Prehrana za vruće dane

grožđe

Godišnja doba utječu na osjetljivost ravnoteže unutar organizma koji se može ublažiti promjenom prehrane i životnih navika. Prema ayurvedi za vrijeme ljetnih mjeseci prevladava pitta doša koju karakteriziraju energija, promjena, toplina i svijetlo zbog čega je ljeti najbolje jesti laganu hranu.

Ljeti je potrebno birati tekuću, slatku i vlažnu hranu koja će smiriti pittu, a najbolji izbor su riža, tofu, mliječni napitci i voće. Odličan biljni tonik koji će ohladiti organizam i pomoći jetri je sok od aloe vere.

Preko ljeta treba umjereno konzumirati alkohol jer upravo alkohol snažno pojačava pittu, a na isti način djeluju i previše ljuta, paprena, masna, začinjena, vruća, kisela i slana hrana.

Najviše se preporučuje za vrijeme ljeta jesti sezonsko povrće i voće koje raste u krajevima gdje osoba živi te piti ohlađene povrtne temeljce i vodu.

Posebnu prednost je potrebno davati namirnicama poput slatkog voća kao što su marelice, trešnje, lubenice, šljive, jabuke, smokve, grožđe i dinje, klicama, grahoricama poput slanutka i leće, sjemenkama suncokreta i bundeve, začinima poput korijandera, kopra, metvice, kurkume, svježeg bosiljka, kumina, komorača i šafrana, pića poput svježih voćnih sokova od slatkog voća, vode i svježih sokova od povrća, biljnim ohlađenim čajevima od komorača, koprive, kamilice, hibiskusa i metvice.

Isto tako se preporučuje jesti gorko i slatko povrće poput šparoga, svježeg kukuruza, cvjetače, tikvica, paprike i krastavaca, žitarice poput basmati i bijele riže, ječma i proizvode od integralne pšenice, proizvode od soje kao što je sojino mlijeko i tofu, domaće mliječne proizvode kao što je kozje mlijeko, svježi sir i kravlje mlijeko, suncokretovo i maslinovo ulje te procijeđeni temeljac od povrća i ohlađeni mliječni napitci.

Namirnice koje imaju zagrijavajuća svojstva i koje je najbolje izbjegavati su povrće kao što je mrkva, češnjak, koraba, ljute papričice, cikla, patlidžan, masline i sirovi luk, brazilske oraščiće, orah, bademe, indijske oraščiće, kikiriki, lovor, đumbir, origano, ružmarin, bosiljak, klinčić, mažuran, crvenu papriku i kadulju, gazirana pića, čaj, alkoholna pića, kavu i kisele voćne sokove.

Isto tako se savjetuje izbjegavati kiselo voće poput nedozrelog voća, višnja, limuna, kiselih jabuka, ribizla i zelenog grožđa, žitarice poput heljde, prosa, kukuruza, raži i zobi, sezamove sjemenke, feta sir, jogurt, tvrdi sir i kiselo vrhnje te biljne čajeve poput cimeta, kadulje i đumbira.

Autor: A.Z., Foto: carballo/Shutterstock