Na koncentraciju i pamćenje utječe više čimbenika, a kako bi pamćenje ojačali i imali ga u punoj spremi baš onda kada vam treba, u nastavku vam donosimo nekoliko savjeta.
Olakšajte si pamćenje nekih bitnih podataka tako da si ispričate priču koja će sadržavati događaje i osobe koji će predstavljati podatke koje trebate upamtiti. Tehnika usmene predaje olakšava biranje informacija i pamćenje.
Mozak je skloniji pohranjivanju podataka koji su povezani sa ritmom i glazbom. Povežite podatke koje trebate upamtiti sa poznatom melodijom u kojoj ćete vi sami izmisliti rimu sa podacima koji su vam potrebni.
Svakodnevno vježbajte pamćenje na način da ponavljate podatke koje trebate upamtiti sve dok ih se ne budete savršeno sjećali.
Stvorite si prostorno sjećanje, na način da podatke koje trebate zapamtiti razmjestite po određenim lokacijama, zamišljajući poznatu rutinu ili putovanje.
Telefonske brojeve ćete lakše zapamtiti ako ćete brojeve koje trebate upamtiti rasporediti na manje cjeline uz koje ćete lakše baratati. Na taj način lakše ćete se sjetiti zadanih brojeva.
Informacije se lakše zapamte ako ih se glasno čita. Čitajte na glas bilo da ste u društvu ili da ste sami. Povezivanje neke osobe sa podacima koje treba zapamtiti uvelike pomaže u utiskivanju tih podataka u pamćenje.
Podatke koje trebate zapamtiti povežite sa osobama ili mjestima kojih se želite prisjetiti. Najbolje bi bilo kada bi si iscrtali memorijske karte koje ćete napraviti od jakih prizora. U izradi karata koristite se sa teksturom i mirisima.
Stvorite svoj vlastiti mentalni registar na način da pohranjujete potrebne informacije u posebne registre u mozgu. Na taj način ćete znatno povećati sposobnost pamćenja.
Sposobnost pamćenja održite vježbajući mozak 5-6 sati na dan pomoću razbih metoda, koje uključuju i vizualizaciju. Pamćenje popisa za kupovinu ćete poboljšati ukoliko popis potrepština zapišete na komad papira. Sve podatke koje trebate upamtiti povežite sa glazbom, jer se na taj način podaci lakše pamte.
Autor: A.Z., Foto: Tassh/Shutterstock