Ovo je jedna od tehnika koja vam može pomoći da postepeno prestanete pušiti ili makar broj popušenih cigareta znakovito smanjite. Radi se o zadavanju situacija samome sebi kada nećete zapaliti i pridržavanja istih.
1. Svaki put kada mislite zapaliti činite to tako da vam u blizini nisu djeca i naravno trudnice. Može se slobodno reći da bi idealna situacija bila kada bi zapalili tamo gdje se ne nalaze nepušači.
2. Nikada nemojte zapaliti na prazan želudac, jer ćete prije svega dovesti do oštećenja sluznice želudca, zbog čega ćete kasnije imati puno problema, koji će vam otežati funkcioniranje svakodnevnog života.
3. Nastojte ne pušiti prije samog spavanja, jer takva radnja može dovesti do uzbuđivanja živčanog sustava.
4. Nikako nemojte puštiti dok hodate. Zašto je tome tako? Naime smatra se kako pušenje u hodu može povećati djelovanje koje dim ima na sve funkcije važnijih organa. Naravno radi se o negativnim posljedicama.
5. Izbjegavajte pušenje u zatvorenim prostorijama, a pogotovo u autu, što može biti opasno zbog ometanja koje može uzrokovati.
6. Pokušajte pušiti bez uvlačenja. Naime pokazalo se kako pušenje bez uvlačenja itekako dovodi do snižavanja spomenute koncentracije za deset puta.
7. Kada ste već ovisnim o cigaretama, pokušajte pušiti one cigarete koje u sebi imaju najmanju koncentraciju katrana i sveg ostalog, opasnog po zdravlje.
8. Nemojte puštiti cigarete dok su vlažne, jer se na taj način onemogućava sagorijevanje velikog broja štetnih tvari.
9. Izbjegavajte cigarete dok ste bolesni. Organizam vam je svejedno slab, a cigarete mu zasigurno ne pomažu.
10. Nemojte pušiti dok obavljate poslove gdje dolazi do umnog naprezanja i naravno tjelesnog.
11. Potrudite se povećati vremenske periode između popušenih cigareta. Idealni razmak bio bi onaj od nekoliko sati.
Foto: Pedro Bento/Shutterstock