice, mrkva, integralne žitarice, zeleno lisnato povrće, kava, kakao, banane i peršun.
Hidrogen fosfat
Hidrogen fosfat je prisutan u kostima i unutar stanica, a neophodan je za formiranje zubi i kosti, obnovu i rast tkiva, proizvodnju energije i rad živčanog i mišićnog sustava. Nalazi se u sljedećim namirnicama: mlijeko u prahu, kakao u prahu, sir i integralno brašno.
Natrij
Natrij je najpoznatiji i najčešći kemijski element iz grupe alkalijskih elemenata. Pripada najčešćim elementima u prirodi, sastojak je mnogih minerala i stijena, a pojavljuje samo u obliku spojeva.
Radi se o važnom makroelementu koji je potreban svim živim organizmima uključujući i čovjeka. U ljudskom tijelu sastojak je izvanstanične tekućine. Dok višak natrija može dovesti do visokog krvnog tlaka, nedostatak povećava rizik od dovođenja organizma u situacije opasne po život.
Natrij je zadužen za regulaciju tekućine u tijelu, apsorpciju glukoze, održavanje funkcije živaca i mišića, apsorpciju aminokiselina i pojedinih vitamina. Može se pronaći u sljedećoj hrani: u povrću, integralnim žitaricama, kuhinjskoj soli i voću.
Kalcij
Kalcij je najzastupljeniji i najvažniji mineral u tijelu čovjeka. Koliko je potreban za zdravlje kostiju, ne treba zaboraviti kako ima važnu ulogu kada je u pitanju ljepota i zdravlje zubi. Kako bi organizam mogao iskoristiti zalihe kalcija koliko je potrebno, bit će mu potrebna pomoć vitamina D i K te minerala magnezija i fosfora.
Ljekovita svojstva kalcija su:
- prevencija osteoporoze
- zdravlje zubi i kostiju
- očuvanje mišića, srca i živaca
- provođenje impulsa u živčanom sustavu
- normalno zgrušavanje krvi
- prevencija PMS-a
- sprječavanje alergija
- ublažavanje bolova u zglobovima i mišićima
- pozitivno djelovanje na određene enzime i tjelesne hormone
Nalazi se u: mliječnim proizvodima, orašastim plodovima, mlijeku, morskim algama, bananama, suhim smokvama, brokuli, grašku, zelju, leći, crvenom radiču, narančama, kelju, grahu, špinatu, peršinu i zelenoj repi.
Klorid
Klorid održava pH tjelesne tekućine i balans, regulira probavu i održava zdravlje živaca i mišića, a može se pronaći u prirodno neprerađenoj hrani i soli.
Dođe li do gubitka elektrolita potrebno je što prije nadoknaditi njihov nedostatak, a najbolji način su recepti iz vlastite kuhinje kao što je čaša vode s malo jodirane soli.
Autor: A.Z., Foto: Milana Tkachenko/Shutterstock