Maske za lice – prirodni recepti

Maske za lice
Prirodna maska za lice, Foto: Kalim/Shutterstock

Maske za lice pripremljene kod kuće od prirodnih sastojaka najbolji su izbor za vašu kožu. Recepti za takve maske za lice obično su hranjivi i ukusni pa ćete u gotovo svim slučajevima dolaziti u napast da je i pojedete.

Prije nego što nanesete masku za lice, važno je nekoliko minuta posvetiti čišćenju lica. Da bi vaša koža mogla primiti sve hranjive tvari, važno je da bude čista i da uklonite mrtve stanice s kože. Zato je nakon čišćenja kože važno napraviti i piling lica.

Prirodne maske za lice držite na licu 10 minuta, a potom ih dobro isperite hladnom vodom. Lice nježno prebrišite papirnatim ručnicima te nanesite kremu koju i inače koristite.

U nastavku donosimo domaće maske za lice za svaki tip kože. Preporučujemo da sastojke odaberete prema tipu kože jer samo će takve maske za lice nahraniti kožu onako kako je njoj to potrebno.

Maska za suhu kožu

Uzmite jedan zreli avokado te ga zgnječite vilicom. Dodajte mu žlicu meda i sve dobro promiješajte te potom nanesite na lice. Avokado je prepun esencijalnih masnih kiselina koje će nahraniti i regenerirati kožu.

Maska za masnu kožu

Ako imate masnu kožu ili kožu sklonu pjegama, pomoći će vam maska od jogurta i šljiva. Uzmite četiri zrele šljive, poširajte ih i ostavite da se ohlade. Smiksajte ih u blenderu te im dodajte dvije velike žlice jogurta i jednu žlicu bademovog ulja. Kada ste povezali sve sastojke, nanesite je na lice.

Maska za osjetljivu kožu

Za pripremu ove maske bit će vam potreban običan neslani maslac koji morat biti zagrijan na sobnoj temperaturi. Maslac je prepun vitamina A koji će poboljšati strukturu kože i smanjiti sitne bore.

Uzmite žlicu prethodno omekšalog maslaca pa mu dodajte žlicu jogurta te šaku zobenih pahuljica. Sve dobro promiješajte i nanesite na lice.

Maska za mješovitu kožu

Da biste njegovali mješovitu kožu za pripremu ove maske će vam trebati dvije banane srednje veličine, dvije oguljene breskve, tri žlice meda, šaka zobenih pahuljica i 10-ak mljevenih badema. Potrebno je povezati sve sastojke te ih nanijeti na lice. Banane će podariti vašoj koži mekoću i elastičnost, dok će breskve ukloniti višak sebuma. U slučaju da imate problema s aknama na koži, pomoći će vam med koji suši prištiće i smanjuje njihovo crvenilo. Mljeveni bademi mogu ukloniti mrtve stanice s kože.

Nema potrebe da kupujete maske za lice kad od prirodnih sastojaka možete izraditi one najbolje te ih lako prilagoditi svom tipu kože. Dovoljno vam je samo nekoliko minuta da pripremite masku, a nakon toga, vaše lice će biti nahranjeno i prepuno blistavog prirodnog sjaja.

Autor: M.L.

Recepti za prirodne maske za lice

Maske za lice
Foto: Unsplash

Maske i gelovi za peeling lica uklanjaju odumrle stanice čime se ubrzava rast novih, a koža postaje čišća i mekša, te izgleda svježije. Treba ih stavljati povremeno a mogu se nabaviti u ljekarnama ili dućanima za kozmetiku, premda ih i sami možete jednostavno napraviti.

Ukoliko želite, receptima koji slijede možete dodati i malo meda. Nanešen na kožu, med istodobno privlači i zadržava vlagu, a usto je i blago antiseptičan (još se od vremena starih grka koristi za zacjeljivanje rana). Izgleda da malo meda u maskama za lice naročito povoljno djeluje na stariju kožu.

Maska od meda

Iscjedite jedan limun i njegov sok pomiješajte s medom i zobenim pahuljicama. Dobivenu smjesu dobro promiješajte i nanesite na lice. Nakon 10 minuta isperite. Ne samo što ste kožu učinili ljepšom nego ste ujedno odradili i pravi piling.

Maska od jagoda

Ovu masku je najlakše napraviti, a ujedno je i dobar način da potrošite oštećene ili zgnječene jagode koje se znaju naći na dnu košarice. Budući da su jagode blago antiseptične, one će zategnuti kožu, zatvoriti pore, te ublažiti sitne bore. Naprosto zgnječite dvije ili tri jagode, legnite i razmažite ih po licu. Ukoliko imate suhu kožu, dodajte žličicu neobranog mlijeka. Opustite se petnaestak minuta prije nego masku od jagoda isperete mlakom vodom.

Maska od jogurta

Ova je maska dobra za masnu kožu, a možete je dobiti miješajući malo običnog jogurta s prerađevinom gline za kozmetičke svrhe (fini, sivi prah dobiven iz jednostaničnih algi koje rastu na morskom dnu, poznat prema svom bogatom mineralnom sastavu i po tomu što jako dobro upija sve dok smjesa ne postane kremasta. Razmažite masku po licu i opustite se dvadeset do trideset minuta prije nego je isperete mlakom vodom.

Maska od vrhnja i krušaka

Kruške vlaže i hrane kožu, pa ako primijetite da je neka kruška u vašoj zdjeli prezorila, zgnječite je s malo vrhnja (ili jogurta), stavite na lice, opustite se dvadesetak minuta i zatim je isperite mlakom vodom.

Maska od žumanjaka i maslinovog ulja

Ova će teška, “kremasta” maska pogodovati suhoj koži. Lagano istucite jedan žumanjak i zatim mu dodajte dvije žlice maslinovog ulja, kap po kap. Nanesite masku na lice, pustite je da se osuši i zatim isperite hladnom vodom.

Maska od avokada i bjelanjaka

Ova je maska pogodna za normalnu kožu. Zgnječite zreli avokado, pa ga zatim pomiješajte s malo limunovog soka i gustom pjenom od jednog bjelanjka. Nanesite masku na lice, pustite je da se osuši i potom isperite hladnom vodom.

Autor: S.G.

Maska od mrkve i jaja

Izmiksajte jednu mrkvu i u nju dodajte jedno jaje. Dobro sve izmiješajte i dodajte nekoliko kapi maslinova ulja. Masku ostavite u frižideru da se ohladi pola sata, a do tada lice operite dobro s toplom vodom da uklonite sve nečistoće i otvorite pore. Sada nanesite masku na lice i držite je 20 minuta do pola sata, a zatim sve operite u mlakoj vodi. Rezultate ćete primijetiti nakon mjesec dana, ali koža lica će biti mekana, nahranjena i zategnuta već nakon nekoliko primjena. Ovu masku možete stavljati na lice redovito, ali nemojte pretjerivati da vam se lice ne bi pobojalo u narančasto od mrkve.

Maska od bjelanjaka i limuna

Istucite snijeg od bjelanjaka i postepeno dodajte sok od jednog limuna. Kada ste izmutili bjelanca i sok limuna ostavite u frižideru dok se smjesa ne ohladi. Sada lice pripremite za masku, operite ga i osušite. Masku držite dok se bjelanjci ne osuše na licu i ponavljajte je redovito kad god možete. Nema nuspojava, a koža će već nakon prve maske izgledati zdravo i njegovano. Manje bora primijetit ćete već nakon mjesec do dva redovite upotrebe.

Maska od papaje i avokada

Pola papaje pomiješajte s pola avokada i malo aloe vera gela. Napravite pastu i nanesite na prethodno očišćeno lice. Ova maska se zna brzo stisnuti pa je ne možete dugo držati na licu. Ako želite držati dulje, možete dodati i malo maslinova ulja. Pet minuta je dovoljno da se svi hranjivi sastojci upiju, a koža će izgledati prekrasno nahranjeno, svježe i zategnuto.

Prirodnim maskama za lice nećemo samo spriječiti nastanak bora već ćemo i nahraniti kožu lica, a nahranjena i hidratizirana koža sporije stari i djeluje glatko i zategnuto.

Autor: J.S., Foto: Kalim/Shutterstock