Najveći grad na istarskom poluotoku je Pula smještena u zaljevu na jugozapadnoj obali. Rimsko razdoblje je najviše obilježilo ovaj grad, a najpoznatija monumentalna građevina je pulski amfiteatar – Arena. Potrebno je reći kako je upravo ova Arena izvrsno očuvana u odnosu na ostale amfteatre iz rimskog doba.
Postoje dvije legende koje ukazuju kako je nastala Arena. Prema prvoj legendi se navodi kako je nastala kada ju je car Vespazijan dao sagraditi za svoju ljubavnicu, a prema drugoj da su je sagradile vile donoseći kamen sa Učke.
Arena je uistinu nastala za vrijeme cara Vespazijana u 1. stoljeću prije Krista, a služila je za gladijatorske borbe. Ipak, u današnje vrijeme služi isključivo za održavanje festivala, raznih priredbi i koncerata. Kao još jedan važan spomenik ističe se Augustov hram smješten na mjestu nekadašnjeg rimskog foruma.
Pula je postala poznata i kao jedna od lokacija gdje su boravili naši preci. U njezinoj su okolici, točnije u spilji Šandalja pronađeni ljudski ostaci. Do dolaska rimskih legija Pula je bila samo provincija blizu Nezakcija (Vizače), najstarijeg grada u Istri. 1900. godine na tom su mjestu započela iskapanja, a otkriveni su: nekropola sa žarama, bedemi koji štite današnje ostatke, terme, ostaci foruma te centralni hram zajedno sa dva manja hrama.
Pula je zapravo smještena na 7 brežuljaka i konstantno se širi. Postala je značajno privredno i kulturno-obrazovno središte, grad starina, festivala i turističko središte za domaće i strane posjetioce.
Poput ostatka regije poznata je po svojoj blagoj klimi, mirnome moru i netaknutoj prirodi. Grad ima dugu tradiciju vinarstva, ribarstva, brodogradnje i turizma, a ujedno je i tranzitna luka. Pula je administrativni centar Istre još od rimskoga doba.
Izvor: Croatia Advisor Foto: OPIS Zagreb/Shutterstock