Amenoreja označava medicinsko stanje koje se odnosi na izostanak tri menstruacije i nizu i kod djevojaka koje nisu dobile mjesečnicu do 16. godine. Jedan od razloga može biti trudnoća kao i problemi sa žlijezdama.
Uzroci izostanka menstruacije
Kašnjenje menstruacije može se javiti zbog nekoliko razloga, bilo da se radi o određenom medicinskom stanju, kao nuspojava pojedinih lijekova ili radi trudnoće. Dogodi li se kašnjenje važno je reagirati na vrijeme.
Utjecaj lijekova na menstruaciju
Na popisu lijekova koji bi mogli utjecati na kašnjenje mjesečnice našli su se:
- lijekovi za visok tlak
- antipsihotici
- antidepresivi
- kemoterapijski lijekovi
Bolesti spolnih organa
Problemi sa spolnim organima mogu isto tako biti jedan od uzročnika amenoreje kao što su:
- Abnormalnosti rodnice – ili opstrukcija vagine može spriječiti krvarenje ako membrana unutar rodnice blokira otjecanje krvi iz vrata i krvi maternice.
- Oštećenja spolnih organa – koja se mogu javiti za vrijeme fetalnog razvoja, pa se tako djevojčice mogu roditi s oštećenjem vagine ili vrata maternice. Kako se reproduktivni sustav ne može razvijati kako treba, dolazi do amenoreje.
- Ožiljci maternice – stanje gdje se tkivo ožiljka skuplja u sluznici maternice. Ponekad se može javiti nakon carskog reza, kiretaže ili diletacije.
Izostanak menstruacije zbog menopauze
Kod svake žene može doći do kašnjenja menstruacije zbog prirodnih promjena koje se događaju u tijelu. Tako neće doći do krvarenja zbog menopauze, dojenja ili trudnoće.
Životne navike
Određene navike mogu rezultirati amenorejom, a to su:
- Niska težina – mala težina može dovesti do prekida brojnih hormonalnih funkcija u tijelu te zaustaviti ovulaciju. Tako žene koje se liječe od bulimije i anoreksije neće imati mjesečnicu radi promjena u hormonima.
- Naporne vježbe – kod žena koje se bave sportom, a koji traži veliki napor, može doći do promjene u ciklusu. Tome će isto tako doprinijeti visoka potrošnja energije te niske tjelesne masnoće.
- Stres – prevelika količina stresa može utjecati na promjenu hipotalamusa te dovesti do poremećaja u ciklusu.
Kontracepcijske tablete
Moguće je da će doći do promjena u ciklusu kod žena koje su uzimale kontracepcijske pilule kao i drugih vrsta kontracepcije, jer nakon prestanka uzimanja tableta, ponekad treba proći šest mjeseci da bi se regulirala menstruacija.
Neravnoteža hormona
Puno je zdravstvenih problema koji mogu rezultirati hormonalnom neravnotežom kao što su:
- Prijevremena menopauza – kod nekih žena se može javiti i prije 40 godine života kada se smanjuje opskrba jajnika jajašcima.
- Policistični jajnici – rezultat hormona koji variraju kod svakog ciklusa.
- Tumor hipofize – ili benigni tumor koji može omesti regulaciju hormona mjesečnice.
- Problemi sa štitnjačom – neaktivna ili preaktivna štitnjača može rezultirati amenorejom.
Simptomi amenoreje
Ovisno o razlogu zbog koje je došlo do kašnjenja menstruacije, mogu se pojaviti i drugi simptomi:
- višak dlaka
- iscjedak iz dojke
- glavobolja
- gubitak kose
Liječenje izostanka menstruacije
Da bi se pronašao pravi razlog ponekad će biti potrebno obaviti i nekoliko različitih vrsta testiranja:
- Histeroskopija – test kojim se želi uz pomoć osvijetljene kamere provjeriti unutrašnjost vagine.
- Laboratorijski testovi – podrazumijevaju nekoliko krvnih testova kojima doktor želi utvrditi je li u pitanju štitnjača, razina muških hormona u krvi ili trudnoća.
- Magnetna rezonanca – koristi se za provjeru postojanja tumora hipofize.
- Kompjuterska tomografija – kombinira slike iz različitih kuteva da bi se stvorio presjek unutrašnjih struktura. Ova pretraga će pokazati rade li normalno bubrezi, jajnici i maternica.
- Ultrazvuk – koristi se kako bi se provjerili reproduktivni organi.
Liječenje će ovisiti o uzroku i sukladno tome odredit će se potrebni lijekovi, a u slučaju tumora, pacijent će se podvrgnuti operaciji.
Ako se na vrijeme krene sa zdravim životnim navikama moći će se smanjiti rizik od hormonalne neravnoteže koja je najčešće uzrok menstrualnih poremećaja. Možete koristiti:
- Ulje noćurka – bogato esencijalnim masnim kiselinama, pomaže kod bolova u donjem dijelu leđa i ublažavanja simptoma PMS-a.
- Hrana bogata jodom – oslonite se na himalajsku sol, jagode, alge i druge namirnice.
- Maca – bogata željezom, složenim ugljikohidratima i proteinima. Pomaže kod hormonalnih poremećaja i ublažava simptome PMS-a.
- Riblje ulje – sadrži omega 3 masne kiseline koje smanjuju upalu nastalu zbog endometrioze.
- Sarsaparilla – biljka koja pomaže stimulirati estrogen, a dobra je za muškarce i žene.
- Crvena malina – odlična za reproduktivni sustav žena, a pomaže i kod povećane količine mlijeka za vrijeme dojenja.
Želite li imati zdrav endokrini sustav važno je da prehranu obogatite proteinima, orašastim plodovima i ekstra djevičanskim maslinovim uljem.
Autor: S.Š., Foto: Elena Kharichkina/Shutterstock