Svi znamo da je dobrih 8 sati sna jednostavno neophodno ako želimo normalno funkcionirati sljedeći dan. Ok, nekima čak 10 ili 12 sati, a nekima je potrebno samo 4, ali je ipak potrebno.
Osvježite pamćenje
Opći znaci učestala lošeg sna prilično su očigledni, no drugi jasan znak da ne dobivate otprilike punih osam sati kvalitetna sna na noć jest zaboravljivost. Odete li liječniku s pritužbom da se često ne uspijevate sjetiti imena svoje mačke te da ste dva puta zaboravili na naručeni odlazak stomatologu, takvi se simptomi lako mogu pripisati općem procesu starenja.
Malo je vjerojatno da će vas pitati spavate li dobro, što bi mogao biti ozbiljan previd, jer su istraživanja pokazala da količina i kvaliteta sna značajno utječu na pamćenje, pogotovo na vrstu pamćenja koja vam pomaže da se sjetite činjenica i događaja. Zato posumnjajte na mogućnost da je učestali loš san izvor vašeg gubitka pamćenja. Liječnik vam može dati nekoliko dobrih savjeta kako se noću bolje odmoriti.
Uzmite vitamin
Uobičajeno liježete u krevet, iscrpljeni i spremni za duboki osamsatni san. No tek što ste počeli tonuti u san, noge vam se naglo trznu i ponovno ste posve budni, i tako se nastavlja tijekom noći. Ako je tako, onda vjerojatno patite od sindroma nemirnih nogu, a odgovor na vaš nemiran san moglo bi biti jednostavno uzimanje vitaminskog dodatka prehrani.
U jednoj studiji znanstvenici su otkrili da su žene koje su često imale sindrom nemirnih nogu, ujedno patile i od nedostatka folne kiseline, oblika vitamina B9 koji je važan za pravilnu funkciju mozga i živaca. Simptomi su se poboljšali kad su te žene primile dozu folne kiseline. Zato pokušajte uzimati folnu kiselinu kao dodatak prehrani, 400 do 800 mikrograma na dan, zajedno sa 500 mg vitamina B-kompleksa kako biste izbjegli neravnotežu B vitamina u organizmu.
Vježbajte u pravo vrijeme
Nebrojeno se puta pokazalo da čak i najlakši oblik aktivnosti, kao što je polusatna šetnja, može pomoći boljem snu. No jednako tako važno je kada vježbate. Tjelovježba stimulira organizam; pa to nije nešto što biste trebali raditi netom prije odlaska u postelju.
Zato planirajte vježbanje u ranijem dijelu večeri – otprilike 4 do 6 sati prije spavanja. Toliko je potrebno metabolizmu vašeg tijela i temperaturi da se spuste nakon vježbanja pa ćete tako biti spremniji za spavanje.
Foto: Rocket400 Studio/Shutterstock