Postoji velika ponuda protuprovalničkih alarmnih sustava, od kojih se neki mogu instalirati po principu “sam-svoj- majstor”, dok druge trebaju ugraditi stručne osobe. Dvije su osnovne vrste alarmnih sustava: prvi uzbunjuju zvučnim alarmom ako netko pokuša provaliti u vaš dom, a drugi detektiraju uljeza unutar doma.
Prilikom kupovine provjerite je li alarm dovoljno glasan kako bi se mogao dovoljno daleko čuti. Svi alarmi jačine zvuka ispod 95 decibela neće biti učinkoviti. Recite svojim susjedima da namjeravate ugraditi alarmni sustav i odaberite alarm sa zvonom koje će se isključiti nakon 20 minuta kako biste izbjegli neugodnosti uzrokovane lažnom uzbunom.
Protuprovalni alarmi
Ova vrsta alarmnih sustava sastoji se od tri osnovna elementa – senzor, kontrolna jedinica i sam alarm, koji može zvoniti, zavijati kao sirena ili zujati. Alarm bi trebalo postaviti na vanjski zid na vidljivu mjestu kako bi sam pogled na njega odvratio uljeza u njegovoj namjeri. Neki se alarmi oglašavaju ako se skine poklopac ili ako se prekine strujni krug.
Senzori mogu biti magnetni prekidači pričvršćeni na vrata ili prozore. Pomicanje magneta pokreće prekidač koji šalje električni signal kontrolnoj jedinici, a ona zatim aktivira alarm. Napajanje električnom energijom može biti baterijama ili preko glavnog električnog voda, a neki sustavi priključeni na glavni električni vod imaju rezervno baterijsko napajanje u slučaju nestanka struje. Sustav se aktivira ključem ili ukucavanjem numeriranog koda putem tipkovnice.
Također postoje uređaji u malim zasebnim kutijama koji aktiviraju zvučni alarm čim se vrata pomaknu ili čim registriraju zvuk provale. Korisni su u malenu stanu ili u prostoriji koja sadrži dragocjenosti. Takav alarm za vrata na baterije ima prekidač s odgodom, tako da vlasniku omogućava nekoliko sekundi za ulazak ili izlazak prije aktiviranja alarma.
Unutarnji alarmi
Najjednostavniji oblik senzora je nagazni podložak stavljen ispod prostirke pred vratima ili tepiha. Takvi senzori imaju nedostatak što se tijekom vremena istroše i postanu nepouzdani. Osim toga, profesionalni provalnici izbjegavaju hodati ondje gdje se takvi senzori najčešće postavljaju.
Mnogo složeniji su ultrazvučni i infracrveni alarmi. Ultrazvučni alarm odašilje zvučne valove koji se odbijaju i vraćaju natrag, a ako nešto prekine signal, kao što je otvaranje vrata ili kretanje osobe, alarm će se aktivirati. Tjelesna temperatura provalnika aktivirat će infracrveni alarm, dok polagano zagrijavanje radijatora u sobi neće imati nikakva utjecaja na njega. Jedinica se može montirati u jednoj prostoriji ili se može provesti kroz čitavu kuću uz pomoć dodatnih infracrvenih senzora.
Izbjegavanje lažnih uzbuna
Suvremeni alarmi su tako osjetljivi da je vjerojatnost lažnih uzbuna velika. Ako vam je alarm postavila sigurnosna tvrtka, neka ga redovito provjerava. Provjerite sustav koji ste sami ugradili tako što ćete prodrmati vrata i prozore i vidjeti je li raskliman – svaki neznatan pokret može uključiti magnetne prekidače – također provjerite jesu li nagazni podlošci dobro pričvršćeni, a bude li potrebno, zamijenite ih.
Foto: Bork/Shutterstock