Meso vam nije primarna prehrambena skupina? Imate problema sa srcem koji su se već očitovali ili strahujete za zdravlje srca i krvožilnog sustava? Tada je ovo dijeta za vas. Bazira se na niskom udjelu masti i konzumiranju velikih količina složenih ugljikohidrata kao kruha, tjestenine, žitarica i velikih količina voća i povrća, s gotovo ništa masti, a pogotovo onih životinjskog podrijetla.
Pedesetih godina 20. st. dijetu je razvio Nathan Pritikin, koji je ujedno osnovao i Pritikinov centar dugovječnosti. Njegov sin Robert nastavio je dalje unapređivati i promovirati dijetu. Ona je u početku sastavljena kao plan prehrane za samog Pritikina koji je morao pripaziti na zdravlje i pokazala se kao učinkovit način za borbu protiv bolesti krvožilnog sustava, raka i dijabetesa.
Danas služi kao dugoročni plan za zdrav život. Iako su vidljivi i značajni pomaci u padu tjelesne mase, to joj nije primarni cilj. Plan prehrane radi se prema osobnim potrebama pojedinca i moguće su i zamjenske liste namirnica ,ali imperativ je svakodnevna tjelesna aktivnost pa makar samo 45 minuta brzog hodanja.
Kalorijski unos za žene ograničen je na 1000 kalorija na dan, a za muškarce 1200 kalorija. Plan se sastoji od 10% masti, 10-15% bjelančevina i 75-85% ugljikohidrata. Na zamjenskim listama namirnice su razvrstane pod kategorijama “stop”, “oprez” i “slobodno”.
Ova dijeta dobro će odgovarati onima koji nisu samo zainteresirani za brzi gubitak kilograma, već teže promjeni cjelokupnog stila života i općenito žele pripaziti na svoje zdravlje na najprirodniji mogući način, iznutra. Ako ste oduvijek naginjali vegetarijanskom načinu prehrane, i meso možete ostaviti ili uzeti, Pritikinova dijeta bi se mogla biti rješenje.
Dijeta je restriktivna i zabranjen unos većine namirnica životinjskog podrijetla mogao bi rezultirati nedostatkom kalciju u organizmu. Stoga ako imate ikakve zdravstvene tegobe koje bi ovaj deficit mogao drastično pogoršati, obavezno je savjetovanje sa liječnikom prije početka provođenja programa.
Kako se ne biste prepali riječi restriktivno, moramo napomenuti da su dopuštene i poslastice, ali bitno je izabrati ukusna i niskokalorična rješenja. kao npr. voćni sirup, kolač od jabuka i datulja, kolač od sira, tortilja čips, parfe od jogurta ili sladoled od banane.
Apsolutno strogo zabranjeno je sljedeće: žumanjak, sol, proizvodi načinjeni od punomasnog mlijeka, pića sa kofeinom, masno meso, kokos, hidrogenizirana ulja i životinjske masti. Stoga, ako možete bez ovih namirnica, pokušajte učiniti nešto za svoje zdravlje. Namirnice potrebne za provođenje programa lako su dostupne samo je potrebno naučiti pažljivo čitati deklaracije kako bi se izbjegle kalorijske zamke.
Autor: L.K., Foto: Africa Studio/Shutterstock