Često puta se zna dogoditi da jednostavno nemate kuda pobjeći kada je prisutnost dima od cigareta oko vas. Dim od cigareta je vrlo štetan ne samo za trudnice nego i za djecu te starije koji se nalaze u istoj prostoriji.
Znanstena otkrića su dokazala da je pasivno pušenje jednako štetno kao i aktivno te je oko par sati udisanja dima jednako kao i po dva komada cigareta.
Iako mnogi ne znaju, no dim se uvlači u prostoriju čak i nakon dosta sati pušenja. Najčešće ga zato nalazimo po zavjesama, namještaju, tepisima pa čak i zidovima u kojima ostaje dovoljno dugo da ošteti zdravlje.
Zatim dolazi do pitanja ako dim tako negativno djeluje na trudnicu, koliko tek negativno djeluje i na maleni plod. Štetni nikotin tako lako dolazi do djetetovog krvotoka i cirkulacije i time djeluje opasno ometajući djetetov dovod kisika, vode i hrane do posteljice.
Isto tako, dijete se više opterećuje toksinima poput ugljičnog monoksida koji je najzastupljeniji u cigaretama.
Trudnice bi trebale biti svjesne i imati na umu da se tako više izlažu spontanom pobačaju, prijevremenom porodu te dolazi do većih komplikacija u posteljici.
Također, povećana je mogućnost pucanja vodenjaka, dobivanja malene težine kod djeteta te razne deformacije u vidu, mozgu i ostalim psihičkim i fizičkim sposobnostima.
U starijoj dobi djece povećana je mogućnost za lakše dobivanje alergije te astme, upalu moždane ovojnice, hiperaktivnost te razne komplikacije s vidom i sluhom.
Kako biste pravilno zaštitili svoje dijete i uklonili neželjene posljedice koje dijete mogu pratiti tokom cijeloga života, preporuča se što više izbjegavati mjesta u kojima se puši te koja su zadimljena.
Ako već nemate mogućnosti napustiti zadimljenu prostoriju, zamolite pušače oko sebe da ne puše u vašoj blizini. To se izrazito odnosi na osobe i goste u vašem domu gdje biste posebno trebali inzistirati na prestanku pušenja u vašoj blizini.
Autor: A.B., Foto: DenisNata/Shutterstock