Dok se ne pojave prvi problemi, rijetko tko razmišlja o organu štitnjači, čiji je izgled u obliku leptira. Štitnjača se nalazi u prednjem dijelu vrata, a duga je oko 5 centimetara. Njen zadatak je da proizvodi hormone koje pohranjuje i po potrebi otpušta u krvotok.
Hormoni su vrlo važni zbog svog utjecaja na težinu, funkcije živčanog sustava, temperaturu tijela, metabolizam, disanje, snagu mišića i menstrualni ciklus. Ukoliko se proizvodi premalo ili previše hormona, negativno će utjecati na svaki organ u tijelu.
Kako smo rekli da štitnjača utječe na menstrualni ciklus, tako žene koje imaju problema s disfunkcijom štitnjače mogu imati problema kod začeća. Tijekom trudnoće treba posebno pripaziti na zdravlje i otići na pregled ukoliko se sumnja na određenu bolest.
Ako trudnica ima problema s radom štitnjače, liječnici to primarno uzimaju u obzir. Problemi sa štitnjačom neće utjecati loše na trudnoću, ukoliko je pod liječničkim nadzorom kroz cijelu trudnoću. Za vrijeme trudnoće potrebno je cijelo vrijeme kontrolirati rad štitnjače, te ako je tako zadano, treba redovito konzumirati lijekove koje su prepisali liječnici.
Štitnjača kontrolira metabolizam, a radom štitnjače se regulira hormon TSH, koji se luči hipofizom. U trudnoći se proizvode mnogi hormoni, a jedan od njih je i hCG, kojeg stvara rastuća posteljica. Ovaj hormon je važan za razvoj fetusa te ukoliko ga nema dovoljno, može doći do spontanog pobačaja.
Ukoliko se pojave visoke koncentracije hCG hormona u organizmu trudnice, zbunjuje se štitnjača, koja počinje proizvoditi više hormona. Ukoliko se u prvom tromjesečju trudnoće u testovim pokaže hiperaktivnost štitnjače, te testove bi obavezno trebalo ponoviti u drugom tromjesečju trudnoće, kada se razina hormona stabilizira.
Tek u 12 tjednu trudnoće štitnjača fetusa postaje aktivna, a do tada fetus ovisi o majčinim hormonima štitnjače, koji su vrlo važni za razvoj živčanog sustava i razvoj mozga bebe.
Za vrijeme trudnoće štitnjača postaje uvećana, no tek ako se štitnjača vidno poveća, može se pokazati znak oboljenja žlijezde.
Tijekom trudnoće se teško dijagnosticiraju problemi sa štitnjačom, jer su razine hormona za vrijeme trudnoće više nego inače, a simptomi povišenih hormona se povezuju sa standardnim simptomima trudnoće. Vrlo je važno da trudnica posjeti endokrinologa ako postoji i mala sumnja na probleme sa štitnjačom.
Autor: A.Z., Foto: Valua Vitaly/Shutterstock