Da, govorimo o prehrani koja se sastoji od isključivo sirovih namirnica. Sve počinje od argumenata kako ljudi u davnoj prošlosti nisu jeli na način kako mi danas jedemo. Niti jedno drugo živo biće ne priprema tople obroke i niti jedno živo biće ne uništava hranu kuhanjem niti pije mlijeko nakon sisanja majčinog mlijeka, a ne koristi ni lijekove.
Zagovara se kako je idealna vrsta prehrane konzumiranje sirove hrane i to jedna vrsta po obroku. Naime, termičkom obradom hrane ona gubi bitne vitamine i minerale, a i mono hrana ima svojih prednosti. Riječ je o načinu na koji se hrane životinje – jedan obrok je jedna vrsta hrane. Razne namirnice probavljaju se na različite načine i različitom brzinom. Svako mješanje namirnica organizmu i probavi predstavlja izazov. Raznolikost namirnica je dobra, štoviše nužna, no ona se mora postići tako da u svakom obroku konzumiramo drugu vrstu hrane, ali jednu namirnicu.
Ovakvu prehranu karakteriziraju zeleni sokovi. Riječ je o namirnicama poput blitve, kivija, jabuke, špinata ili nečeg sličnog koje se uz pomoć miksera pretvaraju u ukusan i hranjiv obrok. Naime, neke hranjive tvari moguće je dobiti jedino kada se hrana dobro sažvače, a ovakvi sokovi rješavaju taj problem.
Upravo mješanje različitih namirnica dovodi do loše probave i osjećaja bezvoljnosti i umora. To ne znači da su namirnice loše. Loša je njihova kombinacija koja traži mnogo energije kako bi organizam probavio hranu. Ako tijelo lakše probavlja namirnice to znači da mu je potrebno manje energije za obradu hrane, a tada iz namirnica dobiva i više energije.
Voće čini 75% hrane koja se jede, povrće 20%, a 5% se odnosi na sjemenke. Dakle, voće je glavna hrana. Ovo izgleda prilično jednostavno i možda dosadno jer smo rekli da se jede jedna vrsta namirnica po obroku. Mono prehrana zapravo olakšava prehranu za početnike. Kombiniranje hrane je dopušteno, no postoje pravila po kojima valja konzumirati određene namirnice. Upravo iz tog razloga, nepoznavanja skladnih namirnica, za početnike je najjednostavnija mono prehrana.
Sirova hrana bogata je zdravim sastojcima, a sadrži malo kalorija. Bogata je vlaknima koja pospješuju probavu, snižavaju razinu šećera u krvi i snižavaju kolesterol. Sirova hrana sadrži mnogo dobrih masnoća koje su potrebne našem organizmu, a za razliku od zasićenih masti ne utječu na kolesterol niti na rizik srčanih bolesti. Sirova je hrana bogata vodom koju namirnice često gube prilikom termičke obrade. Zbog toga nam pomaže da se osjećamo sitima i smanjimo unos kalorija.
Iako zagovornici sirove hrane imaju dobre argumente i ona doista pomaže našoj probavi i organizmu može osigurati više energije, vremena i vitalnosti, sami najbolje poznajemo svoje tijelo i stoga ga valja pažljivo osluškivati. Ono što nekima čini dobro za zdravlje i probavu, drugima može uzrokovati ozbiljne smetnje.
Odlučite li se hraniti isključivo sirovim namirnicama, preporučamo da sakupite što više informacija i savjetuje se s liječnikom.
Autor: Anja Jakopčević, Foto: Africa Studio/Shutterstock