Alergije napadaju ljude u raznim oblicima, uključujući peludnu groznicu, astmu, ekcem te urtikariju (također poznatu kao koprivnjača). Alergija izbija kad tijelo reagira na tvar ili tvari na koje je osjetljivo. Te se tvari nazivaju antigeni i njih najčešće udišete u pluća, unosite u organizam putem hrane ili tjelesnim kontaktom.
Tijelo se protiv njih brani proizvodnjom tvari poznatih kao antitijela, a “borba” izmedu antigena i antitijela potiče lučenje određenih spojeva, uključujući histamin, iz okolnih stanica. Upravo je histamin taj koji zajedno s ostalim spojevima uzrokuje alergijske reakcije – odatle i naziv antihistaminici za neke lijekove koji se najčešće upotrebljavaju za suzbijanje alergija.
Antigeni koji se smatraju glavnim krivcima za alergijske reakcije podrazumijevaju pelud, životinjsku dlaku i perut, grinje iz kućne prašine te podužu listu prehrambenih proizvoda: konzumne boje i aditive, školjkaše, jaja, čokoladu, sir i mnoge druge. Među simptome možete nabrojati: kožni osip, curenje nosa, suzenje očiju, kihanje, svrbež, plikove (pojedinačne ili u skupinama), poteškoće disanja, natečenost očiju, usana ili jezika te pojavu kvržica na koži.
Svim onima koji imaju teži oblike alergija doktori mogu pomoći, a uzrok se može otkriti liječničkim pretragama. Međutim ipak je najbolji lijek svakako izbjeći sve izvore koji u vama mogu izazvati alergiju.
Antihistaminski lijekovi su poznati po tome da ublažavaju peludnu groznicu i naravno osip, gdje samo jedna tableta može ublažiti sve negativne posljedice. Velik dio histaminika dostupan je u obliku tableta i može se dobiti bez recepta.
Oni koji pate od astme mogu dobiti lijek koji se zove natrijev kromoglikat. Osim što sprječava napadaj isto tako djeluje kod razvijene alergije. Dostupan je na liječnički recept u obliku kapi za oči, spreja za nos i praška za inhaliranje.
Pravila i savjeti o alergijama
Zapišite kad otkrijete nešto što vam je uzrokovalo alergiju te kakvu ste reakciju imali. Tako ćete pomoći svom liječniku kad bude postavljao dijagnozu. Obratite pažnju na ustaljenost pojave alergije. Pojava astme samo u proljeće znači da je problem u peludi trava. Osip u području struka može biti uzrokovan elastičnom gumom u pasici. Nikal na ručnom satu ili u kopči grudnjaka može uzrokovati osip.
Nastojte izbjegavati uzrok alergije nakon što ste ga ustanovili. Ako vam neki prehrambeni proizvodi stvaraju nevolje, uvijek provjerite sadržaj pakirane hrane. Ne zaboravite da dijete može naslijediti astmu ili alergijski ekcem. Dojenje djeteta prvih šest mjeseci, ako je moguće, štiti ga od antigena iz kravljeg mlijeka. Ne očekujte trenutne rezultate jednom kad uklonite izvor alergije.
Životinjska se dlaka, na primjer, i nakon što životinje više ne bude, mjesecima može skrivati. Nemojte pretpostavljati da pojava osipa nakon primanja penicilina znači da ste na njega alergični. Moguće je da je virus ili bakterija koja uzrokuje bolest uzrokovala i osip. Savjetujte se s vašim liječnikom.
Foto: Piotr Marcinski/Shutterstock