Umjesto da kupujete gotove te često i jako skupe kreme, jeste li znali da prirodne kreme za sunčanje možete vrlo lako napraviti i sami? Da biste je izradili neće vam trebati hrpa skupih sastojaka. Izrada je jednostavna, brza i lagana, a rezultat je prirodna i učinkovita zaštita od sunčevih zračenja. Prirodnom kremom za zaštitu od sunca se smanjuje rizik od teških oboljenja i melanoma koji su povezani s losionima za sunčanje i industrijskim kremama. Glavni sastojak domaćih krema za sunčanje su prirodna ulja koja imaju visoki zaštitni faktor.
Najštetniji sastojci u kremama za sunčanje su:
- retinol-palmitat – jedan od oblika vitamina A koji u kremama djeluje kao stabilizator, a zapravo štetno djeluje na kožu
- oksibenzon – ovaj sastojak može se naći u više od 65 posto krema, a dovodi do neravnoteže hormona jer u tijelu djeluje kao hormon estrogen
Ova dva sastojke povezuju se s većim rizikom od pojave raka.
Ljetni mjeseci idealni su za uživanje u suncu i lijepoj brončanoj puti, ali samo uz prirodne kreme za zaštitu od sunca. U protivnom, koža bi mogla reagirati svrbežom, crvenilom i osipom. Sunce je zdravo za kožu jer između ostalog pomaže i u stvaranju vitamina D te serotonina, hormona sreće. No, izlaganje suncu treba biti umjereno i uz pravilnu zaštitu, jer sunce na kožu djeluje i svojim UV zrakama koje dolazi u tri oblika. Ultraljubičasto zračenje ili UVA zračenje najopasnije je za kožu jer svojim djelovanje dovodi do velikih oštećenja kože:
- izaziva opekline
- potiče starenje kože
- oslabljuje imunitet
- oštećuje vid
- uzrokuje rak kože
- stvara alergijske reakcije
Sve se više upozorava na povezanost raka kože i oštećenja DNK jer izlaganje suncu može prouzročiti i više od 90 posto slučajeva raka kože. Stoga uz pravilno sunčanje, prevencija i kvalitetna krema za sunčanje, najbolje su rješenje.
Prirodna ulja sa zaštitnim faktorom
Najpoznatija prirodna ulja su:
- ulje maline (zaštitni faktor 25 do 50)
- ulje čileanskog lješnjaka (zaštitni faktor 10 do 30)
- ulje jojobe (zaštitni faktor 4 do 6)
- ulje kokosa (zaštitni faktor 8)
- ulje sjemenki mrkve (zaštitni faktor 38 do 40)
- ulje avokada (zaštitni faktor 15)
- maslinovo ulje (zaštitni faktor 4 do 8)
- karite maslac (zaštitni faktor 4 do 6)
Prirodne kreme za sunčanje sadrže i vitamin E te pčelinji vosak, a ulja dobivena od prirodnih sjemenki i plodova imaju brojne dobrobiti za zdravlje kože.
Ulje maline obiluje omega 3 masnim kiselinama i prevenira nastanak mrlja na koži, ulje avokada stvara zaštitni sloj koji sprečava crvenilo, ulje badema sadrži vitamin E zbog kojeg je koža nježna i meka, ulje sjemenki mrkve štiti od slobodnih radikala i ima snažna antiseptička svojstva, ulje čileanskog lješnjaka se brzo upija, sprečava starenje kože i štiti od UVB i UVA zraka i ulje kokosa štiti kosu i kožu od oštećenja izazvanih suncem.
Prirodna krema za sunčanje – recept
Za prirodnu kremu za sunčanje će vam biti potrebno 40 g pčelinjeg voska, 30 kapi ulja sjemenki mrkve, 2 žlice ulja vitamina E, 3 žlice kokosovog ulja, 3 žlice kakao maslaca i 2 žlice ulja sjemenki maline.
Iznad lonca u posudi na pari treba otopiti pčelinji vosak, kako maslac i kokosovo ulje. Kada se sastojci otope potrebno ih je maknuti s vatre i ostaviti da se ohladi.
Zatim se miješaju vitamin E, ulje mrkve i maline i preliju u staklenku. Potrebno je ostaviti da se u potpunosti ohladi i stisne tijekom noći. Za jedan dan se gotova krema može koristiti i nanijeti na kožu kao zaštita od sunca.
U kremu za sunčanje se dodaje pčelinji vosak kako bi krema dobila gustoću i imala vodootporna svojstva zbog čega je neće biti potrebno često nanositi nakon plivanja ili znojenja.
Ako krema ispadne rijetka savjetuje se dodati još malo pčelinjeg voska. Svakako je potrebno dodati i cinkov oksid koji će pružati zaštitu i od UVA i od UVB zraka. Dodajte 20 posto cinkovog oksida što je i maksimalna zaštita od sunca. Izbjegavajte cinkov oksid koji se koristi u gotovim kremama. Preporučuje se da ga nabavite u prahu.
Zašto treba izbjegavati kupovne kreme za sunčanje
Do sada su provedena brojna znanstvena istraživanja na temu industrijskih krema i njezinih učinka na zdravlje te se došlo do zaključka da je melanom najrašireniji u zemljama u kojima se one najčešće koriste. Nanošenjem takvih krema na kožu, onemogućujete sintezu D vitamina u vašem tijelu, a upravo je nedostatak tog vitamina povezan s raznim oblicima raka, poput raka dojke.
Industrijske kreme štite kožu od UVB zračenje, ali nemaju zaštitu od UVA zračenja. Osim toga, sadrže i velik broj opasnih sastojaka koji ometaju normalan rad mozga i endokrinog sustava te potiču i alergijske reakcije i rizik od raka.
Autor: A.Z., Foto: Dmitrijs Dmitrijevs/Shutterstock