Što se događa u tijelu kada starimo? Vrlo je jednostavno. Smanjuje se sposobnost stanica da se obnavljaju, odjednom se sve u tijelu usporava. Metabolizam, kognitivne funkcije, obnova stanica. Kao posljedicu ovih usporenih procesa osjećamo pad energije u organizmu, nedostatk poleta i elana.
Ono što se događa kada osjetimo ovaj pad energije zapravo je i istodobno opadanje antioksidantske zaštite organizma. Antioksidansi nas štite od karcinoma, od degenerativnih bolesti i ujedno štitie naše stanice i usporavaju proces starenja. Istraživanja u posljednjih 30 godina pokazala su kako oni igraju veliku ulogu u našem tijelu i slablčjenje njihove zaštite dolazi do kaskadne reacije u organizmu.
Želite li čuti nešto doista zanimljivo? Iako bez kisika nema života, stalna izlčoženost ovom elementu ujedno je i razlog zašto starimo. kisdik funkcira kao katalizator u stvaranju opasnih molekula koje nazivamo slobodnim radikalima. Oni Lutaju okolo kao skitnice i vežu se na druge zdrave molekule i tako uzrokuju oštećenja na zdravim tkivima.
Slobodni radikali su toliko agresivni da napadaju i samu DNK, unoseći zbrku i stvarajući mutacije koje će kasniej zdravu stanicu pretvoriti u onu tumorsku. Slobodni radikali su zapravo nestabilne molekule, koe upravo zbog toga moraju odmah tražiti neke druge molekule s kojima će se povezati i ukrasti im toliko potreban elektron jer je molekula sa parnim brojem elektrona mnogo stavbilnija i ova nestabilna teži se pretvoriti upravo u onu sa parnim brojem elektrona.
Male količine ovih opasnih parazita nalaze se u tijelu prirodno i sami mehanizmi obrane dovoljni su za neutralizaciju ove male količine. No ako se oni nakupe stanice mogu promijeniti strukturu vlastitih proteina što imunološki sustav prepoznaje kao preijetnju i dolazi do razvoja bolesti protiv leukemije.
Dakle kako se možemo boriti protiv ovih mikro napasti? Kako se boriti protiv nečega što ne vidimo? Prvenstveno je potrebno boriti se protiv njih iznutr, dakle prehranom i onime što unosimo u tijelo. Prvenstveno izbacite masti iz prehrane koliko je god to moguće.
Hrana pržena na velikoj količini masnoće bilo da se radi o marstima životinjskog ili biljnog podrijetla odlično je rasplodno tlo za gomilanje slobodnih radikala. Zamjenite ovu tešku, prženu i masnu hranu namirnicama bogatim vitaminima C i E, karotenom i selenijem.
Pokušajte se riješiti loših navika koje pogoduju razvoju slobodnih radikala poput pošenje i vboravka u zadimljenim prostorijama, pretjerane konzumacije alkoholnih pića i sjedilačkog načina života. pokrenite se i potaknite ponovo prirodne mehanizme obrane tijela.
Pazite na sebe i budite dobri prema tijelu i proces starenja možete usporiti na puzanje. Uz malo truda svatko može izaći kao pobjednikj u borbi sa slobodnim radikalaima.
Foto: Leonid and Anna Dedukh/Shutterstock