Upotrijebite štopericu
Odlučite koliko dugo ćete čistiti prije no što počnete. Zatim podijelite svoje vrijeme – 15 minuta za usisavanje, 15 minuta za sudoperom i tako redom. Tako kad imate vremenski odredene ciljeve, vidjet ćete da taj dio radite više. Također, ako uistinu mrzite neki posao – čišćenje kupaonice, na primjer – znajući da ćete ga obavljati samo 10 minuta, možda ćete ga se s više volje prihvatiti.
Izbjegavajte koncentrirane proizvode
To nije nešto o čemu će proizvodači vikati na sav glas, no ako te proizvode ne upotrebljavate štedljivo, kupujući skupa i jaka sredstava za čišćenje, samo razbacujete novac. Proizvodi standardne jačine posve su dovoljni za većinu poslova. Da biste očistili prljavi kuhinjski pod, dovoljno je vrlo malo deterdženta – oko 2 žlice standardnih proizvoda, razmućenih u pola kante vode. Kad je riječ o izbjeljivaču, ni tu veća količina ne povećava djelotvornost. Bakterije ugibaju od vremena provedena u dodiru s dezinficirajućom otopinom, čak i kad pripremite preporučen u otopinu izbjeljivača i vode u omjeru 1:30.
Čisti prozori za malo novca
Zašto bi vas sredstvo za čišćenje prozora, koje se većinom sastoji od vode, trebalo stajati više od litre benzina? Zato što proizvodači žele da platite njihove skupe reklamne kampanje. Sami pripremite sredstvo za pranje prozora za znatno manje novca. U kantu ulijte 4 litre tople vode. Dodajte 100 ml bijeloga octa i 1 žličicu deterdženta za pranje posuda te sve dobro izmiješajte. Trebate li oprati mnogo prozora, nanesite mješavinu spužvicom za pranje prozora izravno iz kante. Inače, ulijte tekućinu u plastične boce s raspršivačem tako da će vam nešto ostati i za drugi put.
“Okupajte” umivaonik
Abrazivna sredstva za čišćenje mogu izgrepsti umivaonik. Umjesto njih, isprobajte biljnu kupku. U vrućoj vodi, nekoliko sati stavite namakati par snopića ružmarina ili majčine dušice, a zatim procijedite. Začepite umivaonik, ulijte u njega biljnu otopinu i ostavite neka stoji preko noći. Ujutro će vas dočekati blistav i mirisan umivaonik.
Šumeće čišćenje
Većina sredstava za čišćenje WC-a ima jako nagrizajuće djelovanje, zato isprobajte nešto blaže što će jednako dobro obaviti posao. Jednom tjedno, u školjku ubacite dvije šumeće tablete za čišćenje zubnih proteza i ostavite 20 minuta. Zatim unutrašnjost školjke kratko očistite četkom i pustite vodu. Jednako djelovanje koje čisti zubne proteze, očistit će i vašu WC- školjku. A još ćete pritom uštedjeti novac.
Čišćenje rešetke u pećnici
Odložite tu žičanu četku i ostavite u ormariću to nagrizajuće sredstvo za čišćenje pećnice. Evo laka i neotrovna načina da očistite prljavu rešetku u pećnici. Samo je ostavite u pećnici s programom samočišćenja, uključite je na najjače (oko 250°) i ostavite otprilike 45 minuta. To će ispaliti sve masne ostatke na rešetki. Ako vaš roštilj nije prevelik, i njegove masne rešetke možete očistiti na isti način.
Čišćenje zastora i zavjesa
Kad im se zastori uprljaju, neki ljudi odmah posegnu za Žutim stranicama. A onda otkriju da profesionalni čistači za čišćenje zastora često naplaćuju po metraži. I začas ste na troznamenkastim iznosima … Evo nekoliko trikova kako na dulje vrijeme održati zastore u savršenu stanju.
Redovito ih čistite od prašine
Ne mučite se sa skidanjem zastora. Samo usisavačem prijeđite po njima – četkastim nastavkom ili nastavkom za presvučeni namještaj. Posebnu pozornost obratite na gornji rub i porube, gdje se nakuplja najviše prašine. Pazite da usisavač ne uvuče tkaninu u cijev, tako što ćete smanjiti jačinu usisavanja ili čvrsto nategnuti donji kraj zastora. Ako nemate odgovarajuće nastavke za usisavač, upotrijebite perušku za prašinu. Čišćenjem prašine sprječava se nakupljanje prljavštine i smanjuje se potreba za velikim čišćenjem zastora.
Operite ih ako možete
Nastojte odrediti vrstu osnovne tkanine, ukrasnih poruba i podstave te prema tome odaberite najprimjereniji način pranja. Ako niste sigurni kako se te tkanine peru, idite na sigurno i najprije namočite samo unutrašnji preklop tkanine da biste provjerili kako se » ponaša «. Čak i ako znate da se vaši zastori ili zavjese mogu prati u perilici i sušiti u sušilici, izvadite ih iz sušilice dok su još vlažne i odmah objesite. Tako ih nećete morati glačati.Ako vam se pranje čini previše rizičnim, no ipak želite osvježiti zastore između kemijskoga čišćenja, objesite ih van za svježa, blago vjetrovita dana. Nakon prozračivanja, sigurno će biti svježi.
Dajte ih izmjeriti
U kemijskoj čistionici zamolite da vam izmjere zastore ili zavjese prije čišćenja. Ako to odbiju, odnesite ih drugamo na čišćenje. Najbolje kemijske čistionice učinit će to što zatražite jer će vam moći jamčiti da će zastori ostati iste duljine i nakon čišćenja.
Kupite dodatne komplete osnovnih stvari
Ako imate najmanje dva kompleta plahti, znači da posteljinu možete mijenjati određenog dana, a zatim je oprati kad imate vremena. Također ćete noge poštedjeti odlaska na kat po posteljinu ako na svakome katu budete držali po jedan komplet čiste posteljine. U kupaonici postavite visoke ormariće kako biste posteljinu mogli držati izvan dosega djece.
Zaboravite kupovne krpe za čišćenje
Upotrijebite stare krpe, poprskajte ih odgovarajućim sredstvom za čišćenje i brišite njima. Kad završite sa čišćenjem, krpe ubacite u perilicu i operite ih na visokoj temperaturi kako biste uništili sve bakterije. Stare krpe nećete morati mijenjati često kao kupovne pa ćete raditi brže. Također ćete uštedjeti novac.
Čišćenje kante za smeće i usisavača
Provjerite naše video savjete i vaša će kanta i usisavač biti uvijek čisti.
Foto: Patrick Hermans/Shutterstock