Premda se naziva masažom, shiatsu je zaparavo specifičan oblik rada na tijelu utemeljen na tradicionalnoj dalekoistočnoj medicini i filozofiji koja se primjenjivala još prije 2000 godina, a oplemenjen je zapadnjačkim dosezima u poznavanju anatomije, fiziologije i psihologije ljudskog tijela.
Tradicionalna istočnjačka medicina uči nas da svi posjedujemo životnu energiju koja tvori našu fizičku, emocionalnu i psihičku strukturu. Protok te energije mogu poremetiti različiti vanjski i unutarnji čimbenici poput ozljeda, napetosti, straha, hladnoće, topline ili različitih mikroorganizama, a kada se to dogodi primjenjuje se shiatsu masaža.
Pritisak prsta i dlanova na određene točke i zone na tijelu čine esenciju shiatsu masaže. Ona još uključuje ritmičko istezanje i rotaciju udova i zglobova, mišića i fascije – finog vezivnog tkiva, što je posuđeno iz tehnika moderne fizioterapije. Time se postiže gipkost i ravnoteža u tijelu; životna energija se usmjerava, a nepravilnosti u organizmu ispravljaju.
Osim što opušta umorno tijelo, shiatsu masaža harmonizira živčani sustav, stimulira krvotok, dišne organe i blagotvorno djeluje na cijeli mišićno-koštani sustav. Utjecajem na proizvodnju hormona pozitivno djeluje i na probavni i reproduktivni dio tijela, otklanja posljedice stresa, smanjuje bolove i općenito stabilizira naše zdravstveno stanje.
Iako je shiatsu najdjelotvorniji u preveniranju tegoba, neosporan je njegov utjecaj na neka stanja kod kojih već postoje određeni problemi. Shiatsu tretmanima mogu se podvrgnuti svi koji to žele; u pravilu ne postoji nikakvo ograničenje, no u određenim situacijama treba upozoriti shiatsu praktičara kako bi prilagodio tretman. Tako se u trudnoći ne koriste dinamičke tehnike dodira niti se tretiraju određena područja. Praktičar treba prilagoditi pritisak i ako osoba na kojoj se radi tretman ima osteoporozu kako ne bi uzrokovao dodatno oštećenje kostiju.
Budući da se shiatsu masaža radi preko odjeće, praktičar ne mora vidjeti ozljede ili rane na tijelu pa na njih svakako treba upozoriti. Kod određenih bolesti shiatsu se primjenjuje samo uz suglasnost liječnika.
Od mnogih masažnih terapija koje se u svijetu primjenjuju, shiatsu je sigurno jedna od učinkovitijih. O tome svjedoči i činjenica da je u naprednom Japanu već je 1952. godine službeno priznata kao pomoćna medicinska discipilina, a zemlje Europske unije 1997. priznale su shiatsu kao jednu od osam metoda nekovencionalne medicine za koju se izdvajaju sredstva neophodna za istraživanje njezine djelotvornosti.
Autor: I.H., Foto: oliveromg/Shutterstock